Nowy lek zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia nawet o 65%

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Muvalaplina może być tym, na co wielu czekało w walce z chorobami sercowo-naczyniowymi. Badania na ludziach przyniosły zachwycające wyniki, pokazując, że ten eksperymentalny lek może drastycznie obniżyć poziom "złego" cholesterolu w organizmie. Jeżeli potwierdzą się te wczesne odkrycia, muvalaplina może stanowić ważny przełom w walce z jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie.

 

Cholesterol sam w sobie nie jest czynnikiem złym. Faktycznie odgrywa kluczową rolę w wielu istotnych funkcjach w naszym organizmie. Jednakże, istnieją różne formy cholesterolu, a jedna z nich, lipoproteina(a) lub Lp(a), jest szczególnie problematyczna. Uważa się, że jest "lepka" i ma tendencję do gromadzenia się w naczyniach krwionośnych, prowadząc do ich zatykania. Badania pokazują, że wysoki poziom Lp(a) jest silnie związany z chorobami sercowo-naczyniowymi.

 

Ale obniżenie poziomu Lp(a) w organizmie to trudne zadanie. Tradycyjne metody, takie jak dieta i ćwiczenia, niewiele pomagają. Wcześniejsze próby medykamentami również nie były zbyt obiecujące. Stąd tak wielkie zainteresowanie muvalapliną.

 

W badaniu, które było przeprowadzone przez dr. Stevena Nichollsa i jego zespół z Monash Health, 114 ochotników testowało ten lek. Wyniki były piorunujące: wielu uczestników doświadczyło znacznego spadku poziomu Lp(a) w krwi - w niektórych przypadkach nawet o 65%. Co ważne, korzystne działanie leku trwało nawet do 50 dni po ostatniej dawce, a efekty uboczne były minimalne.

 

Oczywiście, to dopiero początek. Jedno badanie, nawet jeśli przynosi obiecujące wyniki, nie jest wystarczające do stwierdzenia, że mamy do czynienia z czymś naprawdę przełomowym. Muvalaplina jest obecnie badana w kolejnych etapach klinicznych, które mają na celu zrozumienie, jak skuteczny jest lek na większą skalę i czy może mieć jakiekolwiek długotrwałe skutki uboczne.

 

Jednak wstępne wyniki są naprawdę zachęcające. Jeśli muvalaplina okaże się tak skuteczna, jak się teraz wydaje, może to być wielki krok naprzód w walce z chorobami sercowo-naczyniowymi. Czekamy z niecierpliwością na kolejne badania i mamy nadzieję, że ten lek będzie dostępny dla tych, którzy go potrzebują, w najbliższej przyszłości.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj