Wybuchy indonezyjskich wulkanów mogą powodować suszę w Chinach

Kategorie: 

Niezwykle sucha pogoda w Malezji i Singapurze, która jest obserwowana ostatnio, najprawdopodobniej związana jest z erupcjami wulkanicznymi w Indonezji. Taką teorię przedstawił ostatnio naukowiec klimatu Wyss Yim Wai Shu z Hong Kongu. Według niego, zwiększona aktywność indonezyjskich wulkanów może prowadzić do poważnej suszy w południowych Chinach, donosi South China Morning Post.

 

Jak wyjaśnia emerytowany profesor Uniwersytetu w Hong Kongu, po dwóch dużych erupcjach w Indonezji, duża ilość popiołu, pary i gazów przeniosła się do Azji Południowo -Wschodniej. W Singapurze wystąpiła susza, która trwała rekordowo 27 dni. Według naukowca, para wodna jest odpowiedzialna za powstawanie chmur, a z powodu erupcji została „wyciągnięta” ku indonezyjskim wulkanom. Z tego powodu większa redystrybucja pary wodnej w powietrzu była w regionie Indonezji, Malezji i Singapuru, nie przynosząc na stałe opadów. W przyszłości problem ten będzie się powtarzał i ogarnie południowe Chiny.


Najdotkliwsza susza odnotowywana jest w południowo – wschodniej Azji. Wpływ na to ma m. in. erupcja wulkanu Kelud z dnia 13 lutego, która pochłonęła życie dwóch osób, a także erupcja wulkanu Sinabung, który jest okresowo aktywny od listopada ubiegłego roku po dzień dzisiejszy. Gazy i popioły z erupcji pierwszego wulkanu utworzyły filar o wysokości 26 kilometrów, a z drugiego – 12 kilometrów. Substancje wulkaniczne, przechodząc do stratosfery, zmieniły normalny ruch gazów w regionie.


Przypomnieć należy, że w Malezji w najbardziej zaludnionym regionie Selangor, władze jasno określiły racje zużycia wody. Woda jest tam racjonowana. Zasoby rzek, jezior i innych zbiorników osiągnęły poziom krytyczny. Susza ma się utrzymać w Malezji do połowy marca.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Xystos

wtedy glodni Chinczycy w

wtedy glodni Chinczycy w sojuszu z Rosja pujda podbijac Europe,z pewnoscia zaryzykuja mozliwa smierc w boju niz pewna smierc z glodu,
tak robili szwedzi w XVII i w XVIII wiekach.to niebyly wojny religijne,wystarczy spytac "Dendrologiska Institut" i Stockholm , wtedy codziennie szwedzi z glodu umierali w tysiacach,
dlatego tez wojny trzydziestoletnie i inne

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem