W Belgii zamierzają zalegalizować eutanazję dla dzieci

Kategorie: 

Belgia może stać się pierwszym krajem na świecie, który zalegalizuje eutanazję dzieci. Sprawą tą zajmuje się belgijski parlament, pisze internetowy portal  Boomerang.

 

Projekt ustawy złożyła rządząca Partia Socjalistyczna. Chcą umożliwić zastosowanie eutanazji dla ciężko chorych dzieci za zgodą rodziców, a także proponują eutanazję dla dorosłych z wczesną demencją. Media donoszą, że inicjatywa pojawiła się kilka miesięcy temu. Belgowie różnią się w opiniach w tej sprawie. Społeczeństwo jest podzielone.

 

Zwolennicy pomysłu mówią, że to zrównanie praw dzieci i dorosłych, a także możliwość wycofania się z życia zgodnie z prawem przyjętym w 2002 roku. Inni, w tym duchowni, twierdzą, że takie działania są nieuzasadnione.

„To dziwne, że dzieci, które zostały uznane za niezdolne do podejmowania decyzji w kluczowych kwestiach życia, takich jak małżeństwo, mogą otrzymać prawo do decydowania o śmierci” – powiedział katolicki arcybiskup André- Joseph Leonard.

Zdecydowanie przeciwko innowacyjności opowiada się Chrześcijańska Demokracja i Flamandzka Partia Belgii. Jeśli ustawa zostanie przyjęta, to grożą oni, że zaskarżą ją do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Prace belgijskiego parlamentu nad ustawą mogą potrwać kilka miesięcy.

 

Obecnie w Belgia przeprowadza się około 1,4 tysiące procedur eutanazji rocznie. W ostatniej dekadzie liczba chcących uciec od życia stale wzrasta. W 2003 r. odnotowano 235 przypadków rocznie, a w 2012 już 1432. Z podobnymi pomysłami noszą się Holendrzy. Możliwa jest tam eutanazja człowieka powyżej 12 roku życia. Kolejnym krajem europejskim, gdzie eutanazja jest dozwolona , jest Luksemburg.

 

W Szwajcarii i Niemczech, lekarze mają prawo do przygotowania koktajlu śmiertelnych medykamentów, ale nie mogą go sami podawać chorym. Ci śmiertelnie chorzy muszą miksturę spożyć samodzielnie. W Stanach Zjednoczonych , eutanazja jest legalna tylko w niektórych stanach tj. Oregon, Washington, Vermont i Montana.
 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika bb

Skąd ty masz taką pewność

Skąd ty masz taką pewność Paweł S?  Uważasz, że jeden link załatwia wszystko...  A umiałbyś sobie wyobrazić że, jesteś ojcem dwójki nastolatek i tak się składa, że obydwie dziewczyny są śmiertlenie chore... Z tym, że jedna błaga o to żeby już nie cierpieć i odejść w spokoju a druga rwie się do życia, ale - żeby przerzyć - potrzebuje jakiegoś ważnego narządu do przeszczepu od swojej siostry (który tamta chętnie oddaje).  Jeżeli nie będzie zgody na eutanazję pierwszej; umrą obydwie, jeśli będzie; być może ta, co pragnie przeżyć, przeżyje.... 
Czy tylko ja widzę takie paradoksy..?. Niestety nie znam odpowiedzi ani morału do powyższej historii... 
 

Portret użytkownika bb

Jak ja wam zazdroszczę tych

Jak ja wam zazdroszczę tych jasnych, pewnych, sprecyzowanych poglądów... Kiedy czytam taki artykuł to po prostu... nie wiem... zastanawiam się czy ludzie mogliby podejmować takie decyzje pod wpływem impulsu, w sposób nieprzemyślany, a potem żałować w ostatniej chwili. Czy też mogliby podejmować decyzje o własnej śmierci pod wpływem innych, kierujących się niechlubnymi motywami... do jakich nadużyć mogłoby dojść.... Z jednej strony uważam, że zawsze jest jakaś nadzieja, motywacja żeby żyć...  Z drugiej strony widzę kogoś kto naprawdę cierpi i wie, że nie chce dłużej, i ty też wiesz, że nie chce....
Jest gdzieś taka granica, której nie okreslą, ani nie uszczelnią nawet najbardziej skrupulatne przepisy... czy w jedną czy w drugą stronę to pójdzie, zawsze będą ofiary.

Portret użytkownika SSupras

Belgia nie będzie pierwsza.

Belgia nie będzie pierwsza. Pierwsza była być może Sparta (choć pewnie wcześniej też już ktoś na taki pomysł wpadł). Potem III Rzesza oraz na pewną skalę Kanada, USA i Australia - choć tam nie było to wprost zabijanie, raczej prowadzenie śmiertelnych eksperymentów medycznych. Teraz eutanazję dzieci upośledzonych stosują Korea Płn (oficjalnie) i część społeczności afrykańskich (ale to nieoficjalnie, bez "błogosławieństwa" władz tych krajów).

Portret użytkownika ariel

Pomysł taki sam jak kazdy

Pomysł taki sam jak kazdy inny. Osobiście widzę zagrożenie w czym innym.
To jest pomysł w stylu, zamiast zmienić podarte gacie spróbujmy udawać, że nic się nie dzieje.
Zamiast rozwiązywania problemów np: g..ne i toksyczne żarcie wprowadza się usuwanie objawów. To prowadzi prostą drogą do genocydu wszystkich nie zdolnych do kupowania sobie nowych organów, drogiego leczenia klilnicznego itp. Tylko do tego.
 

Portret użytkownika Zenek

1. Teraz wystarczy

1. Teraz wystarczy upatrzonego czy skrzywdzonego dzieciaka zaszczuć i w odpowiednim momencie przy podstawionych świadkach wyciągnąć od niego "zgodę" pozbywająć się sądowego problemu.
 
2. I kolejny niuansik - skoro dzieciak "wydał zgode na eutanazję" to równie dobrze można go poddać takiemu "praniu mózgu" by się dodatkowo zgodził na uśmiercenie w satanistycznym rytuale judaistycznym - i teraz każda rytualna ofiara i każde zezwierzęcenie żydów tworzących z chrześcijańskich dzieci te swoją mace dla demona yahwe ma prawna podkładkę w postaci wymuszonej "zgody" zaszczutego dzieciaka na takie jego zamordowanie. I policja g... im może zrobić nawet jak przyłapie rabinów na szlachtowaniu gojowskich dzieci bo mają prawo po swojej stronie.
 
 
Proste i skuteczne robienie gojostwa ponownie w to czym kocha wymachiwać Palikot.
 
Takie prawo kiedyś obowiązywało w "państwie prawa salomona" jak dzieci (gojów) to był żywy świątynny towar ofiarny - tylko po to je płodzono by później okrutnie z wyrafinowanym okrucieństwem rytualnie po żydowsku mordować.
 
 
 
 
 

Portret użytkownika MonaLisa

Nie popieram, ale i nie

Nie popieram, ale i nie odrzucam eutanazji.
Będąc świadomy tego, że masz raka czy inną okropną nieuleczalną chorobę, najlepiej nie czekać miesiące i nie cierpieć katusze pomiędzy kolejnymi dawkami morfiny, lecz "trochę przyspieszyć" odejście z tego świata. Dzieci cierpią tak samo, jak i dorośli. Jeżeli nie ma żadnych szans na wyzdrowienie - pozwólmy umrzeć, jak to odbywa się w świecie zwierząt. Teraz nieuleczalnie choremu psu, kotu czy krowie też już się podaję "ostatni zastrzyk"...
Nasza cywilizacja dobiega, sądzę, końca. Zniszczyliśmy ten piękny świat, zatruliśmy, zaśmieciliśmy, w pogoni za kasą, za "dobrobytem", za dogadzaniem sobie wygodnictwem. Teraz nadchodzi czas zapłaty za swoje czyny i grzechy. Płacimy za to najcenniejszym - zdrowiem. Ale nadal nie chcemy zmądrzeć - jemy produkty GMO, spożywamy chemicznie zatrute "gotowe dania" z supermarketu, naszą najczęściej odwiedzaną restauracją stał się McDonald, słynny z swojej żywności "z odpadków".
Wrócę jeszcze raz do tematu, w sprawie detencyjnych dorosłych. Kto nie mial styczności - niech nie wypowiada się. Demencja jest gorsza od schizofrenii czy paranoi. Tacy chorzy potrafią stworzyć piekło wokół siebie, zatruć życie bliskim, doprowadzić rodzinę do ciężkiej depresji. Ta choroba jest nieuleczalna, przybywa w zastraszającym tempie chorych, ale zakładów opieki dla takich chorych - niestety nie przybywa. Powinno się ich izolować, jestem sama w tym wypadku zgodna na eutanazje. Nie chcę bez majtek latać po ulicy, spać w ubrudzonym fekaliami i moczem łóżku, powoli umierają z głodu - bo któż zrobi zakupy, ugotuje, posprząta, kiedy każdy trzeci będzie wariatem? Teraz demencja dopada juz nawet 40-latkow...
Możecie ze mną się nie zgodzić, ale życie staje się mniej barwne, a składa się na to wiele czynników. Jednym z nich, właśnie, jesteśmy  sami - narzekamy, i niszczymy otaczającą naturę dalej.

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem