W Belgii z powodu awarii wstrzymano pracę reaktora

Kategorie: 

W belgijskiej elektrowni jądrowej wstrzymano pracę reaktora z powodu wycieku gorącej wody. Trzeci reaktor elektrowni atomowej został wyłączony z powodu wycieku ciepłej wody w wytwornicy pary. Firma Electrabel, która obsługuje przedsiębiorstwo, nie informuje, jak długo potrwa naprawa i kiedy nastąpi ponowne uruchomienie urządzeń.

 

W marcu 2014 r. w stalowej obudowie trzeciego reaktora wykryto tysiące mikropęknięć i przez kolejne 21 miesięcy przeprowadzono remont. Zmodernizowany reaktor uruchomiono dopiero 21 grudnia 2015 po licznych ekspertyzach technicznych. Reaktor miał być zamknięty w 2015 roku, ale rząd belgijski z obawy o niedobór mocy wyraził poparcie dla kontynuacji jego działalności. 01 listopada 2015 roku doszło w elektrowni do pożaru po wybuchu stacji transformatorowej.

Belgijska elektrownia, jedna z najstarszych w Europie, została oddana do użytku w 1974 roku. Tysiące pęknięć na korpusie jednej z jednostek zostały wykryte po raz pierwszy przy ultradźwiękowej kontroli reaktorów już w 2012 roku. Rząd belgijski i Electrabel podpisali porozumienie w sprawie przedłużenia funkcjonowania jednostek atomowych do 2025 roku. Spółka zobowiązała się do corocznej wpłaty na konto budżetu federalnego 20 milionów euro w ciągu najbliższych dziesięciu lat.

 

W Belgii istnieją dwie elektrownie jądrowe. Obie produkują 55% energii na potrzeby Królestwa (6 tys. megawatów). Belgowie planują zamknięcie zakładów do 2025 roku. Na decyzję rządu belgijskiego miał wpływ wypadek w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima.

 
 
 
 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Pseudonick

Awaria reaktora, nawet

Awaria reaktora, nawet niegroźna, brak ofiar -> rezygnujemy z energii jądrowej hurr durr! To zbyt niebezpieczne, nie wolno ryzykować życiem ludzkim.
 
Tąpnięcie w kopalni węgla, dziesiątki zabitych, wyścig z czasem o wydobycie ocalałych -> emm, noo trzeba poprawić mechanizm kontroli yyy, bardzo nam przykro i łączymy się w bólu :l 

Portret użytkownika Arcanum

Dziesiątki? W Polsce, która

Dziesiątki? W Polsce, która ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Europie, z powodu smogu przedwcześnie umierają tysiące ludzi. Dobrze, że w tym roku jest cieplej ale i tak wrzucają co się da do plebejskich pieców.
Znacznie taniej by wyszło gdyby górnicy nic, dosłownie nic nie robili a my byśmy zrzucali się na  wypłaty tylko po to by ci mogli siedzieć na tyłku i nie wszczynać zamieszek związkowych. Ale chcą pracować dla samej pracy, przerzucać wyngiel w kopalniach głębinowych. Po co? By plebejczycy w nie ocieplonych chałupach mogli zapłacić 10 razy więcej w składzie niż na globalnych giełdach. No i oczywiście by mogli przy tym ponarzekać na drożyznę i niesprawiedliwość - to nasz sport narodowy.

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Używasz Adblock? Blokujesz reklamy, ale podoba ci się to co tu czytasz? Wpłać cegiełkę na utrzymanie portalu, albo odblokuj reklamy na ZnZ