Wulkanolodzy podnoszą poziom alarmu dla części El Hierro do najwyższego, czerwonego

Kategorie: 

Instituto Geográfico Nacional (IGN), potwierdził, że u wybrzeży El Hierro doszło do podwodnej erupcji wulkanicznej. Naukowcy ustalili, że erupcja trwa 5 km od linii brzegowej wyspy. Statystyki podają, że jest to pierwsza erupcja wulkaniczna w obrębie terytorium zarządzanego przez Hiszpanię, od 1971, kiedy wybuchł wulkan Teneguia na wyspie La Palma, również w obrębie archipelagu Wysp Kanaryjskich.

 

IGN poinformował, że wszystkie trzy stacje sejsmiczne wykryły wstrząsy o niskiej częstotliwości zlokalizowane w południowej części wyspy El Hierro. Większość miała miejsce w dużej bliskości miejscowości La Restinga. Mieszkańców tej osady poproszono na boisko, aby ich poinformować w skrócie o sytuacji i procedurach ewakuacyjnych na wypadek eskalacji. Spodziewane jest to, że podwodna erupcja może postępować.

 

W sumie w miejscowości jest 547 mieszkańców i wszyscy będą musieli być ewakuowani. Dla tej wioski IGN wyasygnował czerwony poziom alarmu.

 

Naukowcy dokonali oblotów okolicy i byli w stanie zauważyć pływające skupiska martwych ryb, prawdopodobnie ofiar gazów wulkanicznych. Całe grupy śniętych zwierząt rejestrowano już 5 km od brzegu. Aktualna aktywność zachodzi na głębokości około 600 metrów.

 

Naukowcy z IGN, CSIS oraz Uniwersytetu z Cadiz ustanowili w La Restinga bazę badawczą i rozstawili sprzęt. Głównym celem, jaki specjaliści stawiają przed sobą jest ustalenie z pewnością czy wulkaniczna szczelina, przez którą trwa erupcja rozszerza się czy też nie. Jeśli potwierdzi się jej zmiany trzeba będzie określić kierunki ekspansji.

 

Straż przybrzeża apeluje, żeby nie pływać dalej niż 4 km od wybrzeża El Hierro, zwłaszcza w okolicy prawdopodobnie znajdującej się nad emisją wulkaniczną. Dotyczy to oczywiście też aktywności płetwonurków.

 

 

 

Źródło: http://www.irishweatheronline.com/news/earth-science/geology/red-alert-issued-in-el-hierro-town-as-underwater-volcano-erupts/41346.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika booba

A przy zaćmieniu słońca

A przy zaćmieniu słońca sekciarze tną sobie żyły, bo przecież koniec świata nadchodzi. Kilka wieków temu przy tzw "hunter moon" składano też ofiary z ludzi. I nic to nie znaczy, ludzie, uspokójta się...

Każdy odpowiedzialny jest za własne słowa i treść wypowiedzi. Sposób w jaki traktuje drugiego człowieka świadczy tylko i wyłącznie o nim samym. Mój awatar jest wyrazem stałości poglądów i niezmienności przekonań, mój prywatny bunt jednostki.

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem