Popularne leki na nadciśnienie mogą zawierać substancję rakotwórczą

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Jedna z amerykańskich aptek internetowych powiadomiła Agencję ds. Żywności i Leków (FDA), że w popularnym leku na nadciśnienie odkryła substancję chemiczną, która potencjalnie może przyczyniać się do rozwoju nowotworów.

Valisure, apteka internetowa licencjonowana w 37 stanach USA, w zeszłym tygodniu powiadomiła FDA, że w Walsartanie, środku stosowanym w leczeniu nadciśnienia tętniczego, odkryto wysokie poziomy dimetyloformamidu. Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje tą substancję jako prawdopodobny czynnik rakotwórczy. 

 

Apteka poprosiła FDA o wycofanie leku z obiegu, ponieważ obecność rakotwórczej substancji stwierdzono w Walsartanie produkowanym przez pięć różnych firm farmaceutycznych. Rzecznik Agencji, Jeremy Kahn, w rozmowie z CNBC powiedział, że w najbliższych dniach urzędnicy przyjrzą się doniesieniom Valisure i podejmą decyzję o dalszym postępowaniu. Kahn poradził ponadto pacjentom, by nadal przyjmowali leki, dopóki na horyzoncie nie pojawi się żadna alternatywna opcja terapii. Nagłe przerwanie przyjmowania leków może być bardzo ryzykowne.

Rzecznik szwajcarskiej firmy Novartis, jednego z głównych producentów Walsartanu, zaprzeczył jakoby w fabrykach wykorzystywano dimetyloformamid, ale nie wykluczył, że substancja mogła być obecna w lekach innych przedsiębiorstw. Warto zwrócić uwagę, że kilka leków na nadciśnienie zostało już w przeszłości wycofanych ze względu na obawy związane z obecnością chemicznych substancji rakotwórczych. Taka sytuacja miała miejsce m.in. na początku czerwca, gdy izraelska firma Teva Pharmaceuticals ogłosiła wycofanie leków kardiologicznych po wykryciu rakotwórczej substancji znanej jako NMBA. 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika maniek II

...osobiscie uzywam czosnku i

...osobiscie uzywam czosnku i wrotycza/dwie filizanki - dziennie - gotujac wode z kamieniami krzemowymi i srebrem/ - efekty?...chcieli mnie zrobic "pacjentem" - ostatnio na badaniach/musze wykonywac co roku - taki mam zawod/- mialem 84/137 - rok temu 92/155...wrotycz teraz kwitnie - najlepszy czas...mysl - to naprawde nie boli...

Portret użytkownika maniek II

...OSTRZEGAM - przed ta firma

...OSTRZEGAM - przed ta firma!!...produkuje witamine C w zastrzykach!...

Witamina C - niszczy raka!!...TA MOZE GO PRZYSPIESZYC!!

szukajcie innej np Paskorbin - z Niemiec - lub Czech lub chinskiej z Rumunii lub Moldowy...

Skomentuj