Naukowcy nauczyli się przechowywać dane w DNA żywych bakterii

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Ze względu na ogromną gęstość DNA można w nim przechowywać dane odpowiadającej około 10 filmom w jakości cyfrowej i to wszystko w strukturze porównywalnej wielkością do jednego ziarenka soli. A teraz naukowcy z Columbia University zbliżyli się o krok do praktycznej realizacji - udało im się zapisać dane w DNA żywych bakterii.

W tym celu konieczne było przekonwertowanie tych danych za pomocą syntezatora DNA z formatu binarnego w postaci jedynek i zer na kod organiczny, będący połączeniem czterech zasad cząsteczki, w tym adeniny, guaniny, cytozyny i tyminy.

 

Niestety im dłuższy ten kod, tym mniej dokładna staje się praca syntezatora DNA. Aby obejść ten problem, naukowcy podzielili kod na części. Sekwencery DNA muszą następnie ponownie je złożyć, aby uzyskać dostęp do danych. Jednak z biegiem czasu DNA zaczyna się degradować, co oznacza, że ​​przechowywaie w nim danych na zawsze nie będzie działać.

 

Szukając rozwiązania problemu, naukowcy z Columbia University w USA próbują dowiedzieć się, czy ta technologia działa z żywymi organizmami. Wówczas dane mogą być przechowywane znacznie dłużej, a nawet przekazywane potomstwu organizmów. Zespół naukowców pod kierownictwem Harrisa Wanga z Columbia University pracuje nad tym projektem od dwóch lat. Ostatnio udało im się zakodować 72 bity danych w celu napisania ciągu „Hello, world!” do populacji komórek bakteryjnych.

 

Naukowcy wykorzystali powszechną technikę edycji genów CRISPR, która umożliwia wstawianie nowych sekwencji do DNA i edytowanie w celu przechowywania danych w aktywnych genach. Nie trzeba dodawać, że pomimo niesamowitego sukcesu, niewiele danych zostało jeszcze zapisanych. Technologia ta długo jeszcze nie będzie konkurować z istniejącymi systemami pamięci masowej. Naukowcy będą również musieli znaleźć sposób na zapewnienie bezpieczeństwa danych w przypadku mutacji i replikacji DNA bakterii.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj