Leki na ciśnienie krwi jako nowa nadzieja dla cierpiących na migrenę

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Migrena to znacznie więcej niż zwykły ból głowy. Pulsujący ból, wrażliwość na światło, dźwięk i zapachy, a także nudności i wymioty potrafią całkowicie sparaliżować codzienne funkcjonowanie osoby dotkniętej tym schorzeniem. Niepokojący fakt, że około 15% populacji na całym świecie cierpi na migreny, sprawia, że walka z tym problemem jest niezwykle ważna. Tradycyjne leczenie może być jednak kosztowne, dlatego wiele osób poszukuje tańszych alternatyw.

 

Ostatnio naukowcy z George Institute for Global Health w Sydney w Australii dokonali przełomowego odkrycia, które może zrewolucjonizować leczenie migreny. Okazuje się, że niemal wszystkie klasy leków obniżających ciśnienie krwi mogą pomóc w zmniejszeniu bólów głowy u osób cierpiących na migrenę. To odkrycie otwiera drogę do tańszych i bardziej dostępnych opcji leczenia.

 

Badanie skupiło się na różnych klasach leków na ciśnienie krwi, takich jak beta-blokery, inhibitory konwertazy angiotensyny, blokery receptora angiotensyny II, blokery kanału wapniowego oraz alfa-blokery. Każda z tych grup leków działa na nieco inny sposób, ale wszystkie mają na celu obniżenie ciśnienia krwi poprzez różne mechanizmy działania na serce i naczynia krwionośne.

 

Naukowcy przeprowadzili metaanalizę 50 randomizowanych badań, które obejmowały 4310 uczestników. Analiza ta wykazała, że prawie wszystkie klasy leków hipotensyjnych mają pewną zdolność do zmniejszania częstości występowania bólów głowy u osób cierpiących na migrenę. Wyniki te dają nadzieję, że leki te mogą stać się tańszą i bardziej przystępną opcją leczenia migreny.

 

Cheryl Karsel, główna autorka badania, podkreśliła, że to odkrycie jest szczególnie ważne w krajach, w których nowe leki na migrenę są drogie lub trudno dostępne. W takim przypadku, powszechne leki na ciśnienie krwi, które lekarze ogólni mogą przepisać, mogą stanowić ważny środek zapobiegawczy dla pacjentów z napadami migreny lub silnym bólem głowy.

 

Odkrycie to może okazać się kluczowe nie tylko dla osób cierpiących na migrenę, ale także dla systemów opieki zdrowotnej na całym świecie. Skoro leki na ciśnienie krwi są powszechnie dostępne i stosunkowo tanie, mogą one stać się efektywnym narzędziem w walce z migreną, dostarczając ulgi milionom cierpiących na ten wyniszczający stan.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Medium

BigPharma znalazła nową grupe

BigPharma znalazła nową grupe docelową do sprzedaży leków na nadciśnienie Biggrin

Osobiście jednak polecam przed przyjęciem tego świństwa zmierzyć nie tylko cisnienie, ale i temperaturę, bo chyba jest taki wirus, który powoduje zmniejszenie ciepłoty ciała przy jednoczesnym ćmiącym bólu głowy, a bez żadnych skoków ciśnienia.

Ot, tak: 35°C pod pachą, a czoło bywa jeszcze niżej.

Ciepłota ciała jest rozłożona nierównomiernie, ale wychłodznie głowy bez wględu na przyczynę, da ból głowy.

Ciekawe, że zmierzenie temperatury w miejscu bólu może być zaskakujące, bo właśnie temperatura tego miejsca może być obniżona w przeciwieństwie do typowego stanu zapalnego. Kiedy bolał mnie jeden z nadgarstków, ten bolesny był chłodniejszy.

Skomentuj