Wyciek radioaktywnej wody w elektrowni jądrowej na Łotwie

Kategorie: 

Z reaktora w łotewskiej elektrowni Salaspils odnotowano wyciek radioaktywnej wody. Pojemność jednego ze zbiorników zwiększyła się i wzrosło stężenie trytu do 10 Bq / l przy maksymalnym dopuszczalnym poziomie 100 Bq / l. Informację tą potwierdził Indrikis Muiznieks, prorektor Uniwersytetu Łotwy.

 

Zbiornik ze stali nierdzewnej zaczął przeciekać w jednym miejscu – podaje Interfax.

„Dzięki Bogu i mądrości ekspertów, prace rozpoczęły się na czas i poziom zanieczyszczeń nie został przekroczony" - powiedział Muiznieks.

Według informacji uzyskanych od kierownictwa reaktora, incydent miał miejsce w zeszłym tygodniu.

„Zgodnie z zasadami przeprowadziliśmy kontrolę promieniowania oraz bezpieczeństwa jądrowego i stwierdziliśmy, że nie ma zagrożenia dla ludzi" – podano w oficjalnym komunikacie.

Łotewski rząd przeznaczył 119 tys. euro na modernizację zbiornika przy elektrowni jądrowej w Salaspils.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Takitam

Czytaj "między wierszami".

Czytaj "między wierszami". Jeżeli pojemność zbiornika się zwiększyła, no to go właśnie rozdęło - jak napisałeś. To częste uszkodzenia zbiorników poddanych zbyt dużemu ciśnieniu medium które on zawiera. Stal nierdzewna nie rdzewieje - jak sama nazwa tej stali określa, więc jeżeli przecieka to zapewne puścił jakiś spaw z powodu nadmiernego ciśnienia a nie korozji zbiornika. Jeszcze częściej uszkodzenia - szczególnie dużych zbiorników następują z powodu podciśnienia. Wiele lat temu byłem świadkiem takiego uszkodzenia zbiornika przy ciepłowni zakładów mięsnych w Szczecinie, gdzie niedoświadczony operator uruchomił pompę podającą wodę ze zbiornika do instalacji - zapominając o otwarciu zaworu napowietrzającego zbiornik. W efekcie zbiornik o pojemności kilkuset tysięcy litrów wody poszedł na złom, a setki ton wody poszło na ciepłownię. 

Portret użytkownika Wyzdro

Na Ukrainie na początku 2014r

Na Ukrainie na początku 2014r była zapalnowana wymiana zużytych prętów paliwowych we wszystkich elektrowniach atomowych tego państwa.Elektrownie takie mogą pracować nadal (i pracują ) na takich zużytych prętach ale reaktor staje sie bardzo niestabilny i grozi wybuchem.Nie wymieniają ich bo to są rosyjskie pręty których nie moga kupić .Mogą za to kupić ahmerykańskie które niestety nie pasują .Plotka niesie że "ekipa  zagranicznych ekspertów" od lipca grzebie przy jednym z reaktorów by takie ahmerykańskie wpasować ,jak narazie bez skutecznie.Tak że przeciek w elektrowni na Łotwie to mała betka - a dla tych co nie pamiętaja to Czarnobyl leży na Ukrainie.

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem