Wielka emisja metanu w Arktyce może szybko zmienić klimat

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Rosyjski statek badawczy Akademik Lavrentiev przeprowadził rekonesans ponad 15 000 kilometrów kwadratowych morza u wybrzeży wschodniej Syberii. Dokonano zaskakującego odkrycia. Ogromne ilości pęcherzyków metanu wypływają na powierzchnię z dna morskiego.

 

Jak twierdzi dr Igor Semiletov, przewodzący wyprawie, zidentyfikowano ponad 100 fontann metanu na powierzchni ponad kilometra. Są to pola metanu o nieznanej dotąd skali a emisja tego gazu trafia bezpośrednio do atmosfery. Wcześniejsze badania przeprowadzone przez zespół Semiletova miały stwierdzić, że ilość metanu obecnie emitowanego z syberyjskiego szelfu arktycznego jest porównywalna do ilości pochodzącej z oceanów całego świata.

 

Teraz Semiletov uważa, że ​​wartość ta może być zaniżona.

 

Topnienie szelfu arktycznego i "wiecznej zmarzliny" pod powierzchnią morza jest odpowiedzialne za uwolnienie tak dużych ilości tego gazu cieplarnianego. Ta morska emisja może być większa i bardziej gwałtowna niż jakiegokolwiek znane emisje metanu na lądzie. Wschodniosyberyjski szelf arktyczny jest obszarem bardzo bogatym w metan.  Terytorium to obejmuje ponad 2 miliony kilometrów kwadratowych dna morskiego na Oceanie Arktycznym.

 

Zespół Semiletov do wykrywania pęcherzyków metanu wypływających na powierzchnię używał detektorów sejsmicznych i akustycznych. Naukowcy szacują, że metan uwięziony pod lodem może prowadzić do bardzo szybkich zmian klimatu. Aktualne średnie stężenia metanu w Arktyce to około 1,85 części na milion, i jest najwyższe od 400 000 lat. Stężenia powyżej szelfu są jeszcze wyższe.

 

Szelf arktyczny jest dość płytki (50 metrów głębokości lub mniej). W głębokiej wodzie, metan utlenia się do postaci dwutlenku węgla, zanim dotrze do powierzchni. Na mieliznach wschodniosyberyjskiego szelfu metan po prostu nie ma czasu na utlenienie się, co oznacza, że więcej ucieka do atmosfery.

 

To, w połączeniu z ogromna ilość metanu w regionie, może dodać wcześniej niewliczany element zmiennej do istniejących modeli klimatycznych.

 

 

Źródłohttp://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2073686/Fountains-methane-1-000m-erupt-Arctic-ice--greenhouse-gas-30-times-potent-carbon-dioxide.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Max

Nie obrażając nikogo to

Nie obrażając nikogo to przenośnia dla co bardziej domyślnych miała być. Przecież w tym roku to zmiany klimatu takie mamy że aż w oczy szczypie, no może nie moją 3 letnią córeczkę bo porównania nie ma.Zmiany nasilać się zaczęły jakieś 15 lat temu w moim odczuciu.A teraz to karuzela zmian nabrała już rozpędu bardzo.25 lat temu jak szedłem na lekcje w podstawówce to aż picie w bidonie w tornistrze zamarzało po drodze o tej porze roku, śnieg do kolan a teraz co ..... i to norma była jak zima to -20 pare C. rok w rok.Wyrzuty metanu zapowiadano już kilka lat temu jako reakcję kaskadową spowodowaną ogrzewaniem oceanów wyższa temperatura = eksplozja metanu w wyższym ciśnieniu.i dalsze szybsze ogrzewanie i następne wybuchy na coraz to nowych głębszych pokładachjeszcze trochę i wystarczy zapalić papieroska i nastąpi globalny wybuch gazu Lol

Max na Max albo cisza

Portret użytkownika NewWorldObserver

Nadal zdarza mi się rzucić

Nadal zdarza mi się rzucić tym tekstem - ale pracuję nad tym  :)  Warto posłuchać - w końcu to nasza historia,która jak wiadomo lubi sie powtarzać ... może warto też wyciągnąć wnioski ?!Ciekawi mnie tylko ile osób po przesłuchaniu stwierdzi brak jednej ze "zwrotek" - w dodatku tej najlepszej i najważniejszej - moim skromnym zdaniem oczywiście  ;) Pozdrawiam !!!

Strony

Skomentuj