W Norwegii dom z lokatorami nieomal zsunął się do morza

Kategorie: 

W mieście Halden w południowej Norwegii dom położony na wzgórzu zaczął przesuwać się w kierunku fiordu, podaje gazeta Aftenposten.

 

Osuwanie obiektu trwało kilka dni. We wtorek władze zdecydowały się ewakuować 65 mieszkańców, aby zachować środki ostrożności i nie dopuścić do tragedii. Ludzi zakwaterowano w lokalnym hotelu.


Specjaliści nadal nie wypowiadają się, czy budynkowi grozi całkowite zniszczenie. Eksperci są jednak przekonani, że obiektom mieszkalnym w sąsiedztwie feralnego bloku nie powinno nic zagrażać. W miejscu zdarzenia prowadzone są prace geotechniczne, aby pozyskać więcej informacji, jakie konkretnie procesy zachodzą pod budynkiem.


Thor Edquist, burmistrz gminy, powiedział, że przesuniecie bloku w okolicach zatoki nie jest duże, ale ewakuacja ludzi była wskazana. Dom może się zawalić. Do linii brzegowej fiordu brakuje kilku metrów. Teren nie jest błotnisty, ale stromo opada w kierunku strumienia, który wpływa do Iddefjorden.


Teraz ważne jest, aby zrobić też konkretną ocenę techniczną konstrukcji bloku. Być może popełniono jakieś błędy podczas budowy. Budynek pochodzi z 1975 roku. Usadowiono go na skale. Od niedawna lokatorzy zaczęli uskarżać się, że na ścianach w ich mieszkaniach pojawiają się pęknięcia. Dziwne, że gleba w tym miejscu zmieniła się w „zjeżdżalnię”. Do podobnych osuwisk w regionie, które przesunęły trzy domy,  doszło w 2011 roku i wtedy także ewakuowano mieszkańców.


 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Choć nikt nie może cofnąć się w czasie i zmienić początku na zupełnie inny,to każdy może zacząć dziś i stworzyć całkiem nowe zakończenie.Carl Bard.

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem