W Peru w latach dziewięćdziesiątych przeprowadzono masową sterylizację kobiet

Kategorie: 

Dokument pn. Chaka studios, stworzony w wyniku wspólnych działań Uniwersytetu w Bristolu i Londynie, ujawnia „ciemną plamę” w najnowszej historii Peru, pisze - New Republic.

 

Mowa jest o potwornych eksperymentach medycznych, prowadzonych w latach 90 - tych dwudziestego wieku. W ich wyniku prawie 300 tysięcy kobiet, mieszkających na obszarach wiejskich, wysterylizowano pod pozorem walki z ubóstwem.

 

Po raz pierwszy te fakty ujawniono w trakcie kampanii sądowej przeciwko Alberto Fujimori - byłemu prezydentowi Peru. Prawdziwe rozmiary tragedii pozostają tajemnicą po dziś dzień.

 

Matthew Brown z Uniwersytetu w Bristolu, który pracował w Amnesty International przeszło 20 lat temu, tłumaczy, że tylko w ciągu ostatnich trzech lat dzięki ich projektom i staraniom odsłaniane są nowe fakty o tej strasznej kampanii. Zespół ludzi, tworzący Chaka Studios, z Brownem na czele zbiera obecnie historie kobiet ofiar, spisując je i nagrywając w ramach Quipu Project.

 

Wiele kobiet nie wiedziało nawet, że niepłodność to zjawisko masowe w ich kraju, biorąc pod uwagę, że jest to problem bardzo intymny. Dziś wiele z nich dowiaduje się po latach, że sterylizacja wśród niższych warstw ludności została przeprowadzona w celu kontroli urodzeń.

 

W Peru zbliżają się wybory prezydenckie w 2016 roku. Keiko Fujimori, córka byłego prezydenta Alberto, zamierza kandydować na najwyższy urząd w państwie. Quipu projektu, który ma być ukończony w 2015 roku, będzie prawdopodobnie wykorzystywany przez jej przeciwników politycznych podczas kampanii wyborczej. Już dziś badacze tych zagadnień zakończyli prace w niektórych obszarach północnych i południowych Andów.

 

Pliki audio z opowieściami o życiu kobiet, które w większości rejestrowane były w języku keczua (ojczysty język Peruwiańczyków), mają ogromna wartość. Naukowcy zamierzają opublikować wszystkie nagrania na specjalnie utworzonej stronie internetowej.

 

 


 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika inka

Oczywiscie, ze nie maja

Oczywiscie, ze nie maja prawa, ale z drugiej strony bogaty ma gora 3 dzieci, a ludzie zyjacy w spolecznosciach plemiennych, czyli im sie nie przelewa , maja po piecioro, dziesiecioro. Oczywiscie sporo trych dzieci umiera z powodu biedy. I to jest humanitarne, gdy kolejne malenstwo umiera z glodu? Tu nie chodzi o aborcje, ale swiadomy wybor odpowiedzialnosci za dziecko. Tyle, ze te kobiety powinny wiedziec o tym, ze maja prawo rodzic do 3-4 razy i kropka. Zatajenie sprawy jest przestepstwem. Macie daleko do peru? zobaczcie jak rozmnazaja sie Muzulmanie w Europie. zyja kosztem "bogatych" i jeszcze maja pretensje. Ale edukowanie dzieci to maja w glebokim powazaniu.

Portret użytkownika Kazek12

Nie tylko lekarze, ale

Nie tylko lekarze, ale korumpujące ich elity, bawia sie w Boga i uzurpują sobie prawo kto ma prawo zyć, sie rozmnażać i osiągać bogacwto i dojrzałość. 
Kto dał im takie prawo aby na ludziacvh , takich samych jak oni,  tylko troche biedniejszych w dobra materialne, ale nie moralne, przeprowadzać doświadczenia za pieniądze pochodzące z wyzysku tych biedniejszych i mniej wykształconych ? No, kto ? 
Bogaci nie maja prawa robic co sie im podoba . Czas najwyzszy zorganizować sie dla wyegzekwowania opdpowioedzilaności  za zbrodnicze efekty, podobne jak doświadczenia nazistów niemieckich podczas II wojny swiatowej, z poparciem IG Farben, a obecnie wykjorzystywanych przez elity amerykańskie.
Czas najwyższy upomniec się o odpowiedzialność tych zbrodniczych lekarzy i elit.

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem