tojuzbylo.pl

Greckie siły morskie wcieliły do służby trójrzędowiec.

W starożytności triery  panowały na wszystkich akwenach Morza Śródziemnego, broniąc niepodległości i interesów greckich miast państw. Były także platformą dla kolonizacji i rozprzestrzeniania się  greckiej cywilizacji i osiągnięć naukowych.

 

Trójrzędowce zaadaptowali także Rzymianie, po nich napędzane wiosłami okręty panowały na morzach aż do czasów renesansu kiedy to w 1571 połączona flota chrześcijan pokonała islamskich agresorów w bitwie pod Lepanto.

Archeolodzy odkryli nieznane grody na Podlasiu

Polscy archeolodzy odkryli duże skupisko nieznanych do tej pory grodów. Grodziska pochodzące z okresu wczesnego średniowiecza zlokalizowano w międzyrzeczu Biebrzy i Supraśli w województwie  podlaskim.

 

Państwo Jaxa, czyli zapomniany skrawek Polski nad Amurem

Mało kto wie, że w XVII wieku 6000 km na wschód od Warszawy istniało polskie państewko graniczące z Chinami. Ten mało znany organizm państwowy nazywał się Jaxa. Stworzył go polski szlachcic Nicefor Czernichowski herbu Jaxa, zwany przez Chińczyków "Mądrym Chanem".

 

Cała historia prawdopodobnie nigdy by się nie wydarzyła gdyby nie porywczy charakter i chęć zemsty polskiego szlachcica rodem z Czernichowa.

 

Ważne odkrycie archeologów. Neurowie istnieli i zamieszkiwali teren obecnej Polski.

Rzeszowscy archeolodzy dokonali sensacyjnego odkrycia na Podkarpaciu.  Odkrycie jest na tyle ważne, że będzie trzeba zmieniać mapy i przepisać to i owo w książkach.

 

Skupisko kilkunastu osad zbudowanych w okolicach grodu obronnego, odnaleziono niedaleko Chotyńca w powiecie jarosławskim. Naukowcy są pewni, że  odkryte osady zamieszkane były przez lud pochodzenia scytyjskiego. Jest to tym samym najdalej na zachód Europy wysunięta osada scytyjska.

 

Opuszczona wyspa Hashima była dawniej jednym z najgęściej zaludnionych miejsc na Ziemi

Wyspa Hashima, nazywana jako Gunkanjima, to opuszczona wyspa położona około 15 km od miasta Nagasaki w Południowej Japonii na Morzu Wschodniochińskim. Jest jedną z 505 niezamieszkanych wysp w prowincji Nagasaki. Godne uwagi są porzucone betonowe budynki. Wyspa jest symbolem uprzemysłowienia Japonii, była również miejscem przymusowej pracy przed II Wojną Światową.

Nowe znalezisko archeologów potwierdza wierzenia Słowian

Podczas prac archeologicznych na terenie słowiańskiego grodziska w Żmijowiskach (woj lubelskie) naukowcy odkryli znalezisko potwierdzające dawne wierzenia naszych przodków.

 

Kierujący wykopaliskami archeolog Paweł Lis poinformował o odnalezieniu dobrze zachowanego naczynia zawierającego w sobie ofiarę zakładzinową, którą składano opiekuńczym bóstwom domowym, starając się w ten sposób pozyskać ich przychylność.

 

Czarni właściciele czarnych niewolników. Czyli temat Tabu.

Kontrowersyjnym tematem niewolnictwa już się zajmowałem na tojuzbylo.pl w przeszłości, lecz postanowiłem do niego powrócić w innym kontekście. W kontekście bardzo nie wygodnym dla pewnych środowisk i dlatego pozostającym na cenzurowanym,  w sferze tabu. Tym tabu jest kwestia czarnych właścicieli, czarnych niewolników. Jak się zaraz przekonamy skala zjawiska miała gigantyczne rozmiary i wcale nie ograniczała się do kilku odizolowanych przypadków.