W Hongkongu wytną czterystuletnie drzewo

Kategorie: 

Władze Hongkongu poinformowały, że czterystuletnie drzewo figowe (figowiec bengalski), które rośnie w parku Kowloon na wyspie w Hongkongu, zostanie wycięte. Powodem takiego lekceważącego podejścia do wysokiego na 27 metrów olbrzyma z 22 metrową koroną, mają być rzekome choroby grzybowe. Jeden z ekspertów powiedział, że zakażenie może mieć negatywny wpływ na inne rośliny w otoczeniu, podaje portal Phys.Org.

 

Figowiec bengalski (Ficus benghalensis L.), zwany też banianem to gatunek rośliny z rodziny morwowatych. Pochodzi z Indii i Pakistanu. Naukowcy uważają, że nie ma szans na uratowanie „drzewa Buddy”. Rozwój grzybic zauważono w 2009 roku. Wcześnie, przed zdiagnozowaniem choroby, drzewo ucierpiało w wyniku tajfunu przechodzącego przez wyspę. Odłamała się wówczas spora jego część.


Eksperci zauważyli, że grzybica rozprzestrzenia się na rośliny, które są w bezpośrednim sąsiedztwie figowca. Przyczyną zakażenia jest brak tlenu i substancji odżywczych w warstwach gleby, które otaczają korzenie drzewa. Pogorszenie stanu gleby nastąpiła na skutek rewitalizacji parku przeprowadzonej w 1989 roku. Drzewo będzie ścięte we wrześniu. Naukowcy i przedstawiciele zarządu parku nie kryją żalu. Tym bardziej, że za wiele zieleni w tym parku nie ma…
 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem