"Zamknięcie" prądu zatokowego może doprowadzić do znacznego ochłodzenia w północnej Europie

Video URL

Topnienie lodu w Arktyce prowadzi do uwalniania dużej ilości chłodnej wody spływającej do Atlantyku. To może wpłynąć na całkowitą restrukturyzację przepływów prądów oceanicznych. Jak informują specjaliści bezpośrednim efektem tego zjawiska będzie znaczne ochłodzenie w północnej Europie.

 

 

Rosyjski analityk Aleksander Frołow z rosyjskiego urzędu hydrometeorologicznego podkreśla, że jest to jeden z możliwych scenariuszy a dynamika zjawisk może ulegać ewolucji. W ostatnich dwóch dekadach powierzchnia lodu w Arktyce stale się zmniejszała a to spowodowało, że Ocean Arktyczny, najmniejszy z oceanów i stosunkowo płytki, otrzymał dużo świeżej wody pochodzącej z topniejącej pokrywy lodowej i z przepływu rzek. Ta spora ilość chłodnej wody tworzy zimny film powierzchniowy.

 

Z czasem te masy wody przenoszą się na północny Atlantyk a to powoduje istotne zmiany w cyrkulacji atmosfery z oceanem. Frołow dodał, że według pomiarów znacznie wzrosła również prędkość prądów.

"Odkryliśmy, że szybkość przepływu jest prawie dwa razy szybsza niż za czasów Amundsena." powiedział Frołow.

Wszystko to razem prowadzi do powstania "zimnego ekranu" na powierzchni wody na Północnym Atlantyku, który wpływa na krążenie prądów w tym rejonie oceanu. Według szefa Hydrometeorologii, istnieją scenariusze, według których podczas tych procesów może dojść do istotnych zmian w przepływie ciepłego prądu zatokowego, Golfsztromu.

"Istnieje możliwość, że Prąd Zatokowy, który jest obecnie oddzielony od Przylądka Hatteras, może utknąć w ringu, wewnętrznego obiegu" powiedział

Efektem może być znaczne ochłodzenie w Europie Północnej, która obecnie jest ogrzewana przez ten prąd. "Gdy część Prądu Zatokowego przestanie być dostarczana do Europy Północnej i Arktyki, w ciągu najbliższych 30-40 lat może rozpocząć się dramatyczny proces lokalnego ochłodzenia. Ponadto, globalny trend ocieplenia będzie kontynuowany "- powiedział szef urzędu Hydromet.

 

Na koniec Frołow podkreślił, że to tylko jeden z możliwych scenariuszy a nauka o mechanice płynów i stanowiące jej część symulację mogą ulegać zmianie, gdy do modeli wprowadzi się więcej wiarygodnych danych.

 

Źródło: http://eco.ria.ru/natural/20110928/445251194.html

0
Brak ocen