W Brazylii wypuszczono genetycznie zmodyfikowane komary opracowane do walki z dengą

Kategorie: 

W Brazylii gwałtownie wzrosła liczba przypadków zakażenia dengą. Ministerstwo zdrowia tego kraju w styczniu br. zarejestrowało około 41 tys. przypadków, mimo że w tym samym okresie w ubiegłym roku było ich 26 tys.

 

Denga to stały problem w Brazylii. Zazwyczaj nasila się w porze deszczowej, przypadającej na styczeń i luty. Ostatnio do walki z dengą Brazylijczycy używają genetycznie zmodyfikowanych komarów, podaje NTD.

„Kiedy samiec komara  będzie kojarzyć się z samicą, wszyscy ich potomkowie umrą przed osiągnięciem dojrzałości i nie będą mogło przekazywać dengi” – powiedziała biolog Cecilia Cosm.

W Brazylii otwierane są dodatkowe kliniki, bo szpitale nie radzą sobie z napływem pacjentów. Dziennie na leczenie zgłasza się co najmniej 700 osób.


Gorączce denga towarzyszy wysoka temperatura ok. 39 - 40 stopni, silne bóle mięśni i stawów, nudności oraz bezsenność. Pacjentom przypisywane są leki przeciwbólowe, witaminy i zaleca się picie płynów. Większość chorych odzyskuje zdrowie, ale gdy gorączka przechodzi w ostrą postać krwotoczną, śmiertelność wynosi 50%.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Ojcem mojego kolegi był, według niego, hydraulik Miecio, ale w rzeczywistości był nim listonosz Edzio, dziadek i pradziadek nieznani. Z pierwszą żoną, Celyną, miał mój kolega same kłopoty bo dawała na prawo i lewo.

Portret użytkownika lolo

"Uczniowie czarnoksiężnika"

"Uczniowie czarnoksiężnika" przychylają nam nieba... A mnie się przypomina "Park Jurajski", w którym to filmie dinozaury nie miały się rozmnażać. No i jak to powiedział jeden z filmowych bohaterów: przyroda sobie poradzi. No i w filmie sobie poradziła. Ciekawe czy tylko w filmie?

 
Jacy ludzie - takie czasy.

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem