Wielka eksterminacja szczurów

Kategorie: 

Brytyjscy naukowcy szykują wyjątkową operację eksterminacji szczurów. W lutym 2013 roku dwudziestu pięciu odpowiednio przygotowanych ludzi przybędzie na wyspę Georgia Południowa. Wyspa położona  jest około 1500 mil na wschód od Falklandów. Szczury spowodowały tam poważne zagrożenie naturalnej równowagi w środowisku.

 
Georgia Południowa i Sandwich Południowy (ang. South Georgia i South Sandwich Islands ) zostały odkryte przez Jamesa Cooka 1755 roku. W 1982 roku Argentyńczycy zajęli wyspy wraz z Falklandami (które są nazwane przez latynoamerykańskich kartografów Malwinami od ich hiszpańskiej nazwy Islas Malvinas). Brytyjczycy, dzięki bezkompromisowej postawie Margaret Thatcher, odzyskali te ziemie i teraz są one jednym z zamorskich terytoriów Wielkiej Brytanii. Stanowią popularną atrakcję turystyczną i bazę tranzytową dla brytyjskich badaczy Antarktydy.

 

Z powodu braku naturalnych wrogów i za sprawą licznie docierających tam statków na wyspach rozmnożyły się szczury na niespotykaną dotąd skalę. Poważnie zagrażają one unikalnym populacjom ptaków, w szczególności pingwinom. Gryzonie wyjadają jaja i pisklęta rdzennych mieszkańców.

 

Operacja będzie największą walką ze szczurami w historii świata. Naukowcy planują rozrzucenie z powietrza na terytorium wyspy 270 ton zatrutej przynęty z pokładów helikopterów. Koszt projektu wynosi 7,5 mln funtów. Jest finansowany w całości przez rząd Wielkiej Brytanii. W zeszłym roku zrzucone próbki trucizny wyniszczyły pomyślnie dziesiątą część populacji szczurów w Georgi Południowej.

 

Władze w Buenos Aires uważają, że 30 lat temu Falklandy zostały zajęte bezprawnie przez Wielką Brytanię. Londyn odrzuca wszelkie zarzuty i odwołuje się do poglądów mieszkańców. Zdecydowana większość z nich (ok. 3 tys. ludzi) opowiada się za utrzymaniem brytyjskiego zwierzchnictwa nad tym regionem. Argentyna wychodzi z założenia, że mieszkańcy nie mają wyłącznego prawa do decydowania o losie wysp. W 2013 na Falklandach zostanie przeprowadzone referendum w sprawie suwerenności.

 

 
 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika MonaLisa

Mnie interesuję, kto i w jaki

Mnie interesuję, kto i w jaki sposób wyliczył, ile zostało w zeszłym roku wyniszczone szczurów? I jak zostało ustalono, że tą dziesiąta część od całej populacji na tych wyspach zniszczona? Wciskanie kitu. Nikt nie poda do wiadomości, ile zwierząt, ptaków i ludzi zatruli się tą zrzuconą trutką. Bo tego nikt nie liczy, bo to sporo kosztuje. A policzono zostało, ile wymarło gryzoni od tej zrzuconej trutki? Dlaczego uważa się nas za idiotów? Dla mnie to jest depopulacja, ubrana w naukowo-populistyczną szatę, nic innego!
Pozdrawiam wszystkich trzeźwo myślących!

Portret użytkownika fakir

oj przydałoby się parę ton

oj przydałoby się parę ton tej trutki w naszym cyrku... najlepiej w formie wziewnej, napylonej pomiędzy banknotami w paczkach po 100 szt. i myślę, że wdychaliby zapach pieniędzy pełnymi płucami, a rzucałbym z balkoników osobiście szeroko się uśmiechając i dziękując za wspaniałe decyzje dzięki którym nasza wyspa stała się zielona!

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem