W Yellowstone przebudził się gejzer Gigant, który pozostawał nieaktywny od 2010 roku

Kategorie: 

Gejzer Gigant (ang. Giant) znajdujący się w Yellowstone jest znowu aktywny. To drugi największy gejzer na naszej planecie. Jego ostatnie erupcje wystąpiły w 2010 roku, a najnowsza miała miejsce w poniedziałek, 28 września. Gigant po raz kolejny pokazał się w całej okazałości. Erupcja rozpoczęła się o 5:03 czasu lokalnego i trwała około godziny.

 

Gejzer ten został odkryty w 1870 roku i od tego czasu jest znany z długich okresów między kolejnymi erupcjami. W ciągu ostatnich kilku dekad stał się szczególnie spokojny. W okresie od 1963 do 1987 roku wystąpiło tylko sześć jego erupcji, ale w samym 2005 roku gejzer wybuchł aż 11 razy. Rok później już 47 razy, w roku 2007 aż 54 razy. Potem nastąpiło uspokojenie i w roku 2008 jego erupcję można było podziwiać już tylko 3 razy. Jego ostatnia poprzednia erupcja miała miejsce w styczniu 2010 roku i od tamtej pory gejzer Gigant milczał.

 

Podczas swojej działalności gejzer Gigant wystrzeliwuje gorącą wodę do wysokości około 75 metrów i w zależności od intensywności erupcji emituje do 4,5 mln litrów wody. Spektakularna skalę erupcji tego gejzeru oraz fakt braku jego aktywności w ostatnich latach zwraca uwagę naukowców. Do tej pory ustalono, że erupcja tego Giganta zaczyna się zwykle podczas tak zwanych "gorących" okresów, gdy występują liczne zmiany w innych źródeł na terenie Parku Yellowstone.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem