Sok grejpfrutowy i jego interakcje z lekami

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Gdy myślimy o soku grejpfrutowym, przed oczami pojawia się nam smaczny i zdrowy napój. Jednak dla niektórych osób, łączących sok z pewnymi lekami, ten niewinny trunek może stać się niebezpieczny, a nawet śmiercionośny. Ostatnie badania przyniosły wiele informacji na temat tej interakcji i jej naukowych mechanizmów.

 

Kluczową rolę odgrywają tu furanokumaryny. Te związki chemiczne, zwłaszcza bergamotyna i dihydroksybergamotyna, występują w grejpfrutach w dużych ilościach. Owe furanokumaryny mają zdolność zakłócania metabolizmu wielu leków, prowadząc do ich nadmiaru lub niedoboru we krwi.

 

By zrozumieć dokładnie mechanizm tego działania, musimy sięgnąć do enzymu o nazwie cytochrom P450 3A4 (CYP3A4). Ten enzym, lokalizujący się głównie w wątrobie oraz jelicie cienkim, odpowiada za rozkładanie obcych dla naszego organizmu substancji, takich jak leki. Furanokumaryny zakłócają pracę CYP3A4, a to prowadzi do sytuacji, w której leki nie są odpowiednio metabolizowane. Konsekwencją jest zbyt wysoki poziom leku w krwi, co może prowadzić do objawów przedawkowania.

 

Wachlarz leków, które mogą wchodzić w interakcję z furanokumarynami, jest imponujący. Dotyczy to między innymi leków na cholesterol, ciśnienie krwi, leków przeciwnowotworowych oraz przeciwlękowych. Skutki takiej interakcji są poważne i mogą sięgać od kołatania serca, przez zniszczenie mięśni, po toksyczne uszkodzenie szpiku kostnego i krwawienie z przewodu pokarmowego.

 

Shiu Mei Huang, farmakolog z FDA, podkreśla powagę sytuacji, mówiąc: „Sok sprawia, że więcej leku dostaje się do krwi. Gdy jest go tam za dużo, zwiększa się ryzyko skutków ubocznych”. Takie stanowisko dzieli wielu ekspertów w tej dziedzinie.

 

Jednak to nie koniec niespodzianek ze strony soku grejpfrutowego. Okazuje się, że dla niektórych leków, jak feksofenadyna (lek przeciwhistaminowy), sok grejpfrutowy działa wręcz odwrotnie, zmniejszając ich skuteczność.

 

Sok grejpfrutowy, który wydaje się być po prostu zdrowym napojem, może w połączeniu z niektórymi lekami przynieść poważne komplikacje. Wiedza o tym, jakie leki wchodzą w interakcję z furanokumarynami zawartymi w grejpfrutach, jest niezbędna dla zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom. Chociaż grejpfrut to owoc wielu zalet, w pewnych okolicznościach może stać się źródłem nieoczekiwanych problemów. Ważne jest więc, aby pamiętać o potencjalnych zagrożeniach i zachować ostrożność.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika martini

nagonka na sok ktory uzdrawia

nagonka na sok ktory uzdrawia z wielu chorob, a juz szczegolnie ten wyciskany z pestek grejpfruta. 

no coz, pharma nie znosi konkurencji wiec kiszonki uznane przez who jako rakotworcze,  a sok grejfruta jako niebezpieczny. 

jajka kurzece ktore maja przeciwciala wobec patogenow z obejscia i daja odpornosc jedzone na surowo i wiele innych naturalnych lekow jest eliminowanych.

warto postepowac dokladnie przeciwnie do tego co nam mowia msm.

Skomentuj