W Helsinkach eksmitowano redakcję portalu Kavkaz - Center

Kategorie: 

Redakcja strony internetowej Kavkaz – Center na mocy decyzji fińskiego sądu została eksmitowana z zajmowanego przez nią biura w centrum Helsinek, podaje Interfax.

 

Powodem eksmisji stały się nagromadzone przez Kavkaz - Center długi za czynsz i rachunki za media. Zaległość czynszowa organizacji przekracza 100 tys. euro. Niezapłacone rachunki za energię elektryczną wynoszą ponad 2,4 tys. euro. Szczegółowe zestawienie nieopłaconych rachunków Kavkaz – Center za sześć miesięcy 2013 zostały opublikowane na blogu Juha Molari, pastora luterańskiego, który wcześniej głośno występował z krytyką portalu.  Molari uważał stronę za tubę terrorystów. Za krytykę Kavkaz – Center w 2011 roku stracił posadę.

 

Pomieszczenia pod adresem Bulevardi 2  Kavkaz  – Center zajmowało dziesięć lat. Umowę najmu podpisał Michael Sturshe, redaktor naczelny portalu i właściciel lokalu, spółka Rake Real Estate. Podczas rozprawy egzekucyjnej Sturshe stwierdził lakonicznie, że nie płacił czynszu, ponieważ to mogło „negatywnie wpłynąć na sytuację finansową firmy”.

 

Strona Kavkaz - Center została założona w 1999 roku w Groznym. W roku 2011 Rosja uznała stronę za ekstremistyczną za propagowanie zakazanej tam organizacji pn. Emirat Kaukaski, kierowany przez Doku Umarowa. Obecnie serwery witryny znajdują się w Finlandii. Władze rosyjskie wielokrotnie domagały się od Finów zamknięcia serwisu Kavkaz - Center, ale lokalne władze odmawiały stanowczo.

 

W czerwcu 2012 r. Trybunał miasta Vantaa uznał Michaela Sturshe winnym nielegalnego transferu do Finlandii imigrantów z Czeczenii. Redaktor naczelny Kavkaz  - Center otrzymał karę czterech miesięcy w zawieszeniu.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem