W Belgii z powodu awarii wstrzymano pracę reaktora

Kategorie: 

W belgijskiej elektrowni jądrowej wstrzymano pracę reaktora z powodu wycieku gorącej wody. Trzeci reaktor elektrowni atomowej został wyłączony z powodu wycieku ciepłej wody w wytwornicy pary. Firma Electrabel, która obsługuje przedsiębiorstwo, nie informuje, jak długo potrwa naprawa i kiedy nastąpi ponowne uruchomienie urządzeń.

 

W marcu 2014 r. w stalowej obudowie trzeciego reaktora wykryto tysiące mikropęknięć i przez kolejne 21 miesięcy przeprowadzono remont. Zmodernizowany reaktor uruchomiono dopiero 21 grudnia 2015 po licznych ekspertyzach technicznych. Reaktor miał być zamknięty w 2015 roku, ale rząd belgijski z obawy o niedobór mocy wyraził poparcie dla kontynuacji jego działalności. 01 listopada 2015 roku doszło w elektrowni do pożaru po wybuchu stacji transformatorowej.

Belgijska elektrownia, jedna z najstarszych w Europie, została oddana do użytku w 1974 roku. Tysiące pęknięć na korpusie jednej z jednostek zostały wykryte po raz pierwszy przy ultradźwiękowej kontroli reaktorów już w 2012 roku. Rząd belgijski i Electrabel podpisali porozumienie w sprawie przedłużenia funkcjonowania jednostek atomowych do 2025 roku. Spółka zobowiązała się do corocznej wpłaty na konto budżetu federalnego 20 milionów euro w ciągu najbliższych dziesięciu lat.

 

W Belgii istnieją dwie elektrownie jądrowe. Obie produkują 55% energii na potrzeby Królestwa (6 tys. megawatów). Belgowie planują zamknięcie zakładów do 2025 roku. Na decyzję rządu belgijskiego miał wpływ wypadek w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima.

 
 
 
 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Pseudonick

Awaria reaktora, nawet

Awaria reaktora, nawet niegroźna, brak ofiar -> rezygnujemy z energii jądrowej hurr durr! To zbyt niebezpieczne, nie wolno ryzykować życiem ludzkim.
 
Tąpnięcie w kopalni węgla, dziesiątki zabitych, wyścig z czasem o wydobycie ocalałych -> emm, noo trzeba poprawić mechanizm kontroli yyy, bardzo nam przykro i łączymy się w bólu :l 

Portret użytkownika Arcanum

Dziesiątki? W Polsce, która

Dziesiątki? W Polsce, która ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Europie, z powodu smogu przedwcześnie umierają tysiące ludzi. Dobrze, że w tym roku jest cieplej ale i tak wrzucają co się da do plebejskich pieców.
Znacznie taniej by wyszło gdyby górnicy nic, dosłownie nic nie robili a my byśmy zrzucali się na  wypłaty tylko po to by ci mogli siedzieć na tyłku i nie wszczynać zamieszek związkowych. Ale chcą pracować dla samej pracy, przerzucać wyngiel w kopalniach głębinowych. Po co? By plebejczycy w nie ocieplonych chałupach mogli zapłacić 10 razy więcej w składzie niż na globalnych giełdach. No i oczywiście by mogli przy tym ponarzekać na drożyznę i niesprawiedliwość - to nasz sport narodowy.

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem