Wyciek chemiczny zatruł jedną z chińskich rzek

Kategorie: 

W Chinach w wyniku wypadku samochodowego została zatruta jedna z rzek. Dostały się do niej niebezpieczne substancje. Mieszkańcy czasowo zostali pozbawieni dostaw wody – podaje NTD.

 

Wyciek chemiczny zatruł górny bieg rzeki Fuchuntszyan w prowincji Zhejiang. Z tego powodu wstrzymano dostawy wody do gospodarstw domowych i dla przedsiębiorstw, działających w okolicy. Mieszkańcy zmuszeni byli kupować wodę mineralną, której zapasy szybko się wyczerpały.


Do wypadku doszło na autostradzie. Wywróciła się cysterna przewożąca tetra chloroetan (bezbarwna ciecz o zapachu chloroformu). Jest to dobry rozpuszczalnik dla siarki, tłuszczów , żywic i fosforu , ale jego zastosowanie jest ograniczone ze względu na ekstremalną toksyczność. Tetra chloroetan wykorzystywany jest w produkcji farb, zmywaczy do paznokci , lakierów i środków owadobójczych.


Substancje, łącznie  25,8 ton, trafiły do rzeki wraz z wodami przepływającymi przez pobliski kanał. Międzynarodowe organizacje ekologiczne biją na alarm. Chińskie rzeki są zanieczyszczone do granic możliwości na skutek stosowania niebezpiecznych substancji chemicznych w rolnictwie i przez niekontrolowany proces pozbywania się odpadów.

 

Według ONZ, Chiny są w gronie trzynastu państw, cierpiących na niedobór wody. Aż 40 % rzek w tym kraju jest zatrute do tego stopnia, że nie wolno w nich moczyć rąk.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem