W Londynie zmarł prezydent Zambii Michael Sata

Kategorie: 

We wtorek wieczorem w szpitalu króla Edwarda VII w Londynie zmarł prezydent Zambii Michael Sata. Głowa państwa chorowała na nieujawnioną chorobę, donosi Reuters, powołując się na zambijskie media. Władze i personel medyczny nie udzielają żadnych komentarzy w tej sprawie.

 

77-letni Sata od 19 października br. przebywał na leczeniu za granicą, gdzie towarzyszyły mu żona i rodzina. W zeszłym tygodniu obchodzono 50 – lecie niepodległości Zambii po obaleniu Edgara Lundu. Dyskusja o problemach zdrowotnych prezydenta rozpoczęła się w czerwcu br., kiedy ten przestał występować publicznie. Pojawiały się informacje, że Sata leczony jest w Izraelu.

 

Pod koniec września nie doszło do planowanego wystąpienia lidera Zambii na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Prosto z pokoju hotelowego trafił on wówczas do szpitala. Michael Chilufya Sata urodził się w 1937 roku, a na prezydenta Zambii  wybrany został we wrześniu 2011 roku. Sata był liderem największej partii w kraju - Frontu Patriotycznego.

 

Sata wziął udział w wyborach prezydenckich w 2006 roku, ale przegrał wtedy z przeciwnikiem Levy Mwanawasem. W roku 2008 Sata ponownie wystartował w wyborach, które wygrał. Kontrkandydatem był Rupiah Banda. W 2011 roku Michael Sata ponownie pokonał swoich przeciwników w wyborach prezydenckich, uzyskując 43 % głosów.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Używasz Adblock? Blokujesz reklamy, ale podoba ci się to co tu czytasz? Wpłać cegiełkę na utrzymanie portalu, albo odblokuj reklamy na ZnZ