Władze Kosowa podejrzewają ISIS o próbę zatrucia wody

Kategorie: 

Władze Kosowa zmniejszyły dostawy wody w stolicy Prisztinie ze względu na zagrożenie zatrucia. Według The Guardian, decyzja została podjęta po tym, jak policja aresztowała pięć osób podejrzanych o powiązania z grupą terrorystyczną Państwo Islamskie. Ludzie ci rzekomo planowali zatruć wodę pitną.

 

Według gazety, zatrzymano trzech podejrzanych mężczyzn w pobliżu zbiornika Badovats, który dostarcza wodę do około 100 tysięcy mieszkańców Prisztiny. Dwie kolejne osoby aresztowano  w innych częściach Kosowa. Ludzie ci zostali oskarżeni o terroryzm. Ze zbiornika pobrano próbki wody i wysłano je do analizy.

„Dostawy wody nie zostaną przywrócone do czasu aż się upewnimy, że mieszkańcom nie grozi niebezpieczeństwo” – powiedział rzecznik policji.

Organy ścigania informują, że dwóch oskarżonych obserwowano od co najmniej kilkunastu miesięcy. Zostali oni aresztowani także pod zarzutem pobytu w Syrii.


Zdaniem policji, ponad 200 osób z Kosowa pojechało do Syrii i Iraku, aby dołączyć do ISIS. Około 30 z nich już nie żyje. Niektórzy wrócili do domu, a teraz, według funkcjonariuszy, stanowią potencjalne zagrożenie.


7 lipca policja aresztowała na wyspie Lanzarote w miejscowości Arrecife kobiety podejrzane o rekrutację dziewcząt do ISIS. Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Hiszpanii, utrzymywały one kontakty z bojownikami bezpośrednio, a nie przez pośredników. Z kolei 02 lipca br. w Turcji zatrzymano dwóch bojowników ISIS i wysłano ich do więzienia w mieście Sanliurfa na południu kraju.


04 czerwca br. podczas próby nielegalnego przekroczenia granicy turecko - syryjskiej, ujęto Barbarę Karaulową, studentkę Uniwersytetu Moskiewskiego, a wraz z nią 13 Rosjan, którzy zebrali się, aby dołączyć do bojowników Państwa Islamskiego. 11 czerwca kobietę deportowano do Rosji. Państwo Islamskie to organizacja terrorystyczna, która przejęła część terytorium Syrii i Iraku. Ogłoszono tam kalifat.


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem