Zaprezentowano laserowy pistolet zdolny do cięcia nawet grubej stali

Kategorie: 

Brytyjski Instytut Spawalnictwa (TMI) oddał niedawno do użytku przemysłowego pistolet laserowy, który bardzo dobrze sprawdza się w roli narzędzia tnącego. Zamontowany tam laser jest tak potężny, że można nim ciąć stal niczym mieczem świetlnym znanym z trylogii 'Gwiezdnych Wojen".

 

Narzędzie o którym mowa to tak naprawdę wersja rozwojowa technologii montowanej dotychczas tylko w zautomatyzowanych maszynach przemysłowych. Jednak firma postanowiła stworzyć na tej podstawie poręczny i wygodny w obsłudze pistolet. Osoby używające tego narzędzia muszą jednak zachować pewne środki ostrożności, a przede wszystkim muszą mieć założony odblaskowy kombinezon oraz okulary ochronne.

 

Pięciokilowatowy pistolet laserowy wystrzeliwuje wiązkę światła o długości 1 mikrometra, która przecina stal. Narzędzie z pewnością okazałoby się przydatne do usuwania elektrowni jądrowych, zastępując przy tym stare metody. Warto obejrzeć powyższy film, aby zobaczyć jak wygląda obsługa takiego pistoletu laserowego.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wideo/poreczne-narzedzie-laserowe-likwidowania-elektrowni-atomowych

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Venture

Mikrometr czyli 1000

Mikrometr czyli 1000 nanometrów. Światło widzialne ma długość fali 380-780nm, więc 1mikrometr to jest już podczerwień. Natomiast średnica cięcia to kilka milimetrów, przynajmniej na filmie na tyle wygląda..
 
Podobny efekt można stworzyć przy pomocy koncentratora światłowodowego wykorzystując tylko same promienowanie słoneczne.
Np. tutaj użyto skupionej wiązki do topienia piasku osiągając temp 1500C, ale nie byłoby chyba problemem cięcie metalu jeśli użytoby innych soczewek i zwiększono średnicę luster.
http://www.psicorp.com/pdf/library/VG10-178.pdf

Portret użytkownika pako1205

Lecą iskry,gdyż fotony

Lecą iskry,gdyż fotony wywierają ciśnienie.Ciśnienie to,jest wynikiem wymiany pędu pomiędzy fotonami padającymi na powierzchnię ciała,a tym ciałem.Każda fala elektromagnetyczna wywiera ciśnienie.Zachowanie "ogona" komet,jest doskonałym przykładem na ciśnienie światła.

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem