Wkrótce może powstać Internet dla komputerów kwantowych

Kategorie: 

Źródło: Youtube

Komputery kwantowe różnią się of konwencjonalnych, ponieważ wykonują obliczenia na podstawie zasad mechaniki kwantowej i nie zależą od tranzystorów i kodu binarnego. Komputery kwantowe są w stanie wykonywać znacznie większe ilości obliczeń i bywają stosowane do wykonywania zadań wykraczających możliwości komputerów konwencjonalnych. Do tej pory komputery tego typu nie umiały pracowac w sieci, ale teraz dzięki odkryciu nowego interfejsu, może się to zmienić.

 

Zasada działania tego typu urządzenia zakłada wykorzystanie stanów kwantowych danych atomów, jako danych. Ewolucja stanu kwantowego to w istocie dokonywane obliczenia. Jednostka danych, kubit, to odpowiednik 0 i 1, ale jego stan jest w większości nieustalony. Można powiedzieć, że kubit jest kwantową superpozycją 1 lub 0. Przy tego typu maszynie liczącej pojedynczy pomiar nie daje satysfakcjonującego wyniku. Aby do niego dojść konieczne jest dokonanie całej serii obliczeń i dopiero ich średnia wartość będzie przybliżonym wynikiem.

 

Problemem w rozwoju tej technologii jest też zjawisko dekoherencji kwantowej, czyli zerwania się ze świata superpozycji poprzez interakcję z otoczeniem. To tak jakby dekoherencja ustalała ostateczną wersję układu kwantowego. Aby walczyć z tym zjawiskiem naukowcy stosują specjalne jonowe pułapki i manipulują laserami oraz lustrami.

 

Co ciekawe Google już od 2009 roku stosuje komputer kwantowy do wyszukiwania grafik w Internecie.Jednak korporacja stosuje go głównie do dokonywania obliczeń, komputery kwantowe nie umiały do tej pory pracować w sieci. Teraz być może pojawi się taka możliwość.

Przełomu dokonali na Uniwersytecie w Insbrucku Andreas Stute i Bernardo Casabone. Udało się im dokonać konwersji stanu kwantowego zapisanego w atomie do formy fotonu. Najpierw uczeni wzięli atom i za pomocą lasera wpisali weń żądaną informację kwantową. Następnie atom jest oświetlony drugim laserem i jako rezultat powstaje foton. W tym momencie informacja kwantowa może zostać zapisana w stanie polaryzacji fotonu.

 

Dwa lustra znajdujące się w pułapce jonowej sterują fotonem w konkretnym kierunku, efektywnie kierując go do włókna optycznego, czyli światłowodu. Dzięki temu foton może zostać wysłany za pomocą telekomunikacyjnej sieci optycznej i zdekodowany w odwrotnym procesie za pomocą innego komputera kwantowego i atomu, na który można będzie wgrać to, czego nośnikiem był foton. Dzięki osiągnięciu austriackich naukowców osiągnięto przełom polegający na stworzeniu interfejsu umożliwiającego nawet stworzenie kwantowego Internetu.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Komentarze

Portret użytkownika Qantex

Jak może powstać internet dla

Jak może powstać internet dla komputerów kwantowych jak jeszcze nie ma komputerów kwantowych. Człowieku zastanó się co piszesz.

0
-2
Portret użytkownika horrorek

No właśnie, szybki komputer

No właśnie, szybki komputer wiąże się z niebiezpieczeństwem rozszyfrowywania tajnych danych w krótkim czasie, ale jednocześnie będzie miał możłiwość zaszyfrowania tych danych w trudny do złamania kod:)
Super, nie mogę się doczekać już takiego komputera, bo teraźniejsze to "złom". Wolne, długo się ładują, trzeba czekać. Wystarczy parę poprawek wgrać do systemu, a już się muli:( Tak jak te tablety, telefony - ludzie się zachwycają, a to wszystko "badziewie". Ale interes kwitnie. Bo co będą sprzedawać firmy jak skończą się możłiwości technologiczne. Więc tak po troszku wrzucają do obiegu procesory I3 potem I5 dalej I7, a w rezultacie na pewno już mają o wiele szybsze procesory od w/w. Ale, cóż interes musi się kręcić. Poza tym cena nowych procesorów odstraszyłaby większość odbiorców.  I dlatego "żółwim tempem" musimy czekać na prawdziwą rewolucję technologiczną jaką będą komputery kwantowe.

0
0
Portret użytkownika figa

 Prawdziwe życie toczy się

 Prawdziwe życie toczy się gdzie indziej ! Czym się ekscytować ? ,,osiągnęciami '' wirtualnej nauki ? I g...o z tego normalnym ludziom ! Co po takich rzeczach , skoro nie służą tym , którym powinny służyć ? Dalej leczenie , zdobycze cywilizacyjne są dla bogatych ! Mamy XXI wiek i możemy sobie do d..y wsadzić takie ,,cuda'' ! Ludzie nadal cierpią i żyją w jakimś cholernym matriksie !

0
0
Portret użytkownika cierń

rozumiem, że nie używasz

rozumiem, że nie używasz komputera ani prądu elektrycznego? W końcu to głupie niepotrzebne wynalazki na(tfu)kowców. Oczywiście te (tfu)wynalazki nie służą nikomu spośród nas żyjących ? 
 
miłego życia w swoim małym światku Wink

0
0
Portret użytkownika agent K

a tobie zyczymu dlugiegozycia

a tobie zyczymu dlugiegozycia w tym matixe....  a ty jestes pewnie tego zwolennikiem miedzy innymi placenia za cos co jest darmowe itp ENERGIA jest wokol nas a garstka tych szatanow robia z nas coraz baardziej zmechanizowana rase ktora nie bd poslugiwac sie uczuciami itd tylko bd szli powyznaczonej nam drodze szamac kimac tyrac a ten co sie wychyli z tlumu bd odlaczany, czipy juz sa w niedalekiej przyszlosci!  film Matrix ma swoje drugie dno nie jest tylko filmem sfx przez media robia pranie mozgu i 3/4 ludzi nawet tego matrixa ktory nas otacza NIE WIDZA a jest to na kazdym kroku!

0
0
Portret użytkownika cierń

opowiedz mi twoich sposobach

opowiedz mi twoich sposobach wykorzystania wolnej energii? Rozumiem, że nie  używasz prądu tylko za pomocą wolnej energii napędzasz swój dom? ALe jak ty piszesz tu posty? Bo na pewno komputera nie używasz, przecież to symbol tej śmierdzącej cywilizacji. Ale co ja tam leming wiem. Zapewne telepatycznie wklepujesz tu swoje przemyślenia.
Jednak podejmiesz wyzwanie? Opiszesz mi swoje sposoby na wolną energię i niekomputerowe korzystanie z internetu?
ps. internet też w sumie zły.

0
0
Portret użytkownika niki

jak ci zabraknie na chleb i

jak ci zabraknie na chleb i stracisz prace, komornik ci kiedys zabierze dom lub mieszkanie, bedziesz musial emigrowac, nie bedziesz widzial swojego dziecka pracujac za granica, to wtedy może zrozumiesz lemingu co to znaczy wspołczesna pieprzona cywilizacja

0
0
Portret użytkownika figa

 Dzięki Niki ! A teraz

 Dzięki Niki ! A teraz najlepsze ; wyobraźcie sobie , jakiś kataklizm , chociażby wielki rozbłysk Słońca , tracimy prąd i szlag trafia tą cywilizację ! Blyskawicznie większość ludzi przeobrazi się w krwiożerczych neandertalczyków! Cofniemy się do epoki jaskiniowców !Wystarczy tylko brak prądu ! Teraz widzicie ile warta jest nasza technika ?

0
0
Portret użytkownika figa

 Mam na zakończenie tematu

 Mam na zakończenie tematu już ostatnią w tej kwestii refleksję . Smutną . Tak naprawdę technika oddala od siebie ludzi . Zauważcie , kiedyś ludzie , rodziny , trzymały się razem ! żyli , jadali, rozwiązywali problemy wspólnie ! Dzisiaj starzejący się rodzice są ciężarem ,wyrzuca się ich do domów starców , albo porzuca . Kiedyś w moim mieście , jak przyszedł weekend z co drugiego mieszkania odchodziły odgłosy imprezy , bawili się młodzi ze starszymi ! Teraz miasto umarło ! Każdy smutny , zamknięty w swoim mieszkanku . Ale ma za to cholerny KOMPUTER ! I ma się cieszyć ! K....  czym !!!  A jak braknie prądu........? Dlaczego mamy znieczulicę ? Dlaczego mamy bagno ? Bo już ludzie nie są RAZEM !!!

0
0
Portret użytkownika figa

 niestety , muszę ! Kupili mi

 niestety , muszę ! Kupili mi go , podstawili pod nos i kazali się uczyć ! I się co chwilę pytali , czy się cieszę . Okazał się fajny , ale co sobie myślę , to myślę .

0
0
Portret użytkownika cierń

aha aha, to opowiedz mi

aha aha, to opowiedz mi jeszcze jak to z obrzydzeniem wklepujesz posty na forach i zmuszony przez cywilizację buszujesz po internecie Biggrin LOL
uwuelbiam takich "buntowników"

0
0
Portret użytkownika Ja

Przeciez ta i inne

Przeciez ta i inne technologie to od ufoludków, nasi nałukłowcy nic nie wymyslają Język Tylko dozują technologie obcych Język są za głupi do tego :] Tesla był kosmitą Język i jemu podobni, to dla nich pracują ci tzw. nałukłowcy, a Einstein to plagiator Język

0
0

Kochane pieniążki cóż by głupcy robili gdybyście nie istniały ;]

Portret użytkownika Juszka1980OGL

Ja czytałeś listy pomiedzy

Ja czytałeś listy pomiedzy Enstanem Teslą i Bohrem?? Warto a przekonasz się że teorie spiskowe które przeciw Tesli wychodziły nie pochodzą ze srodowiska naukowego a co więcej w ilu kwestiach naukowych tych trzech panów zgadzało się między sobą. Prawda na temat życia Tesli jest troszke inna niż ta jaką podają ufolodzy czy przeciwnicy NWO
pozdrawiam Juszka

0
0
Portret użytkownika 77771

nie wiedzialem o tym ze juz

nie wiedzialem o tym ze juz zbudowano komputer kwantowy przy nim nawet najmocniejsze komputery sa jak kalkulator to powoduje ze obecne metody szyfrowania danych staja sie archaizmem co oznacza ze ten kto ma taki komputer moze odczytac wszystko co do tej pory bylo nie do odszyfrowania

0
0
Portret użytkownika Juszka1980OGL

Swiatłowodyto juz przeszłość

Swiatłowodyto juz przeszłość teraz zacznie dominować wymiana informacji za pomocą fal "radiowych", co do komputerów to ze mnie taki znawca jak z wilka astronom dlatego uwazam ze art. ciekawy i pokazuje nowy wymiar informatyki. jestem ciekaw kiedy bedzie mozna kupic komputer kwantowy Smile
pozdrawiam Juszka

0
0
Portret użytkownika cierń

nie ma za abrdzo potrzeby by

nie ma za abrdzo potrzeby by tak się działo w domowych sieciach. I tak używamy wi-fi prawda?  Światłowody opłacają się przy naprawdę dużych transferach danych

0
0

Skomentuj