Za kilkadziesiąt godzin kometa ISON przeleci ekstremalnie blisko Słońca

Kategorie: 

Kometa C/2012 S1 zwana tez ISON wywołała już spore zamieszanie. Teraz nadchodzi moment prawdy, który da nam podpowiedź na pytanie, czy kometa rozbłyśnie stając się atrakcją astronomiczną dekady, czy też rozpadnie się, czemu będzie towarzyszył dramatyczny spadek jej jasności.

 

Ostatnie doniesienia o drastycznej redukcji emisji cyjanowodoru zdają się wskazywać, że astronomiczny pokaz należy uznać za zagrożony. Według uczonych dwudziestokrotne zmniejszenie ilości wydobywającego się gazu to oznaka, że jądro komety przestaje być aktywne.

Foto: twitter

Jednak w przypadku tak nietypowego zdarzenia jak przelot komety w odległości 1,1 miliona kilometrów od powierzchni gwiazdy nic nie jest pewne i nawet teraz astronomowie twierdzą, że jest 40% szans na to, że jądro jednak przetrwa ekstremalne temperatury. Świadczy o tym zwłaszcza jego wielkość szacowana na ponad 2 kilometry.

Foto: twitter

Specjalista do spraw komet, Karl Battams z U.S. Naval Research Laboratory w Waszyngtonie stwierdził, że nigdy nikt nie widział takiego wydarzenia i dlatego wszyscy się teraz uczymy obserwując jej zachowanie przy zbliżeniu do gwiazdy. Jest to też niesamowita okazja do pogłębienia naszej wiedzy na temat komet, ponieważ ISON jest obserwowany przez rekordowa ilość naziemnych i kosmicznych teleskopów.

Foto: twitter

Kometa znajduje się obecnie w zasięgu prawie wszystkich obserwatoriów słonecznych i ostatnie zdjęcia, jakie można zobaczyć na przykład z satelity SOHO wcale nie wskazują na dezintegracje tego obiektu. Pozostaje mieć nadzieje, że kometa ISON przetrwa spotkanie z gwiazdą i już na początku grudnia rozbłyśnie tak bardzo, że uda nam się zobaczyć jej wielki warkocz nawet przy świetle dziennym.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Kamil K.

Coś bardzo dziwnego dzieje

Coś bardzo dziwnego dzieje się z stroną NASA.
Wchodzę a tam komunikat:
 

This system is property of the EUROPEAN SPACE AGENCY

Restricted Access

The Solar and Heliospheric Observatory (SOHO) Project Scientist Team

NOTICE: This computer has been assigned a U.S. Government Internet Protocol (IP) address to be used for authorized government purposes. By accessing and using the computer or its systems, you are consenting to system monitoring, including the monitoring of keystrokes. Unauthorized use of, or access to, this computer system may subject you to disciplinary action and criminal prosecution.

NASA Privacy Policy and Important Notices
 

Co ma z tym wspólnego ESA? O co chodzi ?!
Jakiś błąd w systemie, atak hakerski ???

Portret użytkownika daroooo26

Witam. Nie wiem czemu ale ma

Witam. Nie wiem czemu ale ma wrażenie że ta Ison może narobić niezłego zamiesznia w grudniu. Jakoś niechcę mi się wierzyć że ma ona raptem 2km średnicy. Uważam że jesteśmy oszukiwani zresztą nie pierwszy raz. Łatwo sobie wyobrazić co by się działo jakby wszystkie narody ogłosiły, że drodzy ludzie za mniej więcej 3 tygodnie idziemy niemal wszyscy do piachu. Heh. Ale jak to się mówi pożyjemy(ciekawe jak długo) zobaczymy. Pozdrawiam wszyskich miłośników takich atrakcji i nie tylko.

Portret użytkownika Dawid Bukała

ktosław napisał: A co ty

ktosław wrote:

A co ty myślałeś, że NASA to jakieś debile spod monopolowego? Oni dokładnie znają dane na temat tej komety. A to, że nie ujawniają to już inny problem Smile

 
NA STRONACH NASA TAKA CISZA JAKBY NIC SIĘ NIE DZIAŁO Smile

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem