„Na wojnie, jak na wojnie” - Rosja sankcjami próbuje pognębić turecką gospodarkę

Kategorie: 

Rosja na pełną skalę wprowadziła mocne sankcje przeciwko Turcji, których koszt oszacowano już na co najmniej 50 mld dolarów. Ich zastosowanie wykończy turecką gospodarkę.

 

Rosyjski prezydent Władimir Putin podjął środki ograniczające wobec Turcji po ataku na SU – 24 w postaci zakazów lotów czarterowych do tego kraju, wstrzymaniu importu tureckich towarów, w tym owoców i warzyw, a także likwidację ruchu bezwizowego. Ponadto żaden Turek nie znajdzie już w Rosji pracy i nie będzie wolno sprzedawać wycieczek do Turcji. Utrudniona też będzie działalność organizacji, podlegających jurysdykcji Turcji, „w sprawie wykonania wielu prac w Rosji”.


Zabronione jest również zaangażowanie pracodawców z Federacji Rosyjskiej do zatrudnienia od 01 stycznia 2016 roku pracowników spośród obywateli tureckich. Ponadto sankcje obejmują odmowę współpracy z tureckimi statkami w rosyjskich portach i całkowitą kontrolę transportu drogowego. Według pewnych źródeł, następną sankcją będzie zakaz lotów Turkish Airlines do Rosji.


Dekret w sprawie zastosowania szczególnych środków gospodarczych wobec Republiki Turcji „nie ma wpływu na towary przywożone do użytku osobistego, w zakresie dozwolonym przez prawo Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej”. Tłumaczyć to należy mniej więcej w ten sposób, że każdy Turek będzie mógł wjechać do Rosji w jednej koszuli, a nie z kilkoma koszulami.

 

Od dnia 01 stycznia 2016 roku zabronione jest również zaangażowanie pracodawców Federacji Rosyjskiej przy zatrudnianiu pracowników spośród obywateli tureckich. Od 01 stycznia 2016 nie istnieje też bezwizowy ruch z Turcją. Touroperatorzy mają przykazane, aby powstrzymać się od oferowania wycieczek do Turcji. Ponadto rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca Rosjanom nie podróżować do Turcji.


Rosyjski rząd został zobowiązany, aby zakazać transportu lotniczego i czarterowego między Rosją a Turcją. Ponadto dekret prezydencki nakazuje rosyjskim władzom „wzmocnienia kontroli nad działalnością tureckich kierowców na terytorium Rosji w celach bezpieczeństwa" i „w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego w portach morskich basenu Morza Azowskiego i Czarnego".

„Warzywa i owoce będą dostarczane z Abchazji, Azerbejdżanu, Argentyny, Egiptu, Izraela, Iranu, Chin, Maroka, Uzbekistanu i Afryki Południowej" – podano w komunikacie.

Turcja, strącają rosyjski samolot musi ponieść konsekwencje…  W Rosji żyje i pracuje ogromna liczba Turków.

„Na wojnie, jak na wojnie” – Rosja również poniesie jakieś straty, ale nie będą one odczuwalne dla narodu. Warto wspomnieć ,że mimo europejskiego embarga, Rosjanie prowadzą normalne, a nawet dostatnie życie.

„Ankara powinna zrozumieć, co zrobiła i przeprosić Rosję, a także porzucić takie zachowanie wobec supermocarstwa" – powiedział jeden z moskiewskich komentatorów.

Wcześniej obywatele tureccy i biznesmeni zaczęli bić już na alarm, bo sankcje oznaczają zniszczenie tureckiej gospodarki. Z turystyki i eksportu owoców oraz warzyw żyje tysiące Turków. Na początku Turcja straci 50 mld dolarów. Niewiadomo, kiedy Putin odwoła sankcje. W rzeczywistości turecki przemysł turystyczny przestał istnieć, skończyły się ich projekty biznesowe w Rosji. Turcja nie będzie ośrodkiem gazowym dla Europy i nie wybuduje elektrowni atomowej.


Przypomnijmy, że bombowiec Su-24 brał udział w nalotach przeciwko ISIS. Zestrzelił go, zdaniem Rosjan, nad terytorium Syrii turecki F-16. Ankara twierdzi, że rosyjski pilot naruszył przestrzeń lotniczą Turcji. Tą kwestię poddają w wątpliwość nawet niektórzy sojusznicy z NATO… Rosja ogłosiła, że Turcja jest sojusznikiem ISIS, bo po kryjomu dostarcza broń terrorystom i kupuje ropę od tych bandytów. W proceder zaangażowany jest rzekomo syn premiera Erdogana.  Putin otwarcie mówi o „zadaniu ciosu w plecy” i zapewnia, że incydent będzie miał poważne konsekwencje dla stosunków rosyjsko - tureckich.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Patriota

Moim zdaniem zestrzelenie

Moim zdaniem zestrzelenie tego samolotu należy do Ameryki a Turcja była tylko ich marionetką w ręku. Amerykanie zrobią wszystko, dosłownie by [email protected]ć Rosjan. Myślę, że to czy Turcja odczuje te sankcje tak naprawdę dopiero się okaże. A co do Putina, te sankcje raczej bardziej zabolą Rosje, ale nadal sądzę, że gdyby Putin nie miał jakiegoś asa w rękawie o którym zapewne nikt z nas nie wie, to nie nałożył by tych sankcji.

No music, no life.

Portret użytkownika Wlodi

Erdogan - jezeli Putin ma

Erdogan - jezeli Putin ma dowody na handel turcji z isis niech je pokaze, polozy na stol. Wtedy odejde. Jezeli tego nie zrobi - niech zrobi to samo. Noo panie putin, czekamy na ruch, i machamy na pozegnanie. (Choc ta hiena putin honorem nie grzeszy wiec pewnie ani dowodow ani konsekwencji)

Portret użytkownika Wlodi

Dowody maja to do siebie ze

Dowody maja to do siebie ze maja wiarygodne i solidne podstawy. Twoje urojenia to nie sa dowody, to tylko banialuki ktorymi tu nas zasypujesz i co glupsi wierzą w nie na slepo. (Jeden mądruś juz tu mowil o ataku nuklearnym na warszawe i jego wiarygodnosc legla w kloaczym dole) ze tez wam nie wstyd, żal... Przypominacie mi wszyscy jedna osobe publiczna - Michala Miśka Kaminskiego. Ta sama jakosc i wiarygodnosc.

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem