W Ekwadorze doszło do poważnego wycieku ropy naftowej

Kategorie: 

Największy w kraju rurociąg firmy Petroecuador został uszkodzony 31 maja z powodu osuwiska a dopiero niedawno odkryto, że od tego czasu dochodziło do poważnego wycieku. Obecnie szacuje się, że wyciekło ponad 1.6 miliona litrów ropy naftowej. Operator rurociągu zatrudnił amerykańską firmę sprzątającą "Clean Caribbean & Americas", która była również zaangażowana w Zatoce Meksykańskiej, gdzie w 2010 roku doszło do wycieku ropy.

 
Ropa naftowa zanieczyściła dopływy Amazonki, która przepływa przez Peru i Brazylię. Kraje obecnie monitorują sytuację i sprawdzają do jak wielkiego wycieku doszło. Minister Środowiska Peru Manuel Pulgar-Vidal powiedział, że podejmują środki ostrożności i wyciągają wnioski, by w przyszłości nie doszło do podobnych sytuacji. Według BBC, w poniedziałek minister spraw zagranicznych Ekwadoru Ricardo Patino przeprosił prezydenta Peru, Rafaela Correa za tą sytuację i jednocześnie podziękował Brazylii za ofertę pomocy. Powiedział, że Ekwador pracuje intensywnie nad powstrzymaniem wycieku.

 

Na przeprosinach prawdopodobnie się nie zakończy. Minister Środowiska Peru zapowiedział, że jeśli szkody okażą się rozległe, jego kraj może domagać się odszkodowania. Ekwador jest najmniejszym członkiem Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC). W 2011 roku sąd orzekł, że firma Chevron ze Stanów Zjednoczonych ma zapłacić 8.6 miliarda dolarów w ramach rekompensaty za wyciek około 7 miliardów litrów odpadów na przestrzeni kilku dziesięcioleci.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem