W dnie morskim znaleziono ogromne pokłady słodkiej wody

Kategorie: 

Naukowcy z kilku uniwersytetów w USA, Wielkiej Brytanii, Australii i Holandii przeanalizowali próbki z wierceń w różnych częściach świata i znaleźli ogromne ilości świeżej wody w głębi dna morskiego. Wyniki badań opublikowano w Nature.

 

Naukowcy szacują, że światowe zasoby słodkiej wody w dnie morskim, mogą wynosić pół miliona kilometrów sześciennych. Objętość wody jest sto razy większa niż jej ilość – napisał jeden z autorów publikacji (Vincent E.A. Post et al., Nature, 2013). Dodał też, że ludzkość nauczyła się korzystać z warstw wodonośnych w ciągu ostatniego stulecia.


Słodka woda dostała się do grubego dna morskiego w ostatnich kilku okresach lodowcowych około 20 tysięcy lat temu. W tym czasie poziom morza był znacznie niższy niż obecnie. Po topieniu się lodowców poziom morza wzrósł o około sto metrów, a świeża woda utrzymała się w warstwach wodonośnych pod pokładami gliny i mułu. Pobrane do badań próbki wody zawierają nie więcej niż 10 gramów rozpuszczonej soli na litr tj. trzy razy mniej niż średnia wody morskiej, ale za to nieco więcej niż w wodzie spożywanej na co dzień.


W tym artykule naukowcy opierają się na wierceniach dokonanych u wybrzeży New Jersey i na Florydzie w Stanach Zjednoczonych, w pobliżu Surinamu, niedaleko Grenlandii i u południowo - zachodniego wybrzeża Australii. ONZ szacuje, że obecnie około 40 procent ludności świata żyje w warunkach niedoboru słodkiej wody. Znalezione rezerwy mogą być potencjalnie przydatne w rozwiązywaniu tego problemu, ale autorzy podkreślają, że będzie to wymagało drogich i skomplikowanych odwiertów głębinowych.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika biedulka

To by potwierdzało moją

To by potwierdzało moją teorię, że wnętrze ziemi poza jądrem o średnicy około 1200 km oraz płaszczem grubości ok. 150 km wypełnia słodka  woda. Jest gorąca a jej para pod wielkim ciśnieniem wypycha na zewnątrz stopioną od tej temperatury część skorupy ziemskiej przez wulkany które pełnią rolę bezpieczników ciśnienia.
Moją teorię popiera jeden z wersetów mądrej księgi: "Świat z wody i przez wodę powstał". Pulsar napewno wskaże dokładnie miejsce gdzie to napisano.
Myślę również, że podobnie wodą wypełniony jest także  księżyc. Tyle, że z braku flory i fauny oraz atmosfery podobnej do ziemskiej  nie nastąpiły tam procesy takie jak na Ziemi.

Portret użytkownika Pulsar

Potwierdzało by to teorię

Potwierdzało by to teorię płaszcza wodnego lub ogramnych komór wodnych pod litosferą. Zapewne większość zbiorników z tych komór została wypróżniona podczas biblijnego potopu, wszak biblia podaje iż woda nie tylko spadła z nieba ale i - "wytrysły wody z głębin ziemi". Gdyby spojrzeć na obecne lądy, to gdyby obniżyć obecny poziom mórz i oceanów o ok. 150 - 200 metrów, tak by szelf kontynentalny był widoczny na powierzchni jako suchy ląd, to nie tylko zyskalibyśmy nową powierzchnię lądu, ale i ten "nadmiar" 200 metrów wody trzeba było by gdzieś "schować". Jedynym wyjaśnieniem jest to, że wody wypłyneły na powierzchnię z komór, które podtrzymywały dotąd lądy wyżej niż obecnie nad poziomem morza, a gdy woda to wypłyneła, to lądy się zapadły, jednocześnie zalała je woda z podniesionego poziomu mórz.
P.S. - Fajny filmik, - bardzo pouczający...   Smile

Portret użytkownika Janeek

Dla mnie w ogóle ciekawym

Dla mnie w ogóle ciekawym pytaniem jest skąd wzieło się na swiecie tak duże zasolenie zbiorników wodnych, Biblia coś wspomina o zonie Lota, że jakoby miała sie obejrzeć w stecz co się dzieje, niewiadomo jak to mamy rozumieć to spojrzenie wstecz czy doslownie czy ze ona wrociła by popatrzec co się dzieje.
Morze martwe jest własnie słone i to chyba dosyć konkretnie, Sól o ile dobrze kojarzę powstaje równierz przy rozpadzie/rozczepianiu się pierwiastków. Więc czy owy deszcz ognia i siarki nie byl wynikiem własnie spustoszenia atomowego? ...
 
 

Portret użytkownika Pulsar

@Janeek Pytasz: skąd wzieło

@Janeek
Pytasz: skąd wzieło się zasolenie oceanów ?
A czyż nie stworzył ich takimi Bóg ?
W skorupie ziemskiej istnieją ogromne złoża soli kamiennej, niektóre mają setki metrów grubości. Sole, głównie właśnie chlorek sodu, stanowią 3,5 procent objętości oceanów. Mogłoby się wydawać, że to niewiele, tymczasem kilometr sześcienny wody morskiej zawiera prawie 27 milionów ton soli. A wiadomo, sól lubi się wytrącać z wody i jednocześnie rozpuszczać w niej (tak samo jak obieg wody w przyrodzie).
Co do żony Lota, to nakaz dany poprzez aniołów, którzy ich prowadzili, by nie ogladać się za siebie miał głęboki sens.
Najwidoczniej Sodoma i Gomora leżały nad płytkimi złożami soli kamiennej, co miało bardzo duży wpływ na status materialny i społeczny obu tych miast. Na Ziemi znajdują się w zasadzie niewyczerpane zasoby soli, lecz ludzie nie zawsze mieli do niej łatwy dostęp. Toczono o nią wojny i z jej powodu wybuchały rewolucje. W starożytności niejednokrotnie sól ustępowała wartością jedynie złotu. Żołnierze rzymscy otrzymywali pieniądze na zakup soli, określane słowem salarium, co stanowiło odpowiednik żołdu. Miasta takie jak Sodoma i Gomora bogaciły się na handlu solą, a wiadomo, tam gdzie jest bogactwo ludziom zamożnym z nudów przychodzą głupie pomysły. Dodajmy do tego fakt, iż miasta te musiały leżeć na obszarze, gdzie była bujna roślinność, która zapewniała wyżywienie mieszkańców i materiał budowlany, oraz musiał znajdować się jakiś zbiornik wody pitnej.
Ktoś, kto mieszkał w takim starożytnym luksusie, był zapewnie bardzo przywiązany do luksusów takiego życia. Żona Lota, odwracająć się, po pierwsze złamała nakaz Boży, okazująć tym nieposłuszeństwo, a po drugie, była bardzo przywiązana do luksusów takiego życia, łącznie z tolerowaniem rozpasanego niemoralnego zachowania i próba nie odwracania się była powodem do okazania lojalności wobec Boga oraz pokazała jakie nastawienie miała ona w swym sercu. Wszak nawet i Pan Jezus powiedział: "Pamiętajcie o żonie Lota" oraz "tam skarb Twój, gdzie serce Twoje". Jej serce było przy bogactwie i luksusie i kochała je bardziej niż męża i nakazy Boże - dlatego się odwróciła, - bo traciła to co kochała. Dlatego Bóg dosłownie literalnie zamienił jej ciało w słup soli, gdyż ze soli brało się jej bogactwo.
Co do samej siarki, to właśnie w okolicach ówczesnej Sodomy i Gomory występuje siarka w najczystszej postaci jak nigdzie na ziemi ! Dowodzi to jej kosmicznego pochodzenia.

http://www.youtube.com/watch?v=NRfWcoryi_s
http://www.youtube.com/watch?v=mvMzez9heEY&list=PLlKOoOBh3zj_RPDrFhk5m3UUHvWGeBqKM

Portret użytkownika Dżyszla

"Objętość wody jest sto razy

"Objętość wody jest sto razy większa niż jej ilość – napisał jeden z autorów publikacji" - poważnie? Takie sformuowanie to nawet uczniowi szkoły podstawowej nie przystoi... Co to ma niby oznaczać?
Jednym słowem - po przeczytaniu takiego zdania z komentarzem, że to stwierdzenie autora, to nie mam ochoty dalej czytać.
No chyba, że ktoś tak przepisuje bez zrozumienia tekstu i jest to wyrwane z kontekstu...

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem