Wybuchy wulkanów przyczyniają się do spowolnienia globalnego ocieplenia

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Ideolodzy globalnego ocieplenia mają poważny kłopot, bo nagle przestało się ocieplać. Zamiast nazywać rzeczy po imieniu, czyli globalnym ochłodzeniem, ukuto pseudonaukowy termin "pauzy" od ocieplenia i cały przemysł zarabiania na emisjach dwutlenku węgla, z zaciśniętymi pośladkami czeka na to, aż wreszcie odwróci się trend w klimacie. Jednocześnie trwają gorączkowe poszukiwanie przyczyn zastoju w spodziewanym ociepleniu. O dziwo do łask powraca hipoteza, że winne są temu emisje wulkaniczne.

 

Jeszcze niedawno naukowcy wyśmiewali teorie, wedle których to nie działalność człowieka a naturalna aktywność wulkaniczna wpływa na kształtowanie się temperatury na naszej planecie. Oczywiście wulkany jest trudno opodatkować, dlatego pogląd ten nie był kiedyś popularny w kręgu naukowców wspierających ideologię globalnego ocieplenia.

 

Teraz jednak do łask powraca teoria wedle której kontrybucja emisji wulkanicznych jest jedną z głównych przyczyn tej tak nieoczekiwanej dla IPCC "pauzy" w globalnym ociepleniu. Amerykańscy naukowcy oszacowali, że to aerozole i popiół wulkaniczny mogły doprowadzić do obserwowanego od 1998 roku zatrzymania wzrostu średniej globalnej temperatury.

W przeszłości kilkukrotnie dochodziło do tego, że znaczne erupcje wulkaniczne ochładzały klimat. Dobrym przykładem jest wybuch wulkanu Tambora w Indonezji, do którego doszło w 1815 roku. Ta erupcja spowodowała znaczne ochłodzenie a w Europie wystąpił tak zwany "rok bez lata"

 

Do tej pory wśród naukowców nie było zgody co do przyczyn braku wzrostu temperatury na Ziemi, który jest obserwowany od 1998 roku. Niektórzy sugerowali, że ma to jakiś związek z pochłanianiem dwutlenku węgla przez światowe oceany, co prowadzi do ich zakwaszenia. Teraz powróciła koncepcja ochłodzenia klimatu w wyniku aktywności wulkanicznej.

 

Wpływ wulkanów na ziemski klimat opisano w ostatnim wydaniu prestiżowego periodyku Nature Geoscience. Uczeni z amerykańskiego Lawrence Livermore National Laboratory dowodzą w artykule, że przyczyną powstania "pauzy" od ocieplenia jest 17 erupcji wulkanicznych, do których doszło w latach 1999 - 2012.

To właśnie wulkany ochłodziły Ziemię powodując spowolnienie wzrostu średnich temperatur rocznych o 11 do 15 %. Nie można już dłużej udawać, że wpływ wulkanizmu na ziemski klimat jest pomijalny w porównaniu z tak zwanymi antropogenicznymi gazami cieplarnianymi.

 

Ponownie okazuje się, że planeta Ziemia ma własne mechanizmy regulacyjne, które działają niczym pory w ciele człowieka. Całość układu dąży po prostu do stabilizacji temperaturowej i to właśnie obserwujemy obecnie w postaci turbulencji atmosferycznych, będących widocznym indykatorem zachodzących aktualnie zmian klimatycznych

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika polakk

400 uzbrojonych najemników z

400 uzbrojonych najemników z prywatnej amerykańskiej firmy ochroniarskiej Academi walczy na Ukrainie po stronie ukraińskiej armii i policji - podał niemiecki dziennik "Bild", powołując się na źródła w wywiadzie zagranicznym BND.

Jak pisze "Bild am Sonntag", Amerykanie koordynują i sami biorą udział w operacjach wokół opanowanego przez prorosyjskich separatystów Słowiańska we wschodniej Ukrainie.

Niemiecki tabloid, powołując się na BND, twierdzi, że służby amerykańskie potwierdziły nieoficjalnie tajne operacje elitarnego oddziału na Ukrainie.

demokracja zydoamerykanska ?????
polacy nic się nie stało

Portret użytkownika wloodek

to jest przykład że nie ma co

to jest przykład że nie ma co wciskać nam przez unię jakichś przepisów regulujących emisję CO2 bo jak widać nasza planeta sama jest w stanie się oczyszczać a my tylko na tym tracimy ;/;/ 
 
błędna polityka.... 

Portret użytkownika eva11

400 wulkanow w 3 lata, A ile

400 wulkanow w 3 lata,
A ile samolotów lata dziennie i zwala tony pylu na nas
Slonca nie widac od tygodni , jest coraz bardziej
zimno , duszno , ponuro
Ale, kto sie tym przejmuje , wszyscy oglądają występy  tranwestyty
Nie mozemy decydoawc o czym uczą nasze dzieci w szkole , a co dopiero 
czy mozna nam ogladac słońce
Wielki postęp, a my na skraju przepaści, zdalnie sterowane barany ,
Nie one są bardziej ludzkie , przepraszam barany
 Dlaczego jesteśmy tak różni ?
 

Portret użytkownika ngusho

Autor artykułu idzie w

Autor artykułu idzie w zaparte i pisze o nadciągającym globalnym ochłodzeniu, jest tu sporo niedomówień i poprzekręcanych faktów.
 
Globalne ocieplenie to nie tylko temperatura powietrza. To również gromadzenie energii przez oceany, topienie się lodowców i pokrywy śnieżnej, wzrost poziomu morza, migracje zwierząt i inne. Badania i obserwacje nie pozostawiają wątpliwości co do tego, że to właśnie się dzieje.
 
Autorzy publikacji  w Nature Geoscience, o której tutaj mowa, starali się oszacować wpływ emisji wulkanicznych na spowolnienie ocieplania się POWIERZCHNI ZIEMI (dolnych warstw atmosfery). Nie ma mowy o spowolnieniu akumulacji ciepła przez oceany, lodowce, czy spowolnieniu globalnego ocieplenia w ogóle.
 
Rzeczowo o tej publikacji można przeczytać na stronie Nauki o klimacie:
http://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/wulkany-kolejna-przyczyna-wolniejszego-wzrostu-temperatur-45
 
 

Skomentuj