W Salwadorze uaktywnił się wulkan Chaparrastique

Kategorie: 

W Salwadorze doszło do uaktywnienia kolejnego wulkanu. Tym razem przypomniał o sobie wulkan Chaparrastique. Władze zarządziły prewencyjne ewakuacje mieszkańców wsi w promieniu 3 km od wulkanu.

 

Wśród ludności na wschód od El Salvador zapanował niepokój z powodu gwałtownego wzrostu aktywności Chaparrastique, znajdującego się w departamencie San Miguel. Ze względu na duże zagrożenie, władze zarządziły natychmiastową ewakuacje w promieniu 3 kilometrów od wulkanu. W sobotę 28 grudnia z krateru, znajdującego sie na wysokości 2100 m n. p. m., Chaparrastique uwolnił masę popiołu i dymu.


Obrona cywilna Salwadoru wprowadziła „żółty” poziom zagrożenia w San Miguel. Zapowiedziano także podjęcie działań prewencyjnych na terenie całego kraju. Do tej pory ewakuowanych z okolic Chaparrastique ponad dwa tysiące osób. Przesiedlenie dotyczyć ma jednak kilkunastu tysięcy obywateli.


Chmura dymu i pyłu unosi się na wysokości od 5 do 10 kilometrów. Widać ją z niektórych obszarów San Salvador, oddalonego 138 km na wschód od Chaparrastique. W różnych regionach Salwadoru odnotowano już straty z powodu opadania „popiołu deszczu”. Przypomnijmy, że 3 grudnia mocną erupcję znowu rozpoczął Siwielucz na Kamczatce. Wyrzucił on kolumnę popiołu na wysokość 10 kilometrów. 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem