W północnym Kazachstanie walczą z inwazją groźnego motyla

Kategorie: 

W celu zapobieżenia rozprzestrzeniania się szkodników w czerwcu tego roku, przeprowadzono leczenie zakażonych obszarów leśnych. Tymczasem odkrywana są nowe centra rozwoju niepożądanej ćmy, jaką jest Brudnica Nieparka, donosi kazachska ASTANA TV.

 

Ostatnio większą aktywność szkodliwego motyla w tym regionie świata odnotowano w 2007 roku. Ćmy uaktywniły się w lipcu br. i powinny zniknąć po kilku tygodniach. Specjaliści zalecają sadownikom i ogrodnikom cykliczne przeglądanie kory i liści drzew owocowych. Z pni należy usuwać jaja szkodników w celu uniknięcia kolejnej inwazji w przyszłym roku. Radzą też, aby wybielać pnie drzew.


Na jesień zaplanowano pobieranie próbek z głównych centrów składania jaj. Będą one wysyłane do analizy w stacji nasiennictwa w Kokshetau (ros. Кокшетау). Opracowywany jest tam program zwalczania intruzów.


Brudnica Nieparka (łac. Lymantria dispar) to  groźny szkodnik  żerują na liściach prawie wszystkich drzew liściastych, zwłaszcza dębu, drzew owocowych, klonu, lipy powodując duże szkody. Ich gąsienice przepoczwarczają się w lipcu i sierpniu w spękaniach kory na pniach lub między liśćmi. W okresie aktywności owady te potrafią narobić wiele szkód w drzewostanie.
 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Rasta4Peace

Tu ktokolwiek pilnuje tych

Tu ktokolwiek pilnuje tych komentarzy czy wy**ebka całkowita jest? robi jakieś gówno wam na portalu bajzel i nic sobie z tego nie robicie? nie dziwcie się później że ludzie będą zmieniać na inny albo raz tu wejdą i wiecej nie zajżą bo zobaczą że niepoważny bajzel. Wstyd tyle można powiedzieć, uważałem ten portal za bardziej poważny.

Thrive - Wzrost napisy PL - 
ViP  ~~ Victoria is Peace ~~

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem