Wstrząsy na El Hierro grożą osuwiskiem i mega tsunami, które dosięgnie obie Ameryki

Kategorie: 

Rząd na Wyspach Kanaryjskich mówi, że rozpoczął dogłębne badania geologiczne El Hierro, najmniejszej z wysp archipelagu. Celem badań jest ustalenie źródła rojów trzęsień ziemi, jakim podlega.

 

Bezprecedensowa aktywność sejsmiczna rozpoczęła się 19 lipca. Do 14 września 2011 zanotowano ponad 6000 trzęsień ziemi. Ponad trzydzieści wstrząsów odnotowano w środę (14 września).

 

Zdecydowaną większość wstrząsów zanotowano w północno-zachodniej części wyspy posiadającej 278,5 kilometrów kwadratowych powierzchni.  Miejsce ich występowania to El Golfo, a to właśnie tam prawie 50.000 lat temu miało miejsce masowego osuwisko, który stworzył 100-metrową falę tsunami.

 

Jak twierdzi Narodowy Instytut Geograficzny (IGN) wielkości wstrząsów wahają się od 1 do 3 stopni w skali Richtera. Jednak należy wspomnieć, że Instytut Wulkanologiczny Wysp Kanaryjskich i Actualidad Volcánica de Canarias odnotowały znaczny spadek liczby wstrząsów w ciągu pierwszych dwóch tygodni września, w porównaniu do drugiej połowy sierpnia.

 

Narodowego Instytutu Geograficzny potwierdził w środę, że rozpoczęto ekspertyzy geologiczne, epicentrum wstrząsów w mieście Frontera. Lokalne władze przyznają, że zjawiska sejsmiczne mogą być pochodzenia wulkanicznego, ale wymagane są dalsze badania.

 

Rada El Hierro zauważyła, że teraz nie ma bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców słabo zaludnionej wyspy (10 600 mieszkańców), ale odmówiła wykluczenia ewakuacji mieszkańców wyspy w przypadku podwyższone ryzyka wybuchu wulkanu.

 

Pozostaje niejasne, czy bezprecedensowa aktywność sejsmiczna na El Hierro jest prekursorem do możliwego przyszłego wzrostu ilości trzęsień ziemi lub aktywności wulkanicznej. Jednak ostatni wzrost zarejestrowanych trzęsień oraz inflacja terenu wokół wulkanu może wskazywać na wzrost magmy pod El Hierro.

 

Źródło: http://www.irishweatheronline.com/news/earth-science/geology/earthquake-geology/6000-earthquakes-recorded-in-two-months-on-el-hierro-the-canary-islands/37752.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem