Władze Kalifornii wprowadzają obowiązek umieszczenia ostrzeżeń na butelkach ze słodkimi napojami

Kategorie: 

Kalifornia może stać się pierwszym stanem w USA, gdzie na butelkach ze słodkimi napojami gazowanymi  pojawią się etykiety ostrzegawcze, takie jak te drukowane na paczkach papierosów. Prawodawcy zaproponowali umieszczenie etykiet ostrzegawczych na wszystkich butelkach i puszkach, w które pakowane są napoje gazowane i soki, pisze Monterey County Herald.

 

Zgodnie z planami władz, etykiety będą zawierać klauzulę: „Ostrzeżenie: picie napojów z dodatkiem cukru prowadzi do otyłości, cukrzycy i rozwoju próchnicy”.

„Kiedy naukowcy przedstawiają takie dowody, władze Kalifornii powinny wziąć odpowiedzialność za ochronę konsumentów” - powiedział senator Bill Monning na konferencji prasowej. „Podobnie jak w przypadku papierosów i napojów alkoholowych, takie zasady pomogą mieszkańcom Kalifornii dokonać właściwego wyboru”.

Nowa ustawa będzie również wpływać na formę sprzedaży fast foodów. Nie będzie już można kupić zestawu i napoju w nieograniczonych ilościach, płacąc jeden raz.


Inicjatywa władz nie podoba się Amerykańskiemu Stowarzyszeniu Napojów, którego członkami są m.in. Pepsi – Cola, Coca – Cola i dr Pepper Snapple Grupa. Organizacja argumentuje, że wszyscy producenci na przestrzeni lat drukowali na etykietach napojów informacje o kaloriach, aby pomóc klientom w podjęciu właściwej decyzji.

„Zgadzamy się ze stwierdzeniem, że otyłość to ważny i pilny problem” – powiedział przedstawiciel stowarzyszenia. „Jednak błędem jest założenie, że korzystanie z napojów bezalkoholowych jest przyczyną otyłości ".

Przedstawiciele Kalifornijskiego Stowarzyszenia Medycznego (California Medical Association) uważają z kolei, że codzienne picie sody zwiększa ryzyko otyłości u osób dorosłych o 27%, a u dzieci nawet o 55%.


Należy zauważyć, że w Stanach Zjednoczonych istnieje duży problem z oznakowywaniem produktów. Brakuje jednolitych standardów w tej dziedzinie. Skutecznie działają producenci, aby hamować proces rozpowszechniania wiedzy na temat tego, co ludzie pija i jedzą. 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika zerg

To kampania antycukrowa na

To kampania antycukrowa na rzecz syropów glukozowo fruktozowych, oraz upadających już słodzików typu aspartam. Ze sloganów reklamowych wynika że sam cukier jako taki jest szkodliwy, ale już syropy skrobiowe tak nie szkodzą. W czym rzecz, no oczywiście w zaangażowaniu technologicznym dotyczącym tych syropów glukozowo fruktozowych. Są one produkowane na bazie skrobi z kukurydzy, oczywiście modyfikowanej genetycznie. Produkcja tego syfu to oczywiście patenty. Cukier produkowany jest od dawna więc zyski z patentów żadne. Więc dodawany do napojów cukier  w metkach oznaczany jest jako cukier. Syropy są klasyfikowane już jako nie cukier, lecz syropy glukozowe. Niby to samo ale jednak nie. Ale to nie jedyna różnica dotycząca tych produktów. Szkodliwość takowych syropów jest ukryta w technologii ich produkcji. Do rozkładu skrobi (czyli wielocukru) na cukry proste (glukozę) używa się kwasów. By proces przebiegał szybko, czyli sprawnie, czyli dawał maksymalne efekty finansowe, używa się mocnych ( trujących )kwasów i nie chodzi tu o kwas solny taki jak zawarty w sokach trawiennych żołądka. Oczywiście po zakończeniu procesu produkcji syropu, kwasy są zobojętniane przy pomocy zasad. Chemia , chemia i jeszcze raz chemia. Nie ma takiego procesu technologicznego który w 100% dawał by gwarancję na oczyszczenie produktu  tak, by efekt finalny był całkowicie wolny od technologicznych dodatków. W efekcie im większa ilość szkodliwych elementów w technologii tym większa ich ilość w produkcie końcowym. (Podobne problemy występują przy produkcji "zestalania" tłuszczów z olejów tzn. produkcja margaryn) Jeżeli dodamy , że skrobia pochodzi z upraw GMO i jest to produkt nienaturalny, bo modyfikowany genetycznie , czyli zawierający białko nie występujące naturalnie w przyrodzie, to otrzymujemy substancję udającą żywność o trudnej do określenia sile rażenia. Tym bardziej , ze czas reakcji potraktowanych tą substancją ludzi jest rozłożony na pokolenia. Nie od rzeczy będzie tu przypomnienie, że naturalnego pochodzenia cukier ( zawarty w miodzie - glukoza i fruktoza , burakach cukrowych - sacharoza , trzcinie cukrowej- sacharoza itp. ) ma działanie odtruwające nasz organizm. Chyba wszyscy znają co najmniej jeden tego efekt polegający na usuwaniu alkoholu z organizmu przez cukier zawarty w miodzie czy mocno osłodzonej  herbacie lub kawie.Jeżeli ktoś będzie się tu upierał , że miód to nie cukier , a cukier z torebki to trucizna to lepiej niech nauczy się co to jest cukier i wielocukry i jak nasz organizm to wszystko przyswaja lub trawi. Co do szkodliwości słodzików typu aspartam chyba nikogo nie trzeba przekonywać.

Portret użytkownika koszer umysłów oryginał 2

Największym problemem syropu

Największym problemem syropu glukozowo-fruktozowego nie jest technologia jego produkcji przy użyciu kwasów tylko fakt, że syropy te wpływają bardzo niekorzystnie na metabolizm człowieka, spowalaniają go i zwyczajnie tuczą na potęgę, jeszcze bardziej niż cukier.
Ja całkowicie zrezygnowałem ze wszystkich napojów zawierających syrop glukozowo-fruktozowy (a można się zdziwić ile z nich jest słodzonych w ten sposób) i jak patrzę na skład i jest ten syrop w nim to po prostu nie kupuję.
Za promocją syropów stoi oczywiście biznes jak zwykle bo te syropy są zwyczajnie tańsze w produkcji niż cukier. Uważam, że pogoń za pieniądzem, spowodowany przez koczownicze firmy, już dawno sięgnął absurdu. Dla zysku typu 20gr więcej na butelce są gotowi zniszczyć zdrowie człowieka.
Chore i jeszcze raz chore.

Portret użytkownika zerg

"... syropy te wpływają

"... syropy te wpływają bardzo niekorzystnie na metabolizm człowieka..." I ten niekorzystny wpływ na metabolizm to efekt wpływania pozostałości technologii oraz  zmodyfikowanej genetycznie kukurydzy  . Bo to z niej w USA się te syropy produkuje i wysyła do Polski również. Twoim zdaniem co w tych syropach jest szkodliwe? Jeżeli jesz ziemniaki, kukurydzę , chleb itp. to Twój żołądek skrobię (czyli główny składnik ziemniaków, kukurydzy , chleba  czyli to samo co jest produktem wyjściowym do produkcji syropu) trawi do najprostrzej formy jaką może wykorzystać organizm, czyli do glukozy  (fruktozy). A ona ta glukoza ( fruktoza) to główny składnik tego nieszczęsnego syropu + woda + pozostałości techologiczne+ zmutowane geny , czyli białko które w naturze nie występuje (dlatego jest szkodliwe).   Czy ziemniaków i chleba też unikasz ?  Logika typu ; syrop glukozowy szkodzi bo to syrop glukozowy jest dobra dla ludzi sterowanych przez reklamy...

Portret użytkownika euklides

Ty wyznaczasz obowiązki

Ty wyznaczasz obowiązki moderatorom? Jesteś tu gościem, a jak ci się nie podoba to załóż sobie swoją stronę i zatwierdzaj komentarze od niezarejestrowanych. Masakra z tymi wśbiskimi, czerwonymi pijawkami.

Portret użytkownika koszer umysłów oryginał 2

A kiedy pojawią się

A kiedy pojawią się ostrzeżenia przed spożywaniem aspartamu lub cyklaminianów i acesulfamu w napojach, słodyczach i gumach do żucia? Nie tylko w Kalifornii ale i na całym świecie. Już nawet w dżemach to świństwo jest. Oczywiście nie mówiąc o napojach light. Nie widać też planów ostrzegania przed syropem glukozowo-fruktozowym obecnym w wielu napojach, m.in. znanych koncernów. A to jest jeszcze większe świństwo od cukru.
Znowu okazuje się, że "komuna" bez tych wszystkich dobrodziejstw nie była taka zła. Szczytem marzeń była bowiem Polo-Cocta oferowana w szklanych butelkach 0.33L lub prawdziwa, smakowita Pepsi w szkle 0.25L, a o galonach słodkiego picia w ogóle się nie myślało bo były kompoty, soki zagęszczone domowej roboty, soki wyciskane, woda mineralna i herbata. Nie istaniała w ludziach potrzeba trucia się litrami słodkich napojów.

Portret użytkownika euklides

"o galonach słodkiego picia w

"o galonach słodkiego picia w ogóle się nie myślało bo...
"były kompoty"
Bo kompoty to nie zawierają cukru.
"...soki zagęszczone domowej roboty,"
Które są tak zagęszczone bo są zagęszczone cukrem...
 
"soki wyciskane, woda mineralna i herbata"
No tak tego już nie ma. To zniknęło i w ogóle się tego nie pije.
 
X|

Portret użytkownika koszer umysłów oryginał 2

Ale kompotów nie piło się od

Ale kompotów nie piło się od rana do nocy litrami. Tak były ale na szklankę wody stosowało się łyżkę soku, a obecnie napój gazowany zawiera szklankę cukru w 2L.
No to pokaż mi dzieci, które piją codziennie wyciskany sok albo wodę mineralną zamiast tych wszystkich Kubusiów i Coli z Biedronki.

Portret użytkownika euklides

Tak czerwonaczku, tylko

Tak czerwonaczku, tylko ludzie na tym zdrowym żarciu i innych cudach komuny mieli problemy z dociągnięciem do 70, a im bardziej w las (ZSRR) tym gorzej. A ludzie na zachodzie na słodkich napojach wyciągali w tym czasie grubo ponad 70 i nie musieli marzyć o  Polo-Cockcie. Znowu okazuje się, że każdy komuszek ma nieźle narąbane w główce.

Portret użytkownika Venture

Prawo zachowania masy mówi,

Prawo zachowania masy mówi, że Amerykanin nie może przytyć więcej niż wkłada w siebie energii pod postacią żarcia.
Gdyby Amerykanin przybierał na masie mimo spożywania bardzo małej ilości związków organicznych lub prowadziłby całkowity post byłby to paradoks naukowy i pogwałcenie znanych praw fizyki.
Np ten koleś dopuszcza się zbrodni na bezbronnych umysłach naukowców: http://facet.wp.pl/kat,,wid,12258995,wiadomosc.html?ticaid=112376
Jeśli chcą schudnąć niech tyle nie wp...... Jakaś katastofa idzie, że akumulują tłuszczyk jak niedźwiedzie na zimę czy może jest inny powód?

Portret użytkownika Lech

Otyłość, próchnica to

Otyłość, próchnica to oczywiście poważne problemy, ale jest problem dużo poważniejszy od wymienionych. Mianowicie picie słodkich napojów gazowanych zwieksza ryzyko raka prostaty o 40% !! Więc Panowie zanim sięgnięcie po taki napój zastanówcie się dwa razy czy warto. 

Portret użytkownika drako_tr

Biedni spasieni

Biedni spasieni amerykanie…teraz to wina cukru, hmmm…ojojoj…a może jakby przestali „żreć” bez opamiętania te swoje fast food-y, i choćby w połowie mc-down-ald's-ów serwowali zdrowe jedzenie, nie byłoby tylu schorowanych, ledwo-łażących z przepasienia ludzi...?...nieeee, to na pewno wina cukru....paskudny cukier, fuj...

 

Portret użytkownika Bec

Taaak, bo oczywiście wina

Taaak, bo oczywiście wina leży tylko i wyłącznie po stronie amerykanów, którzy nie potrafią się oprzeć hamburgerom... Oczywiście to nie może być wina wszelkiego gówna dodawanego do jedzenia...nie, to na pewno wina spasionych amerykanów. Nie twierdzę, że to, co jedzą i ile jedzą wcale nie ma znaczenia. Ale trzeba patrzeć na większy obrazek - trudno znaleźć produkty, które nie mają w sobie sztucznych czy modyfikowanych dodatków. A nie każdego stać na warzywa. MacDonalds jest TANI i to jest coś, na co wiekszość społeczeństwa może sobie pozwolić. Zamiast bezmyślnie powielać stereotypowe myślenie, radzę zainteresować się przyczynami otyłości.  Wierz mi, jest ich o wiele więcej niż utarte obżarstwo i nieumiejętność powiedzenia sobie 'nie'.

Portret użytkownika euklides

A ktoś zmusza ludzi do

A ktoś zmusza ludzi do kupowania jedzenia z g...m? Akurat McDonalds wcale nie jest taki tani... ani specjalnie zły. Poza bułką, która zawiera konserwanty i polepszacze (jak wiele rodzajów pieczywa, które ludzie kupują w kiepskich piekarniach) w hamburgerze jest normalna wołowina i trochę warzyw.
Nie każdego stać na warzywa? Akurat do jedzenia nic tańszego od ziemniaków i cebuli raczej nie ma... Ale wyedukaowane przez państwowe szkolnictwo społeczeństwo jest tępe i potem w sklepie widzę jak się rzucają bo "szynka" na promocji o 2 złote tańsza. Robią to nawet ludzie, którzy mają kasę.

Portret użytkownika euklides

Potem nastąpi delegalizacja

Potem nastąpi delegalizacja cukru, a zastąpi go zdrowiutki Aspartam. Widać USA nie chce pozostać w tyle za UE, która ogranicza stosowanie cynamonu i naturalnego wędzenia. Delegalizacja czeka w przyszłości zapewne kawę, herbatę, kakao itd. Daj totalniakom palec to wezmą rękę. Wszystko zaczęło się kiedyś od delegalizacji "twardych" narkotyków, a ch.. powinno urzędasa obchodzić co kto sobie aplikuje do swojego organizmu. Niektórzy mają problemy z określeniem granicy swojej osoby. Co więcej, z reguły rządzić innymi chcą ci co nie potrafia zrobić sami ze sobą niczego sensownego.

Portret użytkownika koszer umysłów oryginał 2

Masz rację. Nikogo nie

Masz rację. Nikogo nie powinno obchodzić, że jakiś naćpany heroiną psychopata weźmie nóż albo pistolet i pobiegnie do pobliskiego centrum handlowego lub szkoły walczyć z demonami. Matka dająca sobie morfinę w żyłę w okresie ciąży też nie powinna nikogo obchodzić tak samo jak jej dziecko.
Większość miłośników marihuany wyczuwam po takich tekstach "wolnościowych" na kilometr. A także po tych wszystkich gadkach o określaniu własnych granic, panowaniu nad sobą, itd. Dość typowo dajesz do pieca.

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem