W Londynie zmarł prezydent Zambii Michael Sata

Kategorie: 

We wtorek wieczorem w szpitalu króla Edwarda VII w Londynie zmarł prezydent Zambii Michael Sata. Głowa państwa chorowała na nieujawnioną chorobę, donosi Reuters, powołując się na zambijskie media. Władze i personel medyczny nie udzielają żadnych komentarzy w tej sprawie.

 

77-letni Sata od 19 października br. przebywał na leczeniu za granicą, gdzie towarzyszyły mu żona i rodzina. W zeszłym tygodniu obchodzono 50 – lecie niepodległości Zambii po obaleniu Edgara Lundu. Dyskusja o problemach zdrowotnych prezydenta rozpoczęła się w czerwcu br., kiedy ten przestał występować publicznie. Pojawiały się informacje, że Sata leczony jest w Izraelu.

 

Pod koniec września nie doszło do planowanego wystąpienia lidera Zambii na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Prosto z pokoju hotelowego trafił on wówczas do szpitala. Michael Chilufya Sata urodził się w 1937 roku, a na prezydenta Zambii  wybrany został we wrześniu 2011 roku. Sata był liderem największej partii w kraju - Frontu Patriotycznego.

 

Sata wziął udział w wyborach prezydenckich w 2006 roku, ale przegrał wtedy z przeciwnikiem Levy Mwanawasem. W roku 2008 Sata ponownie wystartował w wyborach, które wygrał. Kontrkandydatem był Rupiah Banda. W 2011 roku Michael Sata ponownie pokonał swoich przeciwników w wyborach prezydenckich, uzyskując 43 % głosów.

 


 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)

Komentarze

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem