Wpływ smug po odrzutowcach na globalne ocieplenie

Kategorie: 

Patrick Minnis, naukowiec z NASA Langley Research Center badał zdjęcia satelitarne smug po samolotach. Robił to z myślą o możliwym ich wpływie na zmiany klimatu. Te regularne wzory na niebie nie są tak nieszkodliwe na jak wyglądają.

 

Mogą one być czynnikiem wywołującym dodatkowe mocne zachmurzenie nad obszarami północnej półkuli, co wpływa znacznie na ciepło ziemi poniżej.

"Kiedy patrzymy na niebo w dół z satelity, możemy prawie zawsze oglądać chmury, których nie byłoby tam, gdyby nie zostały po przelatujących samolotach, "Powiedział Dr Minnis.

Dotychczasowe informacje na temat smug zebrane na podstawie zdjęć satelitarnych sugerowały, że szlaki odrzutowców wpływały na zmiany klimatycznie w sposób pomijalny.

Jak mówi Minnis " teraz wiemy więcej na ten temat. "

Analizy satelitarne nie wskazywały na korelację między smugami a powstawanie chmur typu cirrus w okolicznych obszarach.

 

Minnis, naukowiec z NASA Langley Research Center w Hampton w stanie Wirginia zajmujący się badaniami atmosfery dokonał tego połączenia. Od połowy maja 1996 roku brał udział w eksperymencie Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA).

 

Co 15 minut wykonywano zdjęcia w podczerwieni. Satelita meteorologiczny GOES-8 pozwalał na śledzenie powstawania charakterystycznych smug i na sześć lub więcej godzin również ich rozchodzenia się.

 

Na spotkaniu American Geophysical Union w Baltimore Dr Minnis opowiadał, jak śledził 100-kilometrowej długości, owalne smugi pozostawione przez DC-8, samolot badawczy NASA. Smugi utworzyły cirrusa, który objął w szczycie 4.000 kilometrów kwadratowych..

 

Smuga pozostawiona gdzieś w Texas czy Meksyku przez nieznany samolot wzrosła do wielkości 20 000 kilometrów kwadratowych, gdy wpłynęła nad Zatokę Meksykańską.

 

Minnis nazywa takie przypadki solidnymi dowodami, że smugi mogą przekształcać się w chmury typu cirrus.

 

Brian Toon, naukowiec z Uniwersytetu Colorado w Boulder, prowadzący projekt badawczy w terenie, zwraca uwagę, że jest potrzeba oceny powierzchni ziemi objętej smugami tak, aby dowiedzieć się, co dzieje się tam z klimatem.

 

Ostatnie badania wykazały, coś, co Minnis nazywa silną korelacją pomiędzy częstotliwością pojawiania się smug i zużyciem paliwa w Stanach Zjednoczonych. W 1992 roku 93 procent paliwa lotniczego zostało spalone na półkuli północnej. 70 procent tego między 60 a 30 stopni szerokości geograficznej północnej.

 

W 1992 r. statystyki mogły wskazywać, że wpływ smug na klimat to kłamstwo. To może być wszystko, począwszy od łagodnych ociepleń klimatu w nocy aż do wielkiej zmiany.

 

Minnis zauważa, na przykład, że średnie zachmurzenie nad Stanami Zjednoczonymi wzrosło o 5 procent w ciągu trzech lat od chwili, gdy podróże odrzutowcami zaczęły się nasilać. Wyjaśnił, że jeśli wzrost temperatury jest z powodu smug to wpływ na ocieplenie może być wielkości jednej trzeciej do dwóch trzecich takiej ilości ocieplenia, jaką mamy aktualnie z powodu gromadzenia się dwutlenku węgla w atmosferze w ostatnim stuleciu.

 

Nikt nie wie, jak wzrost zachmurzenia wpływa na tworzenie się cirrusów ze smug. Ale jakakolwiek część, która jest z powodu smug będzie wpływać poważnie na zmiany klimatyczne.

 

Chmury mogą chłodzić naszą planetę odbijając słońce z powrotem w kosmos, albo mogą ją podgrzać przez schwytanie wychodzącego ciepła. Smugi w postaci chmur cirrusów z takim typem konstrukcji i na takim poziomie w górnych warstwach atmosfery, są ewidentnymi podgrzewaczami temperatury.

 

Naukowcy muszą przeanalizować szczegółową fizykę chmur i chemię smug jak również śledzić je przez satelity, aby dowiedzieć się, co się dzieje. Konieczność kolejnych badań, taki był mniej więcej efekt eksperymentów ze smugami wykonywanych przez NASA, w 1996 r..

 

Głównym wynikiem badań jest większa lista pytań o chemiczne i klimatyczne oddziaływania smug na atmosferę. To pokazuje, że dalsze badania są z pewnością warte rozważenia, mówi Minnis.

 

Czy smugi to tak poważne zagrożenie dla środowiska, że planiści lotnictwa muszą się starać je minimalizować? Z ponad 62 milionów lotów komercyjnych i wojskowych w Stanach Zjednoczonych rocznie, a nawet większej gęstość ruchu lotniczego w Europie, temat dotyczy całej półkuli północnej o ile już nie stał się problemem globalnym.

 

 

 

Źródło: http://www-pm.larc.nasa.gov/sass/scitech.2.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika largo

jak dlamnie to zapwewne nie

jak dlamnie to zapwewne nie maja gdzie skladowac juz swoich odpadow radioaktywnych i rospylaja je mieszajac z aluminium i podnaszac wieksze normy  radiacyjne  a jak wiemy skladowanie odpadow jest bardzo bardzo drogie

Portret użytkownika feel

CHT to ściema, globalnie nie

CHT to ściema, globalnie nie do wykonania na całym obszarze jeszcze w dobie kryzysów Smile Lata tego na niebie coraz więcej i smrodzi. Tak jak ktoś pisał w zależności od pułapu, temperatury, wiatru, smuga się unosi dłużej lub krócej. Lecący samolot "w strone słońca" zostawia dłużej ślad bo światło się odbija i widać to wyrażniej niż na przeciwnej stronie nieba.. taka sztuczka magiczka Język

Portret użytkownika waryjat

Także dalej czekamy na te

Także dalej czekamy na te konkretne dane. Czyli wilgotność powietrza, wysokość przelotową, jakość dostarczonego paliwa, jak silny musi być wiatr i czy musi wiać z dołu z lub z góry, że smugi rozlewają się na boki?

Tu kryzys nie ma nic do gadania. Był kryzys, ale miliardy euro poszło się jeb#ć na szczepionki. Całe szczęście że jesteśmy biedakami.

Ja też troszkę nie dowierzam tym kilku przypadkom zbadania wody opadowej, bo film jak film. Gdybym sam zrobił takie badania to wtedy może bym się łapał za głowę, albo słuchał outoryterów że aluminium wzmacnia organizm.

Portret użytkownika Boungler

Widzisz Roni... Informacja

Widzisz Roni... Informacja nabyta nie jest wiele warta. Trzeba samemu dowieść jej autentyczności a jeżeli technicznie jest to nie mozliwe to pozostaje własna dedukcja. To że ktoś mówi że powoduje ocieplenie a inny że nie - oznacza nic innego że ani jednej ani drugiej informacji nie można wierzyć.
Pewien facet zaczął badać klimat różnymi metodami (po latach pracy przebił się do Discovery Sience) i wybłagał aby opublikowali jego badania. Program miał ze 45 minut w którym tłumaczył jak cały świat nauki go ignorował i wyśmiewał - ponieważ nikt nie chciał uwieżyć że ocieplenie klimatu wystepuje cyklicznie niezaleznie od człowieka i pojawia się doskonale choćby w warstwach gleby. Nie twierdzę że to prawda, bo to nie ja przeprowadzałem te badania, ale wyciągam z tego wnioski. Zwróć uwagę jakie do tej pory panuje przekłamanie - wcześniej UE nakładała wysokie kary i limity dla firm które miały wysoką emisję CO2 tytułem walki z globalnym ociepleniem. Kiedy sprawa się rypła w wyniku sprzeczynych informacji - już nie ma globalnego ocieplenia ale jest "walka z klimatem". Jeżeni nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o kasę.

boungler.pl - przygotowany na każdy koniec świata!

Portret użytkownika Roni Tornado

Wcześniej naukowcy nam

Wcześniej naukowcy nam wciskali, że Chemtrails są rozpylane z samolotów aby odbijać promienie słoneczene i zapobiegać globalnemu ociepleniu. A teraz nam chrzanią, że powodują ocieplenie. To niech się może na coś zdecydują a niech nie robią z nas zdezorientowanych idiotów.
 

Portret użytkownika jad

Przecież chcą, nas skłócić,

Przecież chcą, nas skłócić, zdezorientować, wystraszyć, by poszerzała się panika, byśmy dali się wkręcić na polityczne gierki po, pis, sld i pjn, byśmy wyszli na ulice jak w Syrii, chcą byśmy się sami wybili, bo jak nie to znajdą inny sposób.
"W mętnej wodzie (w dezorientowaniu, nie pewności), ryby (ludki) lepiej biorą" (dają się nabrać). A "głowa ryby (głowy na czele państw, i te ponad nimi), psuje się pierwsza".
Jaki szef taka firma, jaki dyrektor taka szkoła itp.

Portret użytkownika Boungler

@kaziopiwoszUżywanie klawisza

@kaziopiwoszUżywanie klawisza CAPSLOCK tudzież przytrzymywanie SHIFT świadczy o powtrzebie wykrzyczenia się.
- Dla mnie świadczy np o wyraźnym zaznaczeniu/podkreśleniu słowa (to tak w ramach wyjaśnienia). Ale równie dobrze może świadczyć o szerokości dzury w studni lub temperaturze ciała pieknych Ukrainek. Ale oczywiście przepraszam najmocniej że wybiłem się z przyjętych przez Pana światowych standardów i wyprowadziłem z równowagi - o czym świadczy również używanie "capslocka".
 
Używanie skrótu Ch. zamiast pełnego słowa "Chemtrails" świadczy o paranoi autora wywodów
- A ja myślałem że można używać skrótów często powtarzającego się słowa. Przynajmniej na znanych mi popularnych blogach tak się robi. Większość czytelników wie o co chodzi i ułatwia to czytanie. Przepraszam że nie podam konkretnego przykładu ale nie jestem Pana nauczycielem.
 
Dalsze wywody charakteryzują się zbyt małą dozą prawdopodobieństwa, aby potraktować je poważnie.
- No to w takim razie chyba nic już w tym temacie nie napiszę bo "siem nieznam", choć te przelatane godziny w powietrzu.. ech... przecież to nie ma znaczenia w końcu mnie rozgryzłeś Pani psycholog.
Im więcej widzę, tym mniej wiem.Rozumiem, nie każdy ma łatwo :)

boungler.pl - przygotowany na każdy koniec świata!

Portret użytkownika Boungler

Parę spraw które były już

Parę spraw które były już poruszane w moim projekcie. Kto chce sam sobie odszuka. Zapraszam.
Kwestia 1
Opryski o których wiele osób wspomina FAKTYCZNIE miały i mają miejsce. Jednak nie odbywa się to za pomocą Ch. a to z wielu powodów. Jeżeli mają one miejsce to są wykonywane na niskim pułapie inaczej to co zostało rozpylone nie osiądzie na wyznaczonym miejscu. Ktoś może powiedzieć że osiądzie w takim razie obok, ale osiądzie! Niestety to też nie prawda patrz kwestia 2.Kwestia 2.
Ch. pojawiają się na wysokim pułapie. Nasza atmosfera posiada kilka warstw, a każda z nich charakterysuje się własną specyfikacją taką jak przykładowa prędkość i kierunek wiatrów a nawet przypominam z podstawówki - temperaturą. Zakładając że coś tam jakiś samolot zostawia to pierwsze kryterium to rezydentura chemii. Na poszczególnych warstwach dana substancja może zachowywać się bardzo długo i długo nie przechodzić niżej do kolejnych warstw procesem opadu, przebywając tym samy niesamowite odległości - tak więc już na perwszym etapie nie można w żaden sposób określić miejsca docelowego opadu. O ile w ogóle nastapi sytuacja w której dojdzie do przejścia na kolejne warstwy a co dopiero targetowanie. Przy tak wysokiej złożoności warstw i ich parametrów nie ma praktycznie metody na nawet najbardziej rozkalibrowane przewidywanie gdzie nastapi ingerencja.Jest to zwyczajnie technicznie niewykonalne.

boungler.pl - przygotowany na każdy koniec świata!

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem