W dnie morskim znaleziono ogromne pokłady słodkiej wody

Video URL

Naukowcy z kilku uniwersytetów w USA, Wielkiej Brytanii, Australii i Holandii przeanalizowali próbki z wierceń w różnych częściach świata i znaleźli ogromne ilości świeżej wody w głębi dna morskiego. Wyniki badań opublikowano w Nature.

 

Naukowcy szacują, że światowe zasoby słodkiej wody w dnie morskim, mogą wynosić pół miliona kilometrów sześciennych. Objętość wody jest sto razy większa niż jej ilość – napisał jeden z autorów publikacji (Vincent E.A. Post et al., Nature, 2013). Dodał też, że ludzkość nauczyła się korzystać z warstw wodonośnych w ciągu ostatniego stulecia.



Słodka woda dostała się do grubego dna morskiego w ostatnich kilku okresach lodowcowych około 20 tysięcy lat temu. W tym czasie poziom morza był znacznie niższy niż obecnie. Po topieniu się lodowców poziom morza wzrósł o około sto metrów, a świeża woda utrzymała się w warstwach wodonośnych pod pokładami gliny i mułu. Pobrane do badań próbki wody zawierają nie więcej niż 10 gramów rozpuszczonej soli na litr tj. trzy razy mniej niż średnia wody morskiej, ale za to nieco więcej niż w wodzie spożywanej na co dzień.



W tym artykule naukowcy opierają się na wierceniach dokonanych u wybrzeży New Jersey i na Florydzie w Stanach Zjednoczonych, w pobliżu Surinamu, niedaleko Grenlandii i u południowo - zachodniego wybrzeża Australii. ONZ szacuje, że obecnie około 40 procent ludności świata żyje w warunkach niedoboru słodkiej wody. Znalezione rezerwy mogą być potencjalnie przydatne w rozwiązywaniu tego problemu, ale autorzy podkreślają, że będzie to wymagało drogich i skomplikowanych odwiertów głębinowych.

 



 

0
Brak ocen