Amerykański superkomputer Summit został oficjalnie najszybszą maszyną świata

Kategorie: 

Źródło: Superkomputer Summit – źródło: ORNL

Rynek superkomputerów jest miejscem zaciekłej rywalizacji głównie między Chinami a Stanami Zjednoczonymi. Według najnowszego zestawienia TOP500, najszybszym superkomputerem jest amerykański Summit. Warto dodać, że wkrótce do wyścigu przyłączy się także Unia Europejska.

 

Superkomputer Summit (zdjęcie na górze) zajmuje pierwsze miejsce z mocą obliczeniową 148 petaflopsów, choć jego teoretyczna szczytowa wydajność wynosi nawet 200 petaflopsów. Drugi superkomputer o nazwie Sierra posiada moc obliczeniową na poziomie ponad 94 petaflopsów. Warto zwrócić uwagę, że dwa najpotężniejsze superkomputery na świecie zostały zbudowane przez firmę IBM.

 

Kolejne miejsca zajmują chińskie superkomputery. Sunway TaihuLight z mocą obliczeniową 93 petaflopsów jest nieco wolniejszy od komputera Sierra, ale znacznie szybszy od chińskiego Tianhe-2A, którego wydajność sięga ponad 61 petaflopsów.

Superkomputer Sunway TaihuLight – źródło: Xinhua

W pierwszej dziesiątce znalazł się również szwajcarski superkomputer Piz Daint (6. miejsce), który jest jednocześnie najpotężniejszym superkomputerem w Europie. Jego moc obliczeniowa wynosi nieco ponad 21 petaflopsów. 8. miejsce zajął japoński superkomputer AI Bridging Cloud Infrastructure z wydajnością 19,9 petaflopsa, a tuż za nim znajduje się niemiecki SuperMUC-NG, którego wydajność sięga 19,5 petaflopsa. Tymczasem Prometheus, najpotężniejszy polski superkomputer, znalazł się na 174. pozycji. Jego moc obliczeniowa wynosi 1,67 petaflopsa.

Superkomputer Prometheus - źródło: Cyfronet

Zestawienie TOP 500 po raz pierwszy zawiera wyłącznie superkomputery o wydajności powyżej 1 petaflopsa. Łączna moc obliczeniowa wszystkich maszyn w rankingu sięga aż 1,56 eksaflopsa. Na liście dominują chińskie superkomputery, których jest aż 219, czyli prawie połowa, podczas gdy amerykańskich superkomputerów jest zaledwie 109.

 

W nadchodzących latach mają pojawić się pierwsze eksaskalarne superkomputery. Amerykańskie maszyny Aurora i Frontier mogą zostać oddane do użytku w 2021 roku. Natomiast Chiny chcą uruchomić swój superkomputer Tianhe-3 o mocy obliczeniowej jednego eksaflopsa już w 2020 roku. Równie ambitne plany posiada Unia Europejska, która w ramach inicjatywy EuroHPC chce wybudować swój własny superkomputer eksaskalowy, jednak jego uruchomienie nie nastąpi tak szybko.

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Joker

Kupujesz takie coś pod

Kupujesz takie coś pod pretekstem fajnego prezentu np na komunię czy święta dla dzieciaka Smile wyburzasz kilka ścian chaty żeby to zmieścić heh zamykasz się na klucz i grasz w co tylko chcesz i to przez dluuugi czas nie kupując żadnych nowych podzespołów Smile szczyt marzeń Smile tzn do najbliższego rachunku za prąd bo to pewnie żre jak szalone. W sumie to co ja piszę heh weź kup takie coś. Nawet z Olx miałoby mega cenę Smile

Portret użytkownika Solo8o

No tak wkońcu w Nowym

No tak wkońcu w Nowym "wspaniałym" Świecie sztuczna inteligencja musi mieć moc obliczeniową do inwigilacji, cenzury i sprzężonego z tym systemu oceny obywateli nad którym to pracują zachwalani przez Rockeffelera towarzysze Chińczycy. 

Historia lubi się powtarzać...Prawda? Nieprawda. Historia nie jest jakimś nadrzędnym ożywionym tworem, nie jest zbiegiem przypadkowych sytuacji. Zdarzenia są skutkiem czegoś, co było wcześniej planowane.

Portret użytkownika Nibimbru

Najbardziej zawsze mnie

Najbardziej zawsze mnie śmieszą bajeczki o przeznaczeniu tych superkomputerów. Symulacje pogodowe i nuklearne, medycyna itp. podobne pierdy dla plebsu. Tak na prawdę głównym celem ich działalności jest szyfracja własnych i deszyfracja kodów wroga. Włamanie do najbardziej zabezpieczonego smartfona zajmuje takiemu sprzętowi pewnie z pół sekundy.

Portret użytkownika euklides

Równie ambitne plany posiada

Równie ambitne plany posiada Unia Europejska, która w ramach inicjatywy EuroHPC chce wybudować swój własny superkomputer eksaskalowy, jednak jego uruchomienie nie nastąpi tak szybko.

Spółka już jest? Jest. Prezes zarabia już miliony z pieniędzy wydartych podatkom? Zarabia. To o co chodzi? Komputer nie jest do niczegob potrzebny, tak samo jak elektrownia atomowa nie jest do niczego potrzebna spółce PGE EJ1 czy lotnisko .spółce Centralny Port Komunikacyjny. Tak pięknie rozwijają się biznesy w eurolandzie, a Polin jak wiadomo jest liderem wzrostu.

Skomentuj