Wielki rezerwuar lawy odkryto płytko pod miejscem pękania Afryki

Kategorie: 

Jakiś czas temu donosiliśmy o wielkim pęknięciu w Afryce, które z pewnością w wyniku procesów geologicznych doprowadzi do podzielenia kontynentu na pół i powstanie nowego oceanu.W okolicy Etiopii i Erytrei ciągle trwa bardzo duża aktywność wulkaniczna. Jednym z jej przykładów jest nie ustająca od czerwca erupcja stratowulkanu Nabro. Naukowcy postanowili zbadać dokładniej to niepoznane miejsce.

 

W wyniku analiz przeprowadzonych przez brytyjskich geologów w okolicy regionu Afar odkryto potężne rezerwuary roztopionych skał. Płyty tektoniczne w tym regionie zdają się rozdzierać na pół. Naukowcy ustalili, że 32 kilometry pod powierzchnią gruntu znajduje się wielkie podziemne jezioro lawy.

 

Szacuje się, że może tam być nawet 3000 kilometrów sześciennych roztopionych skał. Rezerwuar jest pod takim ciśnieniem, że języki lawy przedostają się do powierzchni powodując wybuchy i trzęsienia ziemi. Wschodnia Afryka i Islandia są jedynymi miejscami na świecie, gdzie lawa jest tak blisko gruntu.

 

Depresja Danakijska w Afryce znajdująca się w obrębie tych zjawisk mogłaby być zalana przez morze nawet teraz, ale barierę ochronną stanowią dla niej niskie góry. Geolodzy uważają, że ta bariera będzie tam funkcjonowała przez następny milion lat a to uniemożliwi Morzu Czerwonemu zalanie obszarów znajdujących się pod jego poziomem.

 

Źródło: http://www.myfoxdfw.com/dpps/news/geologists-map-birth-of-new-ocean-dpgonc-km-20111002_15296355#ixzz1ZkO1Gm8i

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika snajper70

Jeśli wszeświat się rozrzeża

Jeśli wszeświat się rozrzeża to dlaczego nie ziemia?Dodając do tego że obniżenie poziomu wody w oceanach o 6 milimetrów to nie są żarty i należy zadać pytanie gdzie podziała się ta woda.Dziekawe czy istnieje jakaś teoria na temat rozrastania się planet w kosmosie.

Portret użytkownika PiotrO

wszechświat się rozszerza, to

wszechświat się rozszerza, to prawda, lecz nie rozszerza się materia, gdyby tak było nie dostrzegalibyśmy tego rozszerzania. rozszerzaniu ulega sama przestrzeń a nie materia zawarta w tej przestrzeni. także podsumowując, co ma piernik do wiatraka?

Portret użytkownika waryjat

No właśnie, że się rozszerza.

No właśnie, że się rozszerza. Przynajmniej tak mi się wydaje jak pojawiają się pęknięcia na ziemi, mamy zapadnięcia się gruntu, to by gdzieś się coś zapadło, musi się w tym miejscu zrobić w gruncie jakaś pustka. A pustka może się zrobić właśnie po roższerzeniu, lub kopiących elitach norek. W Japoni, po trzęsieniu widzieliśmy jak ktoś wyciągnął korek z wanny i tam ta woda wpłynęła. Smile Nie wiem jak zbadano ten spadek poziomu wody, ja u siebie liczę po kręgach studziennych i rzeczywiście ubyło i to znacznie więcej niż 6mm. (z 3m.). Właśnie ten spadek wód oceaniczny również może być wynikiem rozszerzania się ziemi.

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem