Kategorie:
Wiele ze światowych płazów włączając żaby, ropuchy, traszki i salamandry może wymierać szybciej niże spodziewano się zobaczyć w tym stuleciu. Naukowcy uważają, że istnienie jednej trzeciej z szacowanych 6000 gatunków płazów jest w niebezpieczeństwie.
Badania wykazały, że zmiany klimatu i utrata naturalnego habitatu w połączeniu odpowiadają za lawinowy wzrost zagrożenia wyginięciem. Próba analizy geograficznej największych zagrożeń dla żab i ropuch, ale również innych gatunków, wskazała, że najbogatsze z powodu bioróżnorodności regiony są również najbardziej narażone na zmiany klimatu, które powodują utratę obszarów naturalnego występowania.
Płazy są szczególnie wrażliwe na efekty działania ludzi, ponieważ polegają w takim samym stopniu na habitacie ziemnym jak i wodnym. Zwierzęta te mają porowatą skórę, która absorbuje wszystkie czynniki zanieczyszczenia środowiska. Ich liczebność często jest poza tym dziesiątkowana przez rozprzestrzeniające się grzyby.
Jak twierdzą specjaliści problemy płazów są wskaźnikiem znacznie większego problemu, którym jest globalne pogorszenie warunków życia w habitatach opartych na wodzie. Bioróżnorodność w takich warunkach jest na ścieżce spadku znacznie poważniejszego niż w środowisku ziemnym.
Komentarze
Skomentuj