Wizualizacja trzęsień ziemi w pierwszych 15 latach XXI wieku

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Oto niezwykła animacja, którą wykonała amerykańska agencja USGS. Pokazuje ona każde znaczące trzęsienie ziemi, które wystąpiło od 1 stycznia 2001 roku do 31 grudnia 2015 roku. Każde 30 dni odpowiada sekundzie nagrania.

 

Ostatnie 15 lat zjawisk sejsmicznych obejmuje kilka znaczących wydarzeń. Miało miejsce kilka dużych trzęsień ziemi, które spowodowały spektakularne i niestety katastrofalne fale tsunami. W tym kontekście trzeba przypomnieć trzęsienie M9.1 na Sumatrze w dniu 26 grudnia 2004 roku, oraz M8.1 Samoa z 29 września 2009 roku. Oprócz tego M8.8 wielkości w Chile, 27 lutego 2010 roku, a także M9.0 na wybrzeżu Japonii z 11 marca 2011 roku.

 

Podobnie jak większość trzęsień ziemi, także i te wspomniane powyżej, miały miejsce na granicy płyt tektonicznych. Naprawdę duże wstrząsy, zgodnie z oczekiwaniami, występowały w strefach subdukcji, gdzie płyty tektoniczne wsuwają się jedna pod drugą. Inne, znacznie mniejsze, występowały z dala od granic płyt, ale często były związane z aktywnością wulkaniczną, na przykład na Hawajach lub ze szczelinowaniem hydraulicznym podczas pozyskiwania gazu i ropy z łupków, co szczególnie widać na terenie USA, na przykład w stanie Oklahoma.

 

Wielkość okręgów reprezentuje wielkość trzęsień ziemi, natomiast ich kolor odpowiada głębokości hipocentrum. Pod koniec animacji można zobaczyć wszystkie wstrząsy okresie 15 lat. Potem te większe niż 6,5 stopni, czyli takie, które są w stanie wywoływać tsunami.

 

Na końcu pokazano trzęsienia ziemi o wielkości 8 stopni i większe. Takie potężne trzęsienia ziemi przeważnie wywołują zagrożenie tsunami, zwłaszcza gdy występują pod oceanem lub w pobliżu linii brzegowej i gdy są odpowiednio płytkie. W XXI wieku doświadczyliśmy już dwóch takich niszczycielskich tsunami, co w porównaniu do wieku XX jest czymś niewątpliwie niezwykłym.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika rent5555

 Zauważyłem że kiedy półkula

 Zauważyłem że kiedy półkula północna jest wychylona w kierunku słońca i siła odśrodkowa wypycha magmę na zewnątrz  trzęsienia bardzo często występuja na półkuli północnej kiedy u nas jest jesień lub wiosna czyli równonoc bardzo często występują w Itali i na Bliskim Wschodzie a kiedy zima, to w Nowej Zelandii i Ameryke Pł.I zawsze ma to związek z bliskośćią innych planet i księżyca .I teraz to co najlepsze nie jestem WIELKIM POLSKIM NAUKOWCEM TYLKO ELEKTRYKIEM Smile !

 

Tym My Słowianie różnimy sie od was chazarów, że potrafimy pomagać innym nie oczekując niczego w zamian!

Skomentuj