Władze Arabii Saudyjskiej naruszają prawa człowieka

Kategorie: 

Media głównego nurtu zajmują się przede wszystkim sytuacją na Bliskim Wschodzie, konfliktem między Rosją a NATO i USA oraz wirusem Ebola. Jednak mało kto może wiedzieć o obecnej sytuacji w  Arabii Saudyjskiej oraz o stosowanej przez tamtejsze władze polityce "antyterrorystycznej".

 

W Arabii Saudyjskiej panuje absolutny zakaz krytykowania władz. W przeciwnym wypadku grozi kara więzienia a nawet kara śmierci. Zastanawiające jest to, że Stany Zjednoczone jako kraj szerzący demokrację na całym świecie, nie zapukał jeszcze tam, gdzie odbierane są podstawowe prawa człowieka, takie jak prawo do życia, prawo do głoszenia swoich poglądów i opinii czy chociażby prawo do uczestniczenia i organizowania pokojowych manifestacji.

 

Arabia Saudyjska, rządzona obecnie przez króla Abd Allah ibn Abd al-Aziz Al Su’uda, wprowadziła na początku tego roku ustawę "antyterrorystyczną", określającą jako terroryzm działania, które bezpośrednio lub pośrednio naruszają ład publiczny, stanowią zamach na bezpieczeństwo wspólnoty i stabilność państwa bądź podważają jedność narodową.

 

Ponadto, zachęcanie do zamiany ustroju w kraju czy naruszenie konstytucji jest określane jako przestępstwo. Obrońcy praw człowieka krytykują wprowadzone prawo, ponieważ może ono pozwalać na tłumienie pokojowych demonstracji oraz karanie każdego, kto krytykuje politykę kraju lub władze.

 

W Arabii Saudyjskiej trwają obecnie protesty, ponieważ znany w kraju szyicki duchowny szejk Nimr al-Nimr zostanie skazany na karę śmierci. Władze oskarżają go o "nieposłuszeństwo wobec władcy i podważanie jedności narodowej". Szejk nie zaprzeczył, że sprzeciwił się królowi ale odrzuca oskarżenia, według których nawoływał do przemocy, posiadał broń palną i chciał zaatakować saudyjskie służby bezpieczeństwa.

 

W 2011 roku, szyita Nimr al-Nimr przewodził antyrządowym protestom, wzywał do zniesienia monarchii i domagał się równości dla społeczności szyickiej. Jego aktywność spowodowała, że w czerwcu w 2012 roku został zraniony, postrzelony i aresztowany przez policję. Dziś, demonstranci domagają się jego uwolnienia i zapowiadają długotrwałe protesty.

 

Arabia Saudyjska jest przykładem, gdzie władza może wszystko i żaden nie ma prawa postawić się królowi. Polityka tego kraju często jest krytykowana przez obrońców praw człowieka. Choć sprawa jest kontrowersyjna, rzadko mówi się o tym w mediach, a jeszcze rzadziej w telewizji.

 

 

Na podstawie: http://www.middleeasteye.net/news/protests-continue-saudi-arabia-monarchy-feels-surrounded-evil-forces-275382421

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika hel657

o tym, ze Arabia saudyjska

o tym, ze Arabia saudyjska jest totalitarnym isamskim panstwem nie mowi sie, bo USA jest jej partnerem i ona tez gwarantuje status dolara jako waluty swiata( sprzedaz ropy tylko w $).
Syria przeciwko ktorej walczy USA i kraje arabskie jest panstwem laickim, w ktorym sa zagwarantowane pewne demokratyczne prawa: np. wolnosc religii, od setek lat panstwo stara sie utrzymac ten stan mimo, ze ma problemy z islamskimi terorrystami.
Rezimem jest nie tyle  Assad ile  panujacy krol w Arabii i jego trzeba zwalczac.
USA paktuja nawet z diablem, jesli maja w tym interes, ale media sa niestety nieobiektywne.
Konflikt z Rosja jest tego dowodem. Oby USA z Rosji niezrobily Libii , a wtedy bedziemy miec islamskich Czeczenow na polskiej granicy.

Portret użytkownika swobodny dzordz

problemem na swiecie jest

problemem na swiecie jest brak woli samodzielnego myslenia przez istoty ludzkie co wykozystuja rody ktore od setek lat mieszaja z blotem masy ludzkie straszac je pieklem diablem bogiem i innymi zmyslonymi bozkami zapamietaj sobie to ty jestes bogiem a system religijny i monetarny robi z ludzi niewolnikow na ktorych rzeruje od setek lat 

Portret użytkownika swobodny dzordzm

cala nasza obecna cywilizacja

cala nasza obecna cywilizacja opiera sie na niewolnictwie wyzysku tak  na prawde nie istnieje cos takiego jak prawa czlowieka to zwykla propaganda obecnie pieniadze przepisy i dobra materialne maja wieksza wartosc niz ludzkie zycie na calym swiecie panie redaktorku w kazdej minucie sa lamane prawa czlowieka  nikt nie da nam wolnosci o wolnosc i prawa czlowieka mosimy caly czas walczyc 

Portret użytkownika Bedzio

Ale o co ci autorze chodzi i

Ale o co ci autorze chodzi i dobrze, akurat się tak składa że dopóki ich ktoś mocno za morde trzyma to jest spokój dla nas, jak mają samowolke to się robi burdel w sumie najlepiej to żeby się nawzajem ciągle wybijali to zajęcie będą mieli tylko jeden problem że wtedy ciężko o bezpieczne dostawy ropy ale jak ropa im się tam skończy to powinno być grodzenie murem całej azji mniejszej i niech się tłuka

Portret użytkownika danielov

tez mi news. Przeciez to

tez mi news. Przeciez to wiadomo ze gdzie islam tam lamie sie prawa czlowieka. Zresztá mam znajomá która w tym kraju pracowala, namawiana do gwaltów, do zrzeczenia sie wlasnego wyznania i przyjecia islamu , ponadto zatrzymali jej pracodawcy paszport i nie chcieli wypuscic itd itp...W arabii saudyjsiej sa równi i równiejsi wobec prawa- chodzi o pieniadze. 

Portret użytkownika hal471111111

dajcie im free kozy na

dajcie im free kozy na saharze pozniej 1 atom i dubaj pusty. Smieci splonal brak kozo***cow brak problemow jeszcze jak by tu zydow wkrecic aby te kozy z nimi je**li bajka. ale cuz zydzi to jak karaluchy nie da sie gnojow wytepic.... mozna ich tylko nienawidzic

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem