Na Ziemi formuje się nowy ekosystem

Kategorie: 

Wszyscy wiemy, że zanieczyszczenia niszczą ekosystem, ale okazuje się także, że w mniejszym lub większym stopniu, również go tworzą, podaje magazyn Oceanus.

 

Miliardy maleńkich kawałków plastiku, który obecnie dryfuje w oceanach naszej planety, to nowy sztuczny ekosystem. Drobnoustroje i owady, które naturalnie nigdy nie były na środku oceanu, nagle znalazł nowy dom w dziczy odpadów, unoszących się na powierzchni wody.


Stosy zanieczyszczeń na Pacyfiku są prawie niemożliwe do wykrycia. Tworzą je niewielkie kawałki plastiku, a w jego zakamarkach chronią się liczne organizmy. Dryfujące śmieci stały się rajem dla reprodukcji rozmaitych stworzeń. Rosnąca populacja najeźdźców ślizga się po powierzchni oceanu i żywi planktonem.


Efekt gwałtownego wzrostu populacji intruzów morskich wpływa na cały łańcuch pokarmowy. Czy to dobrze, czy źle? Obecnie przypuszcza się, że ekosystem oceaniczny jest raczej na pewno naruszony. Mikroby osiedlają się w stosach plastiku, a dzięki niemu odbywają daleką i niesamowitą podróż na środek oceanu. W 2013 roku opisano kilka gatunków bakterii, żyjących w śmieciach. Są wśród nich i takie, które dotychczas nie były znane nauce. Odkryto szczególnie dużą populację beztlenowców, wywołujących cholerę (chodzi o przecinkowca Vibrio).


Poważnym problemem jest także to, że samo tworzywo sztuczne ma wpływ na środowisko. Skrawki plastiku są, jak małe gąbki, które absorbują toksyny z wody i emitują ich rozwój. Okazuje się też, że niektóre skorupiaki żywią się mikroplastikiem. Zdarza się, że i ptak pomyli na przykład plastikową zapalniczkę jednorazową z ulubiona rybką. Toksyny trafiają więc do łańcucha pokarmowego. Podobny problem odnotowano w Wielkich Jeziorach Północnoamerykańskich, gdzie w niektórych organizmach znaleziono maleńkie ziarnka pianki do pakowania.

 

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika dizzy

"(..)które absorbują toksyny

"(..)które absorbują toksyny z wody i emitują ich rozwój." WTF? to zdanie jest po polsku w ogóle? co to znaczy emitować rozwój? Chłopaki i dziewczyny, postarajcie się jakoś edytowac swoje artykuły, bo w tej postaci nie wiadomo czy smiać sie czy płakać.

Portret użytkownika zulus

ach, gdyby tak dalo sie

ach, gdyby tak dalo sie bojkotowac plastik i kupowac tylko rzeczy staroswieckie, to i przestaliby produkowac badziewie. wyobrazcie sobie drewnianego ifona, papierowy komputer i lisciaste pojemniki..

Portret użytkownika spacepol

Były szklane butelki i

Były szklane butelki i papierowe torebki i było lepiej.
Nikt ich nie wywalał bo butelki zanosiło się na wymianę albo do skupu.
Były zdrowsze i nie zanieczyszczały tak środowiska.
Dureń jakiś wymyślił plastikowe no i się zaczęło.
A teraz każą nam segregować śmieci jedynie po to żeby wielkie korporacje dorabiały się majątków a sama segregacja niema nic wspólnego z ekologią.
Całą butelkę do odpowiedniego pojemnika ale już potłuczoną do ogólnego... CO TO MA ZA SENS???

Portret użytkownika kris7000

My tez jesteśmy faszerowani

My tez jesteśmy faszerowani plastikiem.picie wodyz plastkiu jedzenie w plastiku trzymane.plastik wnika a my i reszta żyjątek....odpadna słabi.ciekawe jakie organizmy dadza rade i jak bedzie wyglądała ziemia za 1000 lat nas może ju nie być ale ale życie będzie

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem