W Polsce zniszczono pomnik banderowców UPA

Kategorie: 

W Polsce, w regionie Radymna w pobliżu granicy polsko – ukraińskiej, zniszczono pomnik żołnierzy Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) – podaje Polskie Centrum Kultury i Biznesu w Kaliningradzie w odniesieniu do polskich mediów tj. Nowiny24.

 

W nocy z niedzieli na poniedziałek nieznani sprawcy zniszczyli nielegalnie postawiony pomnik, upamiętniający Ukraińską Armię Powstańczą (UPA) w Hruszowicach, zlokalizowany osiem kilometrów od granicy z Ukrainą.

 

Na cokole wymalowano napis „Śmierć katom Wołynia i Donbasu”. Zniszczono dekoracje kwiatowe, które zdobiły monument, a także uszkodzono tablicę z napisem „Na cześć bohaterom UPA, bojownikom o wolność Ukrainy” i połamano tabliczki, upamiętniające bojowników.

Źródło: twitter

Pomnik wzniesiony nielegalnie w 1994 roku. Wszystkie oficjalne decyzje o likwidacji tej samowolki budowlanej, były bezskuteczne.

 

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Marti

Wszystkim, którzy uważają że

Wszystkim, którzy uważają że nie należy "tkwić" w historii mam do powiedzenia dwa zdania.
I. Obywatele, którzy nie kultywują nie dbają i nie znają własnej historii to barany nic nie warte, ludzie, którzy żyją bo żyją z dnia na dzień. Motłoch, który lepiej gdyby wyjechał z kraju np do Holandii.
II Jeżeli uważacie, że nie ma o czym mówić i pamiętać, to jak już korzystacie z internetu to wygooglujcie sobie i choćby fotki obejżyjcie, bo nie sądzę żebyście byli w stanie przeczytać kilka zdań tekstu, i wtedy wypisujcie te kretyńskie komentarze 

Portret użytkownika Tolek

Dziecinada. Jak mnie coś

Dziecinada. Jak mnie coś takiego denerwuje. Ta pokraka upamiętniająca morderców i oprawców nadal tam stoi. Dlaczego nie wzięto młotów i nie zkruszono tego dziadostwa. Malowanis sprayem to śmiech na sali. Trzeba było młoty i kilofy i rąbać ten faszystowski beton ile wlezie!

Portret użytkownika StaraBba

Chłopcy - jeśli potrzebujecie

Chłopcy - jeśli potrzebujecie kasy na zapałki podajcie nr konta.
 
I mała uwaga dla pana sierżanta czytającego to Forum: moja rodzina zginęła z rąk ukraińców, a Twoja psie skąd pochodzi? Nie musisz mi odpowiadać, tylko w swoim notatniku ustal i zanotuj: mój pradziadek pochodzi z...!
Jeśli  Twój pradziadek był Polakiem, to dlaczego Ty jesteś psem i komu służysz?

Portret użytkownika qismo

Dawni to powinni byli

Dawni to powinni byli zrównać. Stawiać pomnik ludziom którzy do drzew przybijali polskie dzieci, kobiety przecinali piłą do drewna wzdłóż, mężczyzną odcinali ręce nogi, nacinali na łokciu skóre i obdzierali ją do samych palców...
Obyśmy niedoczekali takich czasów. Bo wtedy to.... Szkoda gadać...

" Znam twój ucisk i ubóstwo - ale ty jesteś bogaty -
i [znam] obelgę wyrządzoną przez tych, co samych siebie zowią Żydami,
a nie są nimi, lecz synagogą szatana. "
Ap 2:9
 

Portret użytkownika g-lo

Kto tak naprawdę rządzi tym

Kto tak naprawdę rządzi tym bandyckim krajem, że zezwala na stawianie pomników katom? Zresztą po tym jak "polscy" politycy stają murem za ukraińskimi banderowcami nie dziwi mnie, że i pomniki im pozwalają u nas stawiać.

Portret użytkownika Surun

"Sprawa powstawania

"Sprawa powstawania nielegalnych pomników upamiętniających „bohaterstwo” oprawców z UPA nurtuje mnie od dawna. Od niepamiętnych czasów, w miejscach gdzie dochodziło w latach 1939-1947 do rzezi ludności polskiej, dokonanej przez oddziały nacjonalistyczne zbrodniarzy UPA, obserwujemy jak, niczym grzyby po deszczu, wyrastają z ziemi monumenty hołdujące „bohaterskie” czyny banderowców. Dlaczego nie reagujemy na takie podłe występki w naszym kraju, dlaczego na to pozwalamy?!
przemysl-pomnik-300Czy słyszał ktoś o takim absurdzie, jak wydawanie pieniędzy polskich podatników na renowacje i adaptację obiektu, jakim jest Ukraiński Cmentarz Wojskowy w Przemyślu? Obiekt ten jest cmentarzem, na którym pochowani są zmarli na gruźlicę żołnierze ukraińscy z 1920 roku, a przede wszystkim pochowani kilka lat temu członkowie band UPA, którzy zginęli, atakując ludność cywilną i Wojsko Polskie w styczniu 1946 roku w pobliskiej Birczy. Władze Przemyśla przeznaczyły na powyższe zadanie prawie milion złotych! Istotna w tym wszystkim jest również sprawa pomnika, który powstał na tym cmentarzu. Pamiętamy jak w 2003 roku na cmentarzu Wojskowym w Przemyślu stanął monument, upamiętniający ofiary mordów dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów OUN-UPA na Wołyniu. Pierwotnie składał się z krzyża i pamiątkowej tablicy. W roku 2004 umieszczono na nim sylwetki zamordowanych dzieci przywiązanych do pnia drzewa kolczastym drutem. Przeciwnicy (strona ukraińska) tego symbolu twierdzą, że nie ma on pokrycia w historii. Zdjęcie poniżej, na podstawie którego rzeźba dzieci oplecionych kolczastym drutem mogła zostać wykonana, było opublikowane w 1928 roku w piśmie naukowym. Przedstawiało ofiary zbrodni chorej psychicznie kobiety czwórki dzieci Marianny Dolińskiej, Cyganki zamieszkałej w pobliżu wsi Antonówka, która w nocy z 11 na 12 grudnia 1923 roku w stanie obłędu powiesiła je na drzewie. Kobieta po aresztowaniu męża, przekonana, że dzieci czeka śmierć głodowa, sama pozbawiła je życia. Władze samorządowe, sugerując się istnieniem zdjęcia , uznały za nieodpowiedni obraz mordów dokonanych przez UPA, przedstawiony na pomniku (zdjęcie pomnika powyżej, pochodzące ze strony www.kki.pl). Jednocześnie uznały pojawienie się rzeźby przedstawiającej martwe dzieci oplecione drutem kolczastym do drzewa, jako samowolę budowlaną, twierdząc, że pozwolenia na postawienie monumentu nikt nie wydał, tzn. rzeźbę postawiono nielegalnie. Na wniosek mniejszości ukraińskiej w Przemyślu rzeźbę zdemontowano.Wywołało to oczywiście burzę wśród środowisk kresowych, które słusznie domagają się jej powrotu na dawne miejsce. Autor pomnika – Stanisław Żółkiewicz – zaprzecza, jakoby kształt rzeźby przedstawiający dzieci oplecione kolczastym drutem był zapożyczony ze zdjęcia z 1928 roku, dotyczącego cygańskich dzieci.  „Pomnik nie jest dokumentem, ale moją autorską wizją. Nie sugerowałem się żadnym zdjęciem, wzorowałem się natomiast na ustnych przekazach świadków mordów ukraińskich na Wołyniu, a głównie na Podolu, gdzie tzw. wianuszki dla niepodległej Ukrainy umieszczane na drzewach nie należały do rzadkości” – mówi Autor. Obecnie monument spoczywa w magazynie zakładów komunalnych Przemyśla…
Przykład emerytowanej nauczycielki z Radruża (pow. lubaczowski, gmina Horyniec), którą potraktowano jak przestępcę, świadczy o nieodpowiednim podejściu do tematu tamtejszych władz samorządowych. Pani Jadwiga Zaremba za to, że fundując krzyż, który  został postawiony na przycerkiewnym cmentarzu w miejscu pochówku mieszkańców Radruża zamordowanych przez bandy UPA, najzwyczajniej trafiła przed oblicze prokuratury! Na krzyżu, który ufundowała, miała zostać umieszczona tablica z nazwiskami ofiar banderowców. Inicjatywa pani Jadwigi wywołała niezadowolenie lokalnych urzędników, którzy zakwalifikowali krzyż jako pomnik, a nie nagrobek, na który nie potrzebowałaby niczyjej zgody. Fundatorka dostała nakaz rozebrania obiektu! Przedstawiciele nadzoru budowlanego zarzucają Pani Jadwidze Zarembie, że stawiając krzyż na cmentarzu naruszyła przepisy prawne dotyczące stawiania pomników, sami nie będąc w stanie wyjaśnić jakie są różnice pomiędzy pomnikiem a nagrobkiem… Ciekawostką jest również fakt, że kilkadziesiąt metrów od krzyża, na cmentarzu, znajduje się pomnik „bohaterów UPA” postawiony de facto bezprawnie! Być może większość z Was powie „A co mi ten pomnik przeszkadza, niech sobie stoi, jak ktoś go postawił…”. No właśnie „ktoś go postawił…” – takie zdarzenie nie powinno mieć w ogóle miejsca. Jeśli chcemy uważać się za Polaków we własnym kraju, to nie powinniśmy dopuszczać do sytuacji, kiedy obcokrajowcy plują na naszą ziemię, stawiając na niej pomniki zbrodniarzom – swym”bohaterom”!
Problem powstawania pomników hołubiących faszyzm ukraiński nie znika, wręcz odwrotnie – nasila się! Otóż kilka lat wstecz w szkole, w której językiem wykładowczym jest ukraiński, dotowanej przez Polskę, realizowano program pod nazwą „Mój dziadek był w UPA”. Program gloryfikował działalność zbrodniarzy UPA – obecnych „kombatantów”, ukazując ich jako bohaterów narodowych. Nasuwa mi się pytanie, gdzie jest nadzór pedagogiczny i wychowawcy tej szkoły? Co to za program, który w treściach nauczania popiera wychowywanie młodzieży w  duchu nacjonalistycznym? Nie zapominajmy, że nasi dziadkowie byli w okrutny sposób mordowani przez oprawców z UPA, którzy dziś uznawani są za „bohaterów” Ukrainy! My dzisiaj przepraszamy za akcję Wisła, a czy druga strona nas przeprosiła za ludobójstwo dokonane w czasie II wojny światowej ?
Dlaczego na to wszystko pozwalamy?!
Skąd biorą się takie absurdy w sprawach, w których niewybaczalne jest, by miały swoje miejsce? Dlaczego pozwalamy, by powstawały kolejne nielegalne pomniki UPA na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i innych regionach dotkniętych działalnością banderowców? Brakuje stanowczości i konsekwencji wśród władz lokalnych i państwowych w poruszonym przeze mnie temacie. Pozwalamy na własnym terenie stawiać pomniki zbrodniarzom nacjonalistycznym, a doszukujemy się niejasności i legalności stawianych pomników upamiętniających ofiary tychże morderców! Od wielu lat służby mające stać na straży porządku prawnego w Polsce nie mogą znaleźć sprawców, którzy masowo stawiają nielegalne pomniki UPA w Polsce. Tymczasem sami członkowie Związku Ukraińców w Polsce i Związku Więźniów Politycznych i Represjonowanych („kombatanci” UPA) przyznają się, iż to oni stawiają nielegalne pomniki  oraz zapowiadają, że będą stawiać następne.
Jak to jest możliwe, że w wolnej Polsce władze państwowe milczą na temat tragedii ludobójstwa dokonanego przez Ukraińców na Polakach na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej w czasie drugiej wojny światowej? Przecież zamordowano tam w bestialski sposób kilkaset tysięcy naszych rodaków, w tym kobiety, dzieci i starców za to tylko, że byli Polakami. Do dzisiaj zbrodnia ta nie została potępiona przez rząd III RP i zbrodniarze nie zostali ukarani. Wielu z tych zbrodniarzy jeszcze żyje! Żeby jeszcze bardziej upokorzyć Polaków, mordercom z UPA stawia się na polskiej ziemi pomniki! Boli to tym bardziej, że są to tereny na których się wychowywałem…"
artykuł ze strony: http://dziennik.artystyczny-margines.pl/nielegalne-pomniki-upa-na-podkarpaciu/
http://www2.kki.pl/pioinf/przemysl/dzieje/rus/upa.html

Portret użytkownika kp

a ty jestes[niecenzuralne

a ty jestes[niecenzuralne okreslenie]wiem co zrobili ukraincy na wolyniu i wiem ze gdyby mieli okazje powtorzyli by to na pewno.i zycze ci zebys sie o tym przekonal,czy przekonala,czy inaczej cie tam zwal...

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem