Wylesianie Amazonii znowu przybiera na sile

Kategorie: 

Jak poinformował brazylijski Narodowy Instytut Badań Kosmicznych (INPE) wycinka lasów w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosła o 15 procent.

 

Od lipca 2010 do lipca 2011 r. tropikalne połacie Ameryki Południowej straciły 2 654 kilometrów kwadratowych. Według wstępnej analizy zdjęć satelitarnych roślinność została zredukowana zwłaszcza w stanach Mato Grosso i Para. Rok wcześniej w tym samym czasie wylesiono 2 295 kilometrów kwadratowych lasów.

 

W samym lipcu tego roku bezpowrotnie utracono 225 kilometrów kwadratowych dżungli to dużo, choć było to znacznie mniej niż 485 kilometrów kwadratowych wylesionych w lipcu 2010.

 

Za to w kwietniu zniszczono 477 kilometrów kwadratowych lasów, ponad 95 procent zniszczeń miało miejsce w Mato Grosso, który jest główną granicą między farmami i puszczą. Hoduje się tam zwłaszcza soje.

 

Ostatnio dane te zostały wyliczone z systemu satelitarnego znany, jako DETER, który wykrywa w czasie rzeczywistym, gdy zostanie zniszczona powierzchnia większa niż 61 ha. Wskazuje się jednak, że jego wyniki z powodu zachmurzenia nie zawsze są dokładne.

 

Brazylia to piąty, co do wielkości kraj świata. Posiada niemal 5,3 milionów kilometrów kwadratowych dżungli i lasów (głównie w dorzeczu Amazonki) z czego tylko 1,7 mln jest pod ochroną państwa.

 

Reszta lasu albo jest w rękach prywatnych, albo własność jest niezdefiniowana. Wylesianie spowodowało, że Brazylia stała się jednym z największych na świecie emitentów gazów cieplarnianych, a tempo wylesiania osiągnął maksimum w 2004 r., gdy zanotowano ubytek 27 000 kilometrów kwadratowych w jednym tylko roku.

 

Tempo wylesiania spadło od tego czasu, w części z powodu urzędowego powstrzymania go, a w 2009 roku na szczycie klimatycznym ONZ w Kopenhadze, Brazylia zobowiązała się do zmniejszenia wycinania lasów Amazonii do roku 2020 o 80 procent.

 

Źródłohttp://www.google.com/hostednews/afp/article/ALeqM5j4SGXgy2rOF4JRVIeNpiMCwbX5DA?docId=CNG.b990893f53ecd8dbb389b03f5e073bc2.11

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika mira69

 a mnie szlag

 a mnie szlag trafia!!!!!!!    chcę jechać nad jezioro ,rozbić się z namiotem, zarzucić wędeczkę ,a tu dupa, bo jeziorko prywatne! Las prywatny,grzybka strach zerwać, bo ochroniarz z kałachem straszy , wszystko płatne ,prywatne,niedługo człowiekowi nie dadzą nigdzie wejść! TO JEST CHORE !!! nie życzę sobie , by państwo sprzedawało jeziorka !!!........! cholerne chciwusy!

Portret użytkownika JPshemek

Wystarczy wyjść na ulice i

Wystarczy wyjść na ulice i zobaczyć co my zrobiliśmy z tym światem. Żeby było śmieszniej każdy z nas ma się za takiego dobrego i zrzucamy wine na wszystko i wszystkich tylko nie siebie samych, Rząd jest winny korporacje itd tylko kto to wszystko wspiera? każdy z nas wybierając wygodne i łatwe życie. Łudzcie się dalej że to nie nasza wina, a wystarczy wyjść z domu i spojrzeć innym okiem na otaczający nas świat. Jesteśmy wszyscy winni, Ja i także każdy piszący tu komentarze jak i każdy inny. Ale i tak nikt tego nie zrozumie, chyba?!

„Nikt nie jest bardziej zniewolony, niż ci którzy fałszywie wierzą że są wolni."

Portret użytkownika JPshemek

  Home - S.O.S.

  Home - S.O.S. Ziemia!Torrenthttp://torrenty.org/torrent/435428 YouTubehttp://www.youtube.com/movie?v=jqxENMKaeCU&feature=mv_sr  Jesteś, tak jak ja homo sapiens, człowiekiem rozumnym. Życie, cud wszechświata, pojawiło się około 4 mld lat temu. A my, ludzie zaledwie 200 tys lat temu. Znów udało nam się zniszczyć równowagę, tak ważną dla życia. Posłuchaj uważnie tej niezwykłej historii. Historii o Tobie. i zdecyduj co z nią zrobisz.  Po raz pierwszy na świecie, jednego dnia, w Dniu Ziemi, 5 czerwca 2009 – równocześnie w 85 krajach, w kinach, w telewizji, na DVD i w Internecie będzie miała miejsce premiera największego na świecie multimedialnego wydarzenia pro-ekologicznego. Premiera filmu S.O.S. Ziemia ("HOME”). Wspólny projekt Luca Bessona i fotografa Yanna Arthusa-Bertranda to zapierające dech w piersiach, piekne i poruszające obrazy. To niesamowita podróż w głąb australijskiej rafy koralowej, wędrówka przez niebezpieczne amazońskie lasy, bezkresną pustynię Gobi i industrialne dzielnice Szanghaju… Podróż przez wszystkie kontynenty, której celem jest zwrócenie uwagi świata na problemy i zagrożenia środowiska naturalnego: globalne ocieplenie, umierające lasy, wymieranie gatunków zwierząt i roślin, na kończące się zasoby naturalne. Efekt przewracającego się domina klęsk ekologicznych może zapoczątkować katastrofalne konsekwencje. Film S.O.S. Ziemia ("HOME”) to ostrzeżenie przed zagładą, to wołanie naszej Planety o ratunek..

„Nikt nie jest bardziej zniewolony, niż ci którzy fałszywie wierzą że są wolni."

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem