W Dagestanie wykryto ogniska dżumy

Kategorie: 

W Dagestanie znaleziono ogniska dżumy, ale rosyjskie Ministerstwo Zdrowia informuje ludzi, aby się nie martwili, donosi RIA Novosti.

 

Lokalne media mówią o grupie zwierząt, które są zainfekowane. Choroba łatwo może przenosić się na ludzi. Nie ma informacji o osobach zakażonych, ale zagrożenie istnieje, bo zaraza rozprzestrzenia się bardzo szybko. Dżuma wywołana jest infekcją G(-) tlenowych pałeczek z rodziny Enterobacteriaceae nazwanej Yersinia pestis.

 

Informacje na bieżąco publikowane są na stronie służb epidemiologicznych Republiki Dagestanu. Źródło zarazy znaleziono w pobliżu wsi Hosreh w dagestańskim regionie Kulinskaja. Rosyjskie Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że nie ma groźby epidemii. Zapowiedziano jednak, że będą prowadzone szczepienia.

 

Dżuma to ostra choroba zakaźna i szczególnie niebezpieczna infekcja. Na świecie stale istnieje jeszcze wiele naturalnych ognisk. Chorobę przenosi niewielki odsetek gryzoni. W historii wybuchy epidemii wiązały się z migracją szczurów. Na człowieka choroba z kolei przenoszona była na przykład przez pchły. W związku z tym teraz profilaktycznie zaszczepią mieszkańców regionu Kulinskaja w Dagestanie.

Współcześnie dżuma na świecie może szerzyć się jeszcze m.in. Wietnamie, Birmie, Boliwii, Ekwadorze i Chinach. W latach sześćdziesiątych odnotowano kilka przypadków w Turkmenistanie. Ostatnio bardzo poważną epidemię dżumy stwierdzono w 1910 roku w północno - wschodniej części Chin.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem