Naukowcy przewidzieli wyginięcie 90% gatunków morskich do końca XXI wieku

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Około 90% gatunków morskich zniknie do końca tego stulecia, jeśli emisje gazów cieplarnianych nie ulegną zmianie. Taką prognozę przedstawili naukowcy pod kierunkiem Uniwersytetu Dalhousie w Kanadzie.

 

Zespół ocenił zagrożenia klimatyczne dla 25 tysięcy gatunków stworzeń morskich. Naukowcy skupili się na tych, które żyją w górnych warstwach wody, na głębokości do 100 metrów, ponieważ są najbardziej podatni na zmiany klimatyczne.

 

Badanie wykazało, że jeśli tempo emisji się nie zmieni, temperatura Oceanu Światowego do 2100 roku wzrośnie o 3-5 stopni Celsjusza. To narazi 90% gatunków na ryzyko od wysokiego do krytycznego.

 

Naukowcy zauważyli, że wyginięcie zagraża nie tylko zwierzętom, ale także roślinom, bakteriom i pierwotniakom. Ich wyginięcie będzie miało poważne konsekwencje dla ekosystemu, ponieważ załamią się łańcuchy pokarmowe.


Zdaniem naukowców, zmiany klimatyczne najbardziej odczują regiony o wysokiej bioróżnorodności: Zatoka Tajlandzka, Trójkąt Koralowy, Morze Czerwone, Zatoka Perska, Karaiby, wody przybrzeżne Indii i północna Australia.

 

Za najbardziej narażone na wyginięcie uznano duże i długowieczne stworzenia morskie. Największe drapieżniki są bardziej zagrożone niż te znajdujące się na dole łańcucha pokarmowego.

 

Na liście najbardziej zagrożonych gatunków znalazły się w szczególności ryby takiefugu żyjące w silnie dotkniętych wodach przybrzeżnych w Chinach oraz ważki żyjące u Wysp Galapagos i wybrzeży Kostaryki. Duża szansa na przeżycie została znaleziona u ryby latarniowej, ponieważ ma ona krótki cykl życiowy i jest w stanie żyć na różnych głębokościach oceanu.

 

Naukowcy podkreślają, że wcześniej 90% życia morskiego wymarło dopiero podczas wielkiego wymierania permu 252 miliony lat temu. Zauważyli, że zmniejszenie emisji zmniejszyłoby ryzyko dla 98% badanych gatunków.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika inzynier magister

Japończycy spuszczą skażoną

Japończycy spuszczą skażoną wodę z Fukushimy do morza. Budują kilometrowy tunel. Skażona woda z elektrowni atomowej w Fukushimie zostanie spuszczona kilometrowym tunelem do morza. Japońscy rybacy boją się, że będą mieli z tego powodu problem ze sprzedażą złapanych owoców morza. Przeciwko bezpośredniemu pozbyciu się wody protestowały rządy Chin i Korei Południowej, a także japońscy rybacy. Japończycy żyjący z połowu ryb obawiali się, że klienci nie będą chcieli kupować owoców morza złowionych na okolicznych wodach.

I to nazywa się lucyferiańska ekologia NWO !!! Niech nas ochrania Jezus Chrystus !!!

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika Set

To są właśnie te ludzkie

To są właśnie te ludzkie kurwy pełne hipokryzji, które porównują wkładanie chomika do kuli by się zrelaksował do tortur, jednocześnie rozjebują planetę konsumpcjonizmem. Kiedy ten debil co ich stworzył dojdzie wreszcie do wniosku, że to już nie są ludzie, tylko cień ludzi ! I to pewnie nawet nie Bóg ich stworzył, bo sam Jezus powiedział, że trzeba non stop prowadzić walkę z ciałem, aby dojść zbawienia.

Skomentuj