Wulkanolodzy twierdzą, że erupcja na El Hierro nie byłaby zaskoczeniem

Kategorie: 

 

Jak informowaliśmy kilka dni temu, Rząd Wysp Kanaryjskich podniósł poziom alarmu dla wyspy El Hierro. Stało się tak w wyniku bezprecedensowego wzrostu działalności sejsmicznej pod wyspą. To bardzo niepokoi oficjeli z wysp. Powstał już nawet plan ewakuacji ludności. Erupcja nie jest już uważana za niedorzeczność i wszyscy z zaniepokojeniem obserwują rozwój wypadków.

 

 

Roje trzęsień ziemi zaczęły się tam pojawiać w połowie lipca tego roku. Do dzisiaj było już ponad 7000 trzęsień ziemi w tej okolicy. Wstrząsy bardzo rzadko osiągają poważne magnitudy, ale jest ich bardzo dużo i z dużą dozą prawdopodobieństwa można uznać, że są powodowane przez ruchy magmy.

Lokalizacja wstrząsów pod El Hierro

Zdecydowana większość drżeń gruntu została zlokalizowana w północno zachodniej części wyspy w okolicy, w której do dzisiaj ukształtowanie terenu dowodzi wielkiego osuwiska sprzed 50 tysięcy lat. Tamto zdarzenie wygenerowało 100 metrową falę tsunami, która przemyła brzegi w obrębie basenu Atlantyku.

Wykres obrazujący wzrost aktywności sejsmicznej

Rozmawiając z popularnym dziennikiem hiszpańskim El Pais wulkanolog Juan Carlos Carracedo zasugerował, że erupcja na El Hierro nie byłaby "wielkim zaskoczeniem". Wyjaśnił, że El Hierro to najmłodsza z Wysp Kanaryjskich.

"Tam jest wielka kula magmy, która rośnie w kierunku powierzchni i stacjonuje na granicy ze skorupą ziemską. Na ten moment nie wiemy czy ta kula magmy pokona barierę skorupy ziemskiej i spowoduje erupcje"

 

Komentarz ZnZ:

Zagrożenie jest bardzo poważne. Praktycznie codziennie dochodzi tam do kolejnych kilkudziesięciu wstrząsów z zakresu 2 do 3 w skali Richtera. Wstrząsy często są dość regularne i nie jest dużym nadużyciem twierdzenie, że są to drgania harmoniczne zwiastujące przepływ magmy, który może być zwiastunem nieuniknionej erupcji. To, co jest jednak najbardziej niepokojące w przypadku El Hierro to możliwość osunięcia się dużej części wyspy. Takie zjawiska zachodzą, co jakiś czas w tym regionie, ale może do niego dojść po raz pierwszy w czasach nowożytnych.

 

Źródło: theirishweather

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika syriues

Ziemia sie

Ziemia sie grzeje slonce  tez,czasem wydaje mi sie ze za duzo tego wszystkiego.Jakby ktos planowal to wszystko.Ale niech wysadzi ten wulkan,przeciez to bez znaczenia.A to prawda ze ma nioezly dekiel na sobie ten wulkan ? jakos nie moge znalezc zdjecia normalnego

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem