Wybuch wulkanu Tungurahua spowodował panikę w Ekwadorze

Kategorie: 

Jak donosi lokalny kanał telewizyjny Telsur, nowa faza aktywności wulkanu Tungurahua w Ekwadorze spowodowała panikę wśród mieszkańców. Do zauważalnego zwiększenia emisji wulkanicznych doszło w poniedziałek.

 

Z doniesień agencyjnych wynika, że z okolic krateru wulkanu słyszano potężne eksplozje, a następnie Tungurahua wyrzucił w niebo kolumnę popiołu i gazów o wysokości pięciu kilometrów. Odnotowano też liczne lawiny skalne na zboczach wulkanu powodowane przez wyrzucone z krateru fragmenty. Nie odnotowano żadnych uszkodzeń.

 

Na początku kwietnia, Tungurahua wyrzucił popiół do wysokości 10 kilometrów. Wulkan obudził się na dobre w 1999 roku i od tego czasu okresowo przeszkadza mieszkańcom w normalnym życiu. Ostatnie znaczne erupcje wulkanu Tungurahua odnotowano w kwietniu i sierpniu 2012 roku. W marcu 2013 r. eksplozja cisnęła wiele kamieni, które doleciały do kilku wsi położonych w pobliżu stożka.

 

W języku keczua Tungurahua oznacza "Gardziel Ognia". Ten aktywny stratowulkan mierzy imponujące 5023 m n.p.m. i znajduje się w paśmie górskim stanowiącym część Andów. Szczególna jego aktywność występowała w 1773 r., 1886 r. oraz w latach 1916-1918. Duże erupcje zdarzają się co 80 do 100 lat.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Holg

Coś ostatnio sporo tych

Coś ostatnio sporo tych wybuchów i w dodatku to globalne ocieplenie coś czuje, że zbliża się epoka lodowcowa, ale zainicjiuje to dopiero erupcja Yellowstone mam nadzięję, że to będzie pffff, a nie BOOM i ta ebola w Afryce jak ci Amerykańce tam imigróją to będzie nieszczęście dopiero.

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem