Wysychanie Morza Aralskiego w wyniku działalności człowieka

Kategorie: 

Jeszcze 50 lat temu Jezioro Aralskie, zwane też Morzem Aralskim, było czwartym jeziorem świata pod względem wielkości. Akwen ten znajduje się między Kazachstanem, Uzbekistanem i Turkmenistanu. Jego śmierć zaczęła się w czasach trzydziestych ubiegłego wieku, kiedy ktoś wpadł na pomysł, aby miejscową pustynię zmienić w pola bawełny. Aby to się udało konieczna była woda,  dużo wody.

Traf padł na rzeki Amu-daria i Syr-daria stanowiące dopływy jeziora. Poprzez serię kanałów irygacyjnych rozprowadzano wodę do pól, ale nieudolne podejście do tego przedsięwzięcia spowodowało, że przynajmniej 50 procent wody wsiąkło lub wyparowało. Woda ani nie pomogła w uprawach ani nie trafiła do jeziora.

 

Efektem był około 20 centymetrowy ubytek poziomu wody Jeziora Aralskiego na rok. Proces potem przyspieszył i roczna utrata wody sięgała hawet 60-90 centymetrów. Cały proces można oglądnąć na załączonym powyżej filmie przedstawiającym proces zanikania jeziora w ciągu kilkunastu lat obserwacji satelitarnych.

 

Finał tej historii jest taki, że Uzbekistan faktycznie został liczącym się eksporterem bawełny. Południowa część jeziora zmieniła się w pustynię a północną usiłuje się jakoś ratować budując Tamę Kokaral, która spowodowała powolny wzrost poziomu wody w Jeziorze Północnoaralskim. Z drugiej jednak strony południowa część jeziora jest już bezpowrotnie stracona.

 

Niepokój budzi też fakt,  że na niegdyś wyspie, Wozrożdienja znajdował się sowiecki poligon broni biologicznej i od 2001 w opuszczonej bazie pojawiają się zwierzęta to powoduje ryzyko rozprzestrzenienia się groźnych wirusów. W 2002 roku przeprowadzono tam ekspedycję, która zlokalizowała ponad 200 ton wąglika.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika ff

no cóż, faktycznie  "ktoś"

no cóż, faktycznie  "ktoś" wpadł na pomysł, niestety stalin go  zaakceptował i ruszyły roboty z kopaniem kanałów, nim ruskie sie połapały, że   budowa kanałów zaburza całą lokalną gospodarkę wodna, minęł parędzięsiąt lat, z tego co  gdzieś wyczytałem to ostatnie kanaly były budowane jeszcze w latach osiemdziesiątych ub wieku

Portret użytkownika SurvivorMan

Ślepcy, mający jeden zwój

Ślepcy, mający jeden zwój więcej od kury (nie obrażając kury), zaraz powiedzą, że to naturalne zjawisko i że jakieś tam pola bawełny, nie są w stanie wysuszyć jednego z największych jezior Świata!!! ...A do tego wszystkiego jeszcze ten poligon z resztkami najgorszej z wszystkich broni masowego rażenia... PRZERAŻAJĄCE!

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem