Wir polarny nad Ameryką Północną

Kategorie: 

Praktycznie cały obszar Ameryki Północnej jest pod wpływem rozległego niżu arktycznego. W jego wyniku wszędzie poza Kalifornią panują bardzo niskie temperatury. Specjaliści z USA twierdzą, że to najmroźniejsza zima od co najmniej 20 lat.

 

Władze ostrzegają przed niebezpiecznymi dla życia temperaturami jakie mogą zapanować w wyniku nadejścia czegoś, co nazywane jest "wirem polarnym". Przypomina to nieco scenariusz filmu katastroficznego "Pojutrze", gdzie podobne, ale dużo bardziej ekstremalne zjawisko tego typu zamroziło cały kontynent amerykański. Może nie grozi to jeszcze glacjałem, ale temperatury wynoszące do -50C robią wrażenie.

Rozkład temperaturowy, niebieski kolor oznacza mróz - źródło: Meteoearth

Według National Weather Service, wir polarny ma obecnie swoje centrum na terenie północnej Kanady, Przemieścił się on niezwykle daleko na południe nad Wielkie Jeziora i Ontario. Prawie 115 milionów Amerykanów znajduje się na obszarze dotkniętym oddziaływaniem ekstremalnie niskiej temperatury.  

Źródło: Unisys

Ze względu na to, że wir polarny przenosi wielkie ilości zimnych mas powietrza, na obszar niemal całego kontynentu następuje trwałe ugruntowanie mroźnej aury. Na dodatek może dochodzić do występowania porywistego wiatru, który będzie dodatkowo obniżać odczuwalną temperaturę. Spodziewa się, że na przykład w Montanie, na skutek przy podmuchach wiatru odczuwalna temperatura może wynosić od -50C do -65C

Źródło: NOAA

Przy takiej pogodzie lepiej nie wychodzić z domu, ponieważ zdecydowanie wzrasta ryzyko zamarznięć. Może też dochodzić do odmrożeń najbardziej wysuniętych części ciała. W wielu częściach USA zamknięte są szkoły. Niektórzy włodarze miast wprowadzają nawet zakazy poruszania się samochodami. Meteorolodzy zwracają uwagę, że temperatury w USA są obecnie chłodniejsze niż na Syberii.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika zibi2571

Zmiany klimatu moga

Zmiany klimatu moga wystepowac gwaltownie. Znacie przypadki znalezionych zamrozonych mamutow na syberii? kiedys wiec tam bylo cieplutko a co moglo spowodowac tak nagle zamrozenie? A co do hollywood to czasem te filmy cos nam przekazuja co zastanawia jak np Zapowiedz gdzie pokazano wybuch
na platformie meksykanskiej no i ten WIRRRR arktyczny z aftertommorow hehe
 

Portret użytkownika Admirał

Media w ostatnich dniach

Media w ostatnich dniach zaczynają nas straszyć „wirem polarnym”, nowo ukutym pojęciem z pogranicza meteo-horroru, który uderzył w Amerykę (czyli przeszedł z Kanady do USA) .Poza ewidentną przesadą nie ma w polskiej terminologii meteo powodów do łączenia w jednym określeniu cyklonu – czyli gwałtownego wiru o średnicy do 800 km, występującego wyłącznie nad oceanami w strefie tropikalnej - z pojęciem polarny, czyli związany z obszarem podbiegunowym.

Dopóki nie skorzys­tałem z In­terne­tu, nie wie­działem, że na świecie jest ty­lu idiotów. STANISŁAW LEM

Portret użytkownika cyzxer5

Nie lapiecie - jezeli USA

Nie lapiecie - jezeli USA celowo wywoluje u siebie takie zjawiska pogodowe to robia to doslownie dla dobra kraju. Sa starty, ludzie zaczynaja budowac nowe domy, brac na to kredyty lub wydawac oszczednosci - PKB rosnie, bezrobocie spada bo rak do roboty wrecz za malo... i interes sie kreci. Pieniadz tworzony byl z mysla o jego ciaglym obiegu a nie chomikowaniu dlatego tez nie znajdziecie tak jak 30 lat temu sprzetu ktory nie psuje sie zaraz po gwarancji Wink Otworzcie oczy i zrozumcie ze jestescie w grze monopol kilku bankierow ktorzy zaczeli bawic sie w bogow. Myslicie ze Putin czy Obama moga wywolac 3 wojne swiatowa? Nic bardziej mylnego. Na tym swiecie sa tak wplywowi ludzie ze kontroluja cale kraje i nie pozwola aby wlos z glowy swoim spadl wiec nagly wybuch wojny nie wchodzi dla nich w kre. Jezeli wojna takowa wybuchnie to mozecie byc pewni ze ci ludzie (iluminaci?) sa bezpieczniw schronach czekajac az was wytluka.

Portret użytkownika Admirał

Drodzy czytelnicy. Anomalie

Drodzy czytelnicy. Anomalie były są i będą. Można się zastanawiać w jakim stopniu działalność człowieka a w szczególności zużycie paliw kopalnych potęguje te procesy. Nad tym główkują najtęższe umysły klimatologów i meteorologów i puki co brak jednoznacznego stanowiska. Ale czym są te anomalie w obliczu glacjału? Zlodowacenia następowały cyklicznie i równały dosłownie z ziemią ogromne połacie kontynentów. Pytanie nie brzmi czy to nastąpi ale kiedy to nastąpi. Z obecnej wiedzy wynika, że już żyjemy na kredyt. Pozdrawiam

Dopóki nie skorzys­tałem z In­terne­tu, nie wie­działem, że na świecie jest ty­lu idiotów. STANISŁAW LEM

Portret użytkownika ekscelencja

Witam Ponownie Wszystkich.

Witam Ponownie Wszystkich. Postanowiłem zweryfikować mapy pogody na całym świecie ze szczególnością mapy Ameryki Pn. i Europy. I co się okazuje. W mediach podaje się że pogoda w USA i Kanadzie jest masakryczna i temperatury sięgają około - 45 stp.C a mają osiągnąć do - 54stp.C.  A faktyczna trmperatura oscyluje maksymalnie około -17C, -20C a najwyższa około -26C. I te temperatury tak wygladają na północy USA. Bliżej południa oscylują od -11C do temperatur plusowych.  Na Grenlandii temperatury sięgają około -12C, -5C, -2C. I podając takie wiadomości utrzymuje się w lęku masy ludzi. W Europie są prawie wszędzie temperatury plusowe około 9C do 12C. Wobec takich danych wszystkie koncepcje biorą w łeb, moja powyższa również. Takie temperatury w zimie na pólnocnej półkuli są normalką. Natomiast faktem jest że nie można uświadczyć mapy pogody świata z wykresem linii pogodowych. I coś w tym jest. Pozdrawiam i życzę niefascynowania się doniesieniami pogodowymi z Ameryki. E.

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem