Malcie może zagrozić 20-metrowe tsunami

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Portsmouth, znalazł dowody wskazujące na to, że na północno-wschodnie wybrzeże Malty w przeszłości uderzało tsunami. Sądząc po dystrybucji śladów fale musiały dochodzić do wysokości 20 metrów.

 

W ciągu ostatnich trzech lat, naukowcy przeprowadzili badania geologiczne na północno-wschodnim wybrzeżu. Pomagali w nich naukowcy z Wydziału Geografii Uniwersytetu Maltańskiego. W pobliżu linii brzegowej odkryto duże kamienie wyrzucone przez potężną falę.

 

Naukowcy mają teraz nadzieję, że po określeniu wieku osadów, uda się dokładnie określić, kiedy nadeszło to tsunami. Basen Morza Śródziemnego jest sejsmicznie aktywny i tsunami występują w tym akwenie średnio co 400 lat. Ostatnie poważne tsunami na Morzu Śródziemnym miało miejsce w latach 1169 i 1693. Podejrzewa się, że zostały one spowodowane przez trzęsienia ziemi u zbiegu płyt pomiędzy Maltą i południowo-wschodnią Sycylią.

 

Tsunami uderzające na Maltę mogło być też konsekwencją aktywności sejsmicznej w okolicy Grecji. Gdyby doszło tam do poważnego zjawiska sejsmicznego, Malta będzie miała mało czasu na ostrzeżenia przed tsunami. W zależności od tego jak silny będzie wyzwalacz fal będzie to 30 do 90 minut przed uderzeniem.

 

Odkrycie to ma istotne znaczenie dla Malty. Wysoka gęstość zaludnienia oznacza, że ​​tysiące ludzi będzie w niebezpieczeństwie gdyby ponownie doszło do powstania fali tsunami o wysokości 20 metrów i więcej.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro

loading...


Komentarze

Portret użytkownika Jabo

Szanowny Autorze, jeżeli już

Szanowny Autorze, jeżeli już używa się  obcych słów to trzeba wiedzieć co one oznaczają. Bo miało być mądrze, a wyszło głupio. Proszę sprawdzić w słowniku wyrazów obcych co znaczy słowo dystrybucja. 47G1cY

Skomentuj